Jump to content

Cum imi pregatesc masina pentru iarna?


Amy
 Share

Postare recomandată

Ok, deci ce sa inteleg? Ca:

1. Prezoanele pentru tabla merg sau nu merg si cu aliaj?

2. Prezoanele pentru aliaj merg sau nu merg si cu tabla?

Adica nici unul din cele doua tipuri de prezoane nu merg si pentru celalalt material?

Conform Autodata nu sunt prezoane diferite.

aliaj.pdf

tabla.pdf

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la pregatirea pentru sezonul rece (mi-a luat 1 ora azi):

- se ung chederele si partile de cauciuc (inclusiv stergatoare) cu vaselina fina siliconica, sau macar cu silicon, sa treaca bine iarna (desi nu sunt neaparat casante). Chiar si pentru cauciucuri exista solutii de protectie, trebuie aplicate pe cauciucuri pentru a le mentine in buna stare (am folosit un silicon pentru plastic de bord pentru chedere)

- se ung cu vaselina toate balamalele (lucru ce ar trebui facut de 3-4 ori pe an) si inchizatorile - eu am folosit un spray tip WD40 (si am dat inclusiv la mecanismul oglinzilor rabatabile)

- bineinteles, se completeaza dupa caz antigel, lichid parbriz de iarna, se verifica bateria, completare ulei dupa caz

- au am aspirat (am aspirator puternic) filtrele de aer si habitaclu (fac asta oricum din 5 in 5 mii km, pana la 15 mii cand le schimb). Am dat cu putin parfum (ambipur) pe filtrul habitaclu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pregatire de iarna :

-cauciucuri de iarna.

-lichid de parbriz tip iarna.

-lopata de masina cea cu minere rabatabile.

-spray pt curatare gheata de pe parbriz.

-lanturi.

-perie cu miner lung pt dat zapada jos de pe masina.

-saculet cu nisip.

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o octavia cu jante pe 16 , si vreau sa imi cumpar jante te tabla + cauciucuri de iarna . Ce cauciucuri recomandati ,pe 15 sau pe 16 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15

iarna e bine sa ai cauciucuri cat mai inguste (nu ca ar avea legatura cu 15 :) )

Modificat de RIon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15

iarna e bine sa ai cauciucuri cat mai inguste (nu ca ar avea legatura cu 15 :) )

Daca iti scrie in talon, la mine de ex, nu se mentioneaza. De ce e mai bine sa fie mai inguste? Suprafata de rulare intre jante de 15 si de 16 e de cativa cm, si la cat de lata e OII, nu mi se pare justificata neaparat "sa fie mai inguste".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai inteles... la orice masina, iarna, cand e si zapada, e bine sa fie inguste, cat mai inguste... e chestie de fizica doar :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunile anvelopelor de iarna dar si jantele compatibile pentru acestea, daca nu apar in talon, apar in Certificatul de Conformitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am inteles si stiu asta, doar ca nu prea o pun in practica, pe motivul ca anvelopele mai subtiri sunt mai bune decat cele mai groase pt zapada si polei. Eu iarna merg aproape in fiecare week-end la munte la ski, si sincer nu imi amintesc sa fi prins troieni pe drum. Rion, vad ca esti din cj, de cate ori ai mers tu anul trecut la munte sau te-a prins zapada mare pe drum? Te intreb asta in ideea de a vedea ca indiferent ca ai de 15 sau de 16, in 4 luni de iarna , prea putin vei simti tu ca sofer diferenta ajutatoare in favoarea celor mai subtiri.

Personal, eu mi-am luat cauciucuri de iarna tot de 16, ca asa sunt jantele, si pe motivul ca nu am de ce sa uratesc masina 4-5 luni in defavoarea jantelor de tabla si a gumelor mai mici ca talon.

Modificat de bubu26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau sa-mi cumpar jante de tabla si cauciucuri de iarna ca e mai usor sa le dau jos si sa le pun la primavara pe cele originale . Daca as pune cauciucuri de iarna pe jantele originale mi-ar zgaria jantele + timp pierdut.

Cat ati dat voi pe 4 jante de tabla + 4 cauciucuri de iarna ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe www.sigemo.ro , insa in sibiu e oferta la 1300 lei. Si e pret bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bubu, eu am mers pe drum de tara cu zapada proaspata. oricand voi trece mai usor cu 15 decat cu 16. Nu e decat o problema de fizica :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa intru in polemici cu tine, insa eu sunt de parere ca la nivelul la care folosim noi masina iarna pe zapada (putini km pe zapada afanata de cel putin 10 cm) nu simtit diferenta intre 15 si 16. E valabila pt cei din WRC, mai degraba :D. De ex, eu am si lanturi de iarna, insa nu le-am folosit de 2 ani deloc, si sincer nici macar nu am incercat macar de proba sa le pun pe roti , sa vad cum se monteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur, fara polemica, insa fiind legat (subiectul) de legile fizicii, cele inguste sunt mai bune... acuma, ce folosim noi ... alta mancare de peste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei se pun cauciucuri mai inguste, pentru a "taia" stratul de zapada, si a ajunge la cel aderent de sub el. Iar jante mai mici si cauciucuri cu talonul mai mare, se monteaza pentru a amortiza mai bine denivelarile formate de zapada batatorita sau inghetata, astfel protejand elementele suspensiei si articulatiile, precum si spatele propriu. Sa nu uitam aspectul material. (Cand cautam eu, erau vreo 420 RON cauciucuri pe 16" si 250 cele pe 15")

Cu cat sunt mai late cauciucurile, cu atat mai greu se afunda in zapada, si raman la suprafata patinand ca o sanie. Exagerez putin aspectul pentru intelegere.

Am optat pentru jante de tabla pentru doua motive:

1. pe strada se arunca cu material antiderapant care afecteaza aluminiul;

2. avand spitele mai rare, jantele de aluminiu se incarca cu zapada, si probabil ca si senzorii ABS sau mai stiu eu ce pe acolo, plus ca se dezechilibreaza.

Acum am in permanenta 2 seturi de roti, pe care le schimb eu in fata blocului, fara a sta la cozi la service-ul de roti, si fara a strica janta, sau cauciucul la fiecare montare/demontare, plus echilibrare de fiecare data.

P.S. Am observat ca jantele de tabla sunt mai usoare decat cele de aluminiu. Asta cu tot cu cauciucuri. Si am observat si o usoara scadere a consumului. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cert e ca prima zapada a venit, insa nu suficient de multa incat sa acopere drumurile, dar suficient incat sa imi acopere masina :Driver:. Eu mi-am cumparat o perie care intr-un capat e ca o maturice iar in celalalt e un cauciuc pt dat jos gheata. F buna ustensila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu una, telescopica :) astfel incat imi permite sa ajung in celalalt capat al parbrizului fara sa ma intind/ud de la zapada :) noroc ca e lung portbagajul, ocupa o lungime :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la munte in week-end-ul asta si am vazut mai multe masini care nu erau echipate de iarna (nici macar cu cauciucuri) decat cele echipate; mai ales SUV, care turau cat puteau masina in speranta ca o vor scoate din parcarea inzapezita ;). Concluzia: romanul tot timpul e luat prin surprindere- sau e INCONSTIENT :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la subiectul pregatirea masinii de iarna ar putea intra si o revizie, adica un schimb de ulei, placute d efrana daca e cazul... nu-i asa ? :lol:. Asa ca pregatim masina de iarna si de drumuri lungi cat mai bine. Fonduri sa fie :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bubu26 - nu vad legatura. Uleiul se schimba cu un rost la intervalul recomandat de producator. Nu e dacie sa-i schimbi iarna si primvara uleiul.

LE: ... nici la frane nu are lagatura cu iarna. Tu iarna te imbraci mai gros, sau te apuci sa zugravesti, ca iarna stai mai mult in casa?

Uleiul si placutele (si multe altele) se schimba functie de uzura nu de anotimp. Iarna, sunt suficiente cauciucurile de iarna, lichid de spalat parbrizul rezistent la frig, presuri de guma si un tratament pentru caroserie.

Modificat de Agopteam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ agoptean chiar daca nu e dacie, la mine s-a nimerit (ma rog mai am 3500 km pana la revizie) sa trebuiasca sa-i fac revizia si sa schimb si placutele acum. Eu ma gandesc ca e indicat, mai ales daca ai drumuri lungi iarna, sa ai placutele de frana ok, uleiul schimbat sau completat, pe motivul ca niciodata nu stii cum te prinde vreo zapada pe minunata A1 si tie ti-i pe teminate uleiul din motor... Posibilitati sunt , nu? La mine e coincidenta :icon_cry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:huh:

Din punctul meu de vedere deja se exagereaza cu "terminarea uleiului din motor"...haideti sa fim seriosi...si cu becul aprins la ulei tot mai poti merge cateva sute de km ( si tinand cont ca in Romania gasim service-uri VAG din 200 in 200 de km nu cred ca e o problema cat ar fi drumul de lung )....te avertizeaza ca sa completezi nu ca sa opresti masina pe dreapta.

:offtopic: .......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Verificari care se fac la o verificare de iarna,ca la carte:

Reglaj faruri

Verificat lumini exteriore

Verificare functionare stergatoare parbriz si instalatei spalare faruri si geamuri

Verificare concentratie lichid racire

Verificat acumulatorul,incarcarea

Nivel ulei,verificat

Verificare stare chedere

Verificat nivel ulei si lichid frana

Presiune anvelope

Shimb roti vara cu cele de iarna

Iar la motoarele diesel verificare bujii incandescente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca am gheata pe masina e indicat sa o spal la spalatorie sau sa incerc sa dau gheata jos(am pe aripa si pe bara din spate)Mi-e frica sa nu ii fac urme.Sarbatori Fericite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!