Jump to content

Golf v sau Golf vi ?


miti
 Share

Postare recomandată

E greu sa spui ca un model mai vechi este mai bun decat cel nou. Exprimandu-ti aceasta parere, trebuie sa mentionezi din start ca esti subiectiv si nu obiectiv, asa cum ar trebui in cazul unei comparatii.

Mie sincer mi se pare ca arata mai bine G6, cel putin stopurile si farurile sunt mult mai reusite ca design decat la G5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce? Daca este nou inseamna ca este si bun? Tare aia cu : G6 are un interior calitativ superior fata de G6 :biggrin:

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La interior nu stiu ce sa zic, insa stiu ca cel de la G5 full e super! Eu m-am referit strict la exterior ca arata mai bine, iar din punct de vedere tehnic ar trebui sa fie cel putin la fel de bun 6-le ca si 5-ul din moment ce e aceeasi platforma. Parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) scuze, greseala de tastare. Ati inteles bine ce vroiam sa zic ;) g5 vs g6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am G5, am condus G6 in destule ocazii (recunosc, marea majoritate benzinare :D) - GTI 6M, GTI DSG, TSI122) si pe distante respectabile - unele chiar parte din niste test-drive-uri aprofundate ;)

Permiteti-mi cateva pareri

1. Interior - nu se compara... G6 este peste G5 (cum e si firesc), de la pozitia si modul in care stai la volan, pana la ceasurile de bord...

O singura mica observatie am ref la instrumentele de bord care, desi mai stilizate si mai aratoase la G6 (cu exceptia modulului climatronic care personal nu-mi place), la modelul anterior erau mai intuitive, mai clare, mai "corecte"

2. Exterior - nu se discuta... Frumusetea este în ochii privitorului, fac parte din acea categorie pentru care masina potrivita este cea in care te simti bine, nu cea care arata bine...

3. Performante - subscriu ideii ref la directie... si aceeasi senzatie am avut-o in toate G6 pe care le-am condus. Nu pot s-o denumesc ca fiind "numb" insa parca intre volan si roti mai e ceva care-ti disipa feelingul :D

Parca si un + pt G6 la capitolul frane

Marea majoritate a motoarelor s-au schimbat (TDI-urile), au evoluat (TSI-urile) sau au disparut (VR6-le de pe R32) deci prea multe concluzii nu vin de sub capota

Centii mei

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca directia la 6 este mai asistata electric decat la 5, sau au schimbat ceva la articulatii. Or fi levierele de directie mai lungi sau stau intr-un mod diferit pe fuzete si de-aici vine aceasta senzatie daca sunt adevarate presupunerile mele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Sunt uimit ca atata lume spune ca G6 e ""doar"" un facelift al lui G5.

 

Interiorul, am condus G5 si T5 din 2003 ,mi se pare o mare foarte asemanare, acelasi plastic cheap pe bord.

Acum umeaza sa cumpar un G6 si am mers cu unul putin, dar diferentele sunt totale, ceasurile ""inclinate"" au un aspect net superior fata de cele de G5 mi se parplictisitoare rau deja, prizele de aer,partea din dreapta, in spate loc mai mult mi s-a parut inclusiv in portbagaj.

Mi s-a parut foarte stabila in mers, la ruliu si "galop"".

Oricit am citit si am incercat nu am reusit sa inteleg la ce se refereau cei care spun ca G6 nu e ""inchegat"" (ca G5). Ce o insemna asta oare, au vazut cazute ornamente,nealinieri, s-au desprins prize de aer ceva in mers, au cazut piulite pe drum, toba,serios acum, ce insemna ca nu e inchegata?

Modificat de stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!