Jump to content

City Insurance - RCA


MRC
 Share

Postare recomandată

Dar acum cei de la City au marit si ei preturile la RCA ...

Am facut un calcul pt. un VW Touran, 1898 cm3, cu proprietara o doamna de 43 ani ( fara bonusuri aferente vechimii fara daune - asadar nou asigurata ) si am constatat ca cei mai ieftini sunt altii ...

pt. 6 luni de asigurare RCA

 

222 - Carpatica

243 - Astra

275 - Uniqa

281 - Euroins

292 - City

 

Asa ca ...Bye-Bye City ! :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muale

    14

  • raducu_bc

    8

  • zdf_auto

    7

  • dlbogdan

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

reducerea de 25% este la ei pe site (inca).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Joi dupa servici, in drumul meu calm spre casa, am dat prioritate la doi pietoni pe o trecere de langa marele si fermecatul palat.

Frana mea lina nu a avut sa se termine cu o oprire completa ci cu proiectarea mea peste trecere pe langa pietonii inmarmuriti. 

Baietelul din spatele radiatorului imbracat in carton si staniol (Renault Clio) are permis vechi de 20 de zile si asigurare la City Insurance. 

Luni urmeaza sa ma vad dimineata cu inspectorul de daune. 

Ceva sugestii ? Vreau pur si simplu sa ajung sa am masina in stare perfecta cu piese originale in cat mai scurt timp. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow, ce descriere;oare esti scriitor? sau ai ceva poetic in tine.

 

Cu greu m-am lamurit despre ce e vorba, dar...

1.Dupa ce ai Nota de constatare eliberata de catre insp constatator la City Insurance, cauta un service unde sa-ti duci masina, cu precizarea , catre service, ca vrei piese originale.

2.Daca masina este deplasabila, si eu cred ca da, din "descrierea" ta, cere sa fi chemat in service DOAR dupa ce au piesele (poate dura si 5 zile pentru OE)

3.succesuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Joi dupa servici, in drumul meu calm spre casa, am dat prioritate la doi pietoni pe o trecere de langa marele si fermecatul palat.

Frana mea lina nu a avut sa se termine cu o oprire completa ci cu proiectarea mea peste trecere pe langa pietonii inmarmuriti. 

Baietelul din spatele radiatorului imbracat in carton si staniol (Renault Clio) are permis vechi de 20 de zile si asigurare la City Insurance. 

Luni urmeaza sa ma vad dimineata cu inspectorul de daune. 

Ceva sugestii ? Vreau pur si simplu sa ajung sa am masina in stare perfecta cu piese originale in cat mai scurt timp. 

Te duci la un service de incredere , repari dauna , achiti factura , depui cererea de despagubire si actele doveditoare apoi astepti banii de la City.  Stiu ca nu te incanta ideea dar asta e cea mai rapida cale !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ales alta cale. M'am dus la un service foarte de incredere (cunostinte) am lasat masina acolo, pe care o voi ridica cand e gata, urmand ca service'ul sa'si recupereze banii de la City.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca dupa ce am fost lovit mai demult de Carpaticaca (si i-am laudat pt incompetenta si tupeu pe topicul dedicat) am fost lovit si de un Tigan (cu T mare ca il respect :)) ) recalcitrant cu polita la City.

Sunt curios cum decurge treaba, nu am facut amiabila si nici nu am copie dupa polita lui. Am in schimb procesul verbal de la politie pe care e trecut nr de polita.

Sper sa nu fie probleme la constatatre (sa nu despagubeasca, sa nu lucreze decat cu service Bidinea SRL sau sa trebuiasca sa venim amandoi odata cu masinile). Sun azi sa vad ce si cum, sa vad cand ma pot duce la constatare (sunt la munca pana la 18 deci trebuie sa gasesc program seara)

 

Bogdan, la ce service ai fost? Ai avut dauna mare? Si-au recuperat banii, totul e ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am discutat la telefon, par foarte ok oamenii.

Vedem cum decurge treaba luni, la constatare :)

 

Si ca o paranteza: politisti mai de treaba ca ieri la Vitan nu am mai intalnit. Liber la birou accidente, tipul tanar dar cu experienta...amabil, glumet (si cu mine si cu Tiganul) ce sa mai... o placere sa lovesti ciori masini de Tigani tupeisti.

Amenda pt accident, amenda pt injurii :) dupa ce l-a atentionat de vreo 3 ori sa vb civilizat.

Acum urmeaza si procesul penal...poate incep sa devin "rasist" cum m-a catalogat distinsul Tigan

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am discutat cu trei constatatori inainte sa ma decid la care sa ma duc. 

Vorbeste cu Alexandru Stefanescu de la DAB Auto Serv (e in capat la str. Fizicienilor, la Hyundai). Are birou la et. 1 pe dreapta. 

Nr. tel. 0761.100.900 in caz ca nu'l gasesti pe site.

Dauna mea nu a fost mare, am avut doar bara si fusta de schimbat. Maine merg sa'mi ridic masina.

Cred ca o poti repara linistit chiar acolo la Hyundai. E service mare si aparent ok. 

Cel mai important e sa ai o poza cu masina Tzagaurului. 

Modificat de dlbogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai constata la city dar ma duc la service la dab. Acolo mai constat odata?

Nu am poza lui dar iau de la politie

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La DAB/Hyundai ziceam ca are nenea ala biroul care lucreaza pt. City Insurance.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, acum am vazut pe site ca este trecut dar nu am realizat ca de DAB-ul ala este vorba din cauza adresei.

initial vorbisem cu cineva prin berceni la Elite cars dar DAB e mai aproape...poate o fac tot la ei, din ce stiu de la 2 prieteni, vopsesc bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu azi mi'am luat masina. :icon_geek:  Am facut si cateva chestii extra (vopsit etrieri rosii, revopsit capota si polishat toata masina). 

Oh the beauty.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar e de treaba dl Alexandru (doar ca a intarziat putin azi) :)

 

tu ai vopsit-o la DAB sau in alta parte? astept sa vad daca se contesta PV de la politie de catre tigan (15 zile) si apoi repar; mi-a sugerat sa las masina la ei dar nu stiu cum lucreaza.

La DAB am schimbat anul trecut un parbriz la i30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

revin:

am facut constatarea,totul ok. doar ca a trebuit sa astept 15 zile sa vad daca tiganul contesta PV de la politie (etnicul nu a semnat PV-urile primite)

dupa ce au trecut zilele am verificat si (dupa cum va asteptati ) nu a contestat pt ca asta insemna sa se injoseasca folosind pix si hartie; nu se preteaza la asta.

din ce am vazut pe fisa de service, elementele se vor vopsi, nu am inlocuire la nimic (nici nu cred ca era cazul de inlocuire).

 

Pt DAB am primit cateva feedback-uri bune, e si aproape de casa...cred ca o voi lasa la ei sa o faca. Marti o las, vineri ar trebui sa fie gata, dupa spusele lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

O mare păcăleală este aşa zisa reducere de 25% a RCA-ului City dacă o achiziţionezi direct de pe site-ul lor.

Cumpără asigurare RCA ieftin online şi beneficiezi de un RCA cu 25% mai ieftin…zic ei pe site, cu litere boldate!!

 

De curiozitate, am băgat pe site-ul lor datele unei maşini căreia îi expiră RCA-ul pe 28.06. şi mi-a returnat:

Preţ de listă: 192,23 ron. Preţ online: 144,17 ron….pare o afacere bună! Un preţ on-line fix cu 25% mai mic decât cel de listă!!!!

post-62316-0-66384100-1371231405_thumb.j

Am introdus aceleaşi date în programul unui broker: preţ: 144,17 ron!

post-62316-0-75515800-1371231409_thumb.j

Am mai încercat şi pe un alt site online: preţ: 144,17 ron

post-62316-0-33473800-1371231414_thumb.j

 

Şi-atunci, unde e reducerea de 25% oferită de City dacă achiziţionezi RCA-uldirect de pe site-ul lor??  Că eu unul nu o văd!

Modificat de Bismark
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o reducere tipic romaneasca: se umfla pretul inainte bine dupa care se aplica o reducere si uite ce grozavi sunt ei.

Am patit acelasi lucru cu produse in black friday. Au fost umflate preturile inainte si in ziua respectiva au fost vandute la pretul initial si de aici ca e reducere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

O intrebare , daca eu cumpar o masina de la cineva , fac doar vanzare cumparare nu o trec pe numele meu , asigurarea o pot face pe numele mamei pt ca are peste 30 ani ? Adica apoi nu voi avea probleme sa spuna ca nu e valabila ca e pe alt nume decat cel de pe vanzare cumparare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCA se face pe numele proprietarului masinii.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

4999lei la city insurance rca ( NU CASCO ) pe 1 an ptr un golf 4 1.9tdi,fara daune etc... astia nu sunt sanatosi mintali! 

post-105557-0-20642400-1389112434_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si la alianz cat o fi!? ai oferte mai bune, ai de unde alege.

probabil au un algoritm defect de calcul sau prost gandit (in functie de datele tale.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ceva gresit....pai in p... in 3 ani iti platesti masina daca e vorba de un G4:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu siguranta are undeva la 18-20 de ani varsta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!