Jump to content

Golf v sau Golf vi ?


miti
 Share

Postare recomandată

Golf 6 va fi mereu mai ieftin decat 5, doar e mai slab.

:)) Subscriu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte interesant topic.Dupa ce am citit aici nu ma mai grabesc sa schimb masina :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am afirmat ca au vrut sa egaleze Hyundai si Chevrolet cu MK6, am vrut sa fiu ironic ;) Asta pentru ca in loc sa progreseze, VW a dat inapoi cu modelul 6.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum au dat inapoi cand 6-le este un 5 putin mai bun in aproape toate aspectele? Ca eu nu inteleg asta...

Si asta nu o zic doar eu... O zice atat toata presa de specialitate, cat si cam toti cei care au mers cu masina asta destul cat sa-si faca o parere.

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai ai spus-o.."este un 5 "..nu un 6 autentic. Puteau sa-i spuna 5 Facelift si eram impacat dar mie unul nu-mi poti vinde aceeasi marmelada cu alt nume. Au vrut sa scape de costurile mari de productie de la mkV si au reusit dar cu ce pret? mkVI seamana mai mult co banalele Hyundai si Chevrolet si mie unul imi da impresia de masina ieftina (chiar este ieftina). Este parerea mea si nu am cum sa mi-o schimb.

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu da impresia de ieftin. La interior este mai bine finisat decat g5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar astept 7-le, pe bune. Un lucru bun a fost trecerea la motoare diesel CR, aici le dau un +1.

PS: Nu cred ca este o tragedie faptul ca pe mine nu m-au convins cu mk6 ;)..sunt sigur ca posesorii de mk6 sunt foarte multumiti.

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de convins au ba. Suntem toti mandrii de cioara proprie, dar e bine sa privim si obiectiv lucrurile. Ai stat in Golf 6, de curiozitate? Ce nivel de echipare / optiuni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina de serviciu este momentan un G6 Bluemotion HL 2.0 tdiCR DSG.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si crezi ca G5 pe care il ai e peste G6 la confort? inafara de dsg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar trebui sa astepti 7-le pentru ca va continua filozofia actuala a VW. Adica:

- preturi mici

- motoare mici

- greutate scazuta

- designul companiei.

Cam astea sunt toate lucrurile care nu-ti plac la 6, nu?

Va fi facut pe o platforma noua, adica nu se va mai inrudi cu 5 si 6, dar, dpdv al designului, va semana cu toate celelalte modele VW, adica va semana cu 6-le. Practic, desi mecanic va fi o masina cu totul noua (aproximativ), pe dinafara si prin interior va semana foarte mult cu un Golf VI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am vazut, G7 va fi ceva mai rotunjit fata de G6 ceea ce bate mai mult spre G5. Nu stiu cum va arata mai exact la interior dar daca va ramane precum G6, iese din discutie achizitionarea acestui model si ma reorinetez catre o berlina. Am vazut o poza cu bordul MK7 GTI si batea spre modelul Audi A6 ca design, era destul de interesant. Ramane de vazut daca va continua filozofia actuala si daca va fi asa, din punctul meu de vedere, Vw va pierde mult din imaginea de odinioara. Sunt in marketing de foarte multa vreme si un lucru am invatat si eu : Ce este ieftin, bate la ochi ;) Ca sa poti scadea pretul unui produs, trebuie sa renunti la calitate.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la acelasi nivel de echipare mk5 este peste mk6, nu mai am ce posta aici. Nu mai vorbim de perceptie, subiectivism, etc.

Acelasi lucru despre faptul ca 5 ar da impresia de scump mai tare ca 6.

Sunt sigur ca Golf 7 va avea bord de Audi Bentley Continental GT (ca si 5-ul, de altfel).

PS: Passat B7 e mult mai nasol si mai prost decat B6. :RO flag:

PPS: Golf 5 a fost o masina extraordinara si inca este, dar ca orice lucru batran, a fost depasit. Nu cu mult, e drept. Este evolutie si ar trebui sa fie fireasca. Din multe puncte de vedere sunt multi oameni carora le place 5-ul in defavoarea mk6, dar nu stiu daca e nevoie sa fie impusa parerea unei persoane / catorva persoane tuturor.

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa poti scadea pretul unui produs, trebuie sa renunti la calitate.

Nope! Sau de fapt, nu numai! Ca sa poti scadea pretul unui produs poti sa scazi costurile de productie. Si asta au si facut. Au reusit sa vanda o masina putin mai buna, putin mai calitativa (si iarasi, asta nu o spun eu) la un pret mai mic, cu costuri mai mici de exploatare.

Mie mi se pare ciudat ca un propietar de 5 sa spuna despre 6 ca e mai slab calitativ decat 5-ul. Toti ne ridicam in slavi masina dar cand dezbati un lucru care e in contradictie cu toata presa de specialitate de pe lumea asta trebuie sa ai ceva mai mult de "parerea mea".

Si 6-le e identic la interior cu 5-ul. Nu mai are aerisirea centrala, are alte forme la aerisitoare, indicatoare si climatronic. In rest e 5, prea 5 chiar. Asa ca... nu stiu ce sa zic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sasiul e 5, unele motoare tot de la 5 sunt, dar tot ce poti atinge este nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

big_Volkswagen_Golf_7_GTI_rendering_06.jpg

Daca te referi la poza asta atunci eu vad un interior de Golf VI cu ecranul de pe A6/Q7...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca crede cineva ca un golf va avea bord de genul asta e naiv. Noul A3 ar trebui sa aiba interior de Bentley daca golful va fi asa. Toata lumea comenteaza ca e un facelift amarat si nu s-ar fi schimbat ceva, pt mine un adevarat facelift a fost Passat b5.5 ce semana teribil de mult cu predecesorul la exterior, iar la interior 99.9% la fel. Uitati-va la generatia de Octavia2 si facelift, A3-ul care a tinut-o din facelift in facelift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La poza aceea ma refeream , Rave. Doar ca altii sunt pusi pe raca pe aici si nu-ti poti exprima parerea ta chiar daca este diferita fata de a lor. @The_Ego, la asta ma refeream, sasiul este la fel, unele motorizari la fel, tot ce poti atinge este nou dar sa vedem si cat va fi de rezistent. MK6-le pe care il conduc momentan, a inceput deja sa scartaie sa aiba tot felul de greieri si nu este chiar atat de silentios la rulare. Motorul este ok, nu am ce sa-i reprosez, cei 140 CP isi fac datoria dar nu mi-a lasat impresia de masina inchegata. Nu te poti astepta la o minune atunci cand tai din costurile de productie. Rave are dreptate, poate ca au reusit sa faca o masina putin mai buna, putin mai calitativa si la un pret mai mic dar pentru mine nu este de ajuns ca sa le dau banii. MK5-ul meu nu este singura masina pe care o detin, este singura masina din grupul VAG si am achizitionat-o pentru ca m-a fascinat la toate capitolele : Tinuta de drum, comfort, consum, aspect si un pret bun la revanzare, nu pot sa spun acelasi lucru despre MK6.

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu veti reusi sa rezolvati o astfel de polemica...intotdeauna a ta va fi mai cu mot.

Daca mi se permite,conform parerii personale:

-5 mai fluid ca 6,a se citi mai rotund.

-5 gti mai agresiv ca 6 gti.

-lipsa unei individualizari mai accentuate pt anumite motorizari mai sportive,gen 5 gt vs. ?,desi motorizarea exista la g6,dar downgrade.

-arata 95% la fel in interior.

-un plus pt 1.2 tsi si 1.6 tdi,cel putin pt vw,nu ma pronunt pt skoda.

-un r20 identic cu s3 la motorizare,mi-e dor de v6 r32.

Per total luati-va ce va place,si nu va mai razboiti.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a inceput deja sa scartaie sa aiba tot felul de greieri si nu este chiar atat de silentios la rulare

Ouch... Eu am masina de un an si putin si apx 20.000 Km si e perfecta. Nici un greieras, sunet gresit, problema, nimic. Si in acelasi timp am avut prieteni care si-au luat 5-uri atat noi din Romania cat si de la nemti si au cam avut bube.

Adica masina cumparata de la noi, noua, la aproape un an avea tot felul de sunete prin interior, de plastic frecat pe plastic, ciudat oricum.

Stiu ca nu toate sunt asa, dar am facut destui kilometrii cu masina aia si destui si cu a mea, si pot sa spun cu mana pe inima ca atunci cand m-am urcat in 6 am simtit ca e altceva. Nu pot sa spun de ce dar ma simt mai bine in 6 decat in 5. Si cam toata lumea pe care am intrebat zice la fel.

Probabil ca daca as fi avut un 5 nici eu nu l-as fi schimbat pe un 6. Diferentele sunt prea mici intre ele ca sa se merite diferenta de bani. Dar 6-le tot mi se pare mai bun decat un 5! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in 20.000 km este adevarat.chiar iti poti face o parere despre masina.este super fiabila ca nu s-a stricat nimic pe percursul acelor kilometrii :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rave, chiar daca mi-as fi dorit un 6, preturile SH ma speriau putin. Cand am achizitionat mkV-ul, la acelasi pret sau cu o diferenta infima puteam sa imi iau un mk6, ceea ce mi s-a parut destul de suspect. Faptul ca am si ceva km efectuati cu 6-le de la serviciu, ma face sa nu regret ca am ales mkV. Cam atata pot spune despre alegerea mea si pentru care ma felicit. Eu va doresc km multi si fara probleme cu ale voastre mkVI ;) si sa ne "citim" cu bine pe aici.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in 20.000 km este adevarat.chiar iti poti face o parere despre masina.este super fiabila ca nu s-a stricat nimic pe percursul acelor kilometrii :icon_cheesygrin:

Ti-as vorbi de Megane-uri care in 15.000 Km au schimbat un kit de ambreiaj, de Clio care in 5.000 Km a schimbat un set de injectoare, de 1.5 DCi care schimba pompe de injectie pe paine inainte de prima revizie, de Skode care au o groaza de probleme chiar pe 1.2 TSI la mai putini km, de Toyote care...

dar nu o sa ma obosesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!