Jump to content

Golf 6 - Evacuare 1.4 TSI 122


prunaionutz
 Share

Postare recomandată

Salut,

Stie cineva daca se potriveste evacuarea de pe GTI pe un golf normal?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • The_Ego

    15

  • prunaionutz

    12

  • Master_Blaster

    6

  • alecsutzyu

    4

Se potriveste cu conditia de a avea bara si prelungirea corespunzatoare. Bara de GTi/GTD difera putin la catadioptri, in jurul numarului si cred ca permite prinderea difuzorului spate care e mai mare. Poti sa o pui si ca atare, decupand prelungirea, dar o sa arate urat. Am mai vazut pe net o copie dupa difuzorul de GTi, dar care se potriveste pe Golf, costa 1600ron.

Da vezi ca nu ai postat in aria buna. Poti totusi sa iti prezinti masina cu ocazia asta :icon_thumright:

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu merita bataia de cap. Mai bine mergi la baietii de la TopGear si, dupa cum au spus ei, cu 20-22 de milioane ai evacuare si tipsuri custom si nu trebuie sa schimbi bara / difuzor. Vad ca suntem consateni :). Prezinta-ti masina, sunt curios care dintre ele e :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la parerea de mai sus. Costa foarte mult bara spate GTI/GTD + vopsit + difuzor + evacuare stock GTI. Iesi la un sfert din suma cu o evacuare custom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Masina nu pot sa o prezint pt ca in 2 luni si ceva ajunge la mine:(

brgds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am gasit topicul abandonat de evacuare.

Sa-mi prezint succint evacuarea mea, catback de 50mm (ca si traseul original), 1 toba intermediara freeflow, iar apoi traseul terminat cu 2 tips-uri de 76mm.

Sunet tare in blana peste 2000 si pana in 3500rpm, peste este acoperita de zgomotul motorului, rezoneaza la 3000rpm. In rest este ok, pe mine nu ma deranjeaza si nici pe ceilalti cu care am mers/ care au auzit-o.

Peste o luna voi merge sa o ajustez, keep you posted.

Ar fi fain sa reunim aici toate evacuarile aftermarket de G6, fie ele de 1.2, 1.4, 2.0 :D cu impresii de la posesori.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ai inlocuit difuzorul sau ai lasat alea 2 tipsuri de stanga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am lasat in stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prunaionutz
Publicat (modificat)

ma gandesc si eu de ceva timp la o evacuare custom, doar ca vreau sa-mi pun mai intai bara spate de R20. brgds.

L.E. The Ego, nu ai cumva un filmulet cu sunetul evacuarii de pe masina ta?

Modificat de prunaionutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt cele mai bune inregistrari, dar live am primit feedback pozitiv :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ca se aude foarte bine evacuarea lui George

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna destul de light , un 1.4 aspirat cu galerie custom si cat de 200 de celule toarce mai tare,dar la tsi e mai complicat cu galeria..

Sistemul ti-a fost dimensionat in functie de motor/flow ?De cat ai tevaraia in diametru?

post-6094-0-00713300-1338535441_thumb.jp

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

@TDR: Ai auzit-o live? Eu zic ca e cam galagioasa masina lui George, pt gustul meu. Dar se aude ca lumea, adica stii ca are evacuare schimbata.

@kirksu, cand vrei sa-ti schimbi evacuarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am auzit-o live ,posibil sa fie sunetul inregistrarii deficitar dar mie mi se pare mai light decat ce am avut :

Oricum nu e ceva negativ doar ca imi place ca sunetul sa rezoneze mai gros..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul videoclip, cu tot cu acel fum se aude TDI-ish :)).

E putin cam tare, dar acum ca intru in mega stresiunea de 2 luni nu am timp sa o mai duc la TopGear. Cel mai urat face la 2500-3000rpm, dar am satisfactia cand ridic piciorul brusc sa se auda putin fasss de la filtru banuiesc.

@TDR: Este doar catback si s-a pastrat diametrul stock de 50mm. Am renuntat la finala, iar intermediara este schimbata cu una freeflow. Daca e la o spontana, cumva sa o poti auzi live:D

Stiu ce zici cu sunetul gros...pe mine initial ma tenta sa o fac sa sune mai grav, dar e foarte ok cu sunetul de acum si chiar mai atenuat decat in clipul cu Leon.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu imi place cum suna Leon-ul. Din ce imi dau seama in video, a lui Ego suna ok, eu as vrea ceva putin mai gros dar in niciun caz mai tare :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am dat seama ca e cu intermediara goala ,si eu tot asa am avut cu diferenta ca aveam serpisorii schimbati ,cat de sub 200 celule,totul din otel high grade si invelit in Cool It Thermotec.La tine pana in 2500 se aude tot stock?Pe decelerare in frana de motor toarce?

Te-am intrebat de diametru deoarece am vazut ca cei de la milltek(care foarte probabil au folosit si flowmeter la dimensionarea sistemului) au mers pe 63,5 mm,deci putin marit.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kirksu, cand vrei sa-ti schimbi evacuarea?

Nu stiu.

Ma gandesc daca ar ajuta un downpipe cu 200 cell pentru inceput. Aveti idee cat costa doar downpipe-ul?

Pe mine ma intereseaza un zgomot putin mai prezent decat stock, dar si un raspuns mai prompt. Din cat-back cred ca se castiga mai putin decat din downpipe.

Modificat de kirkus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca in jur de 6-700ron custom la TG sau vezi la Supersprint cat e.

Diferentele oricum sunt mai sesizabile cu downpipe decat cu catback, dar din pacate fara soft stage2 (indisponibil pe 1.4TFSI) nu se pot cuantifica cum trebuie in putere.

Vorbeste cu alecsutzyu sa te dea o tura. Revo + turboback + itg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai 6-700? hmmm

Lasa ca vedem mai tarziu cu stage 2. Acum doar sunet si raspuns sa fie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

Dar evacuarea lui alecsutzyu e super super silent, adica desi e turbo-back si cat delete, e enorm de silentioasa. Numai mirosul de benzina o da de gol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar cate intermediare are? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

Are 3 tobe freeflow puse in serie. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!