Jump to content

Incalzire Oglinzi Defecta


BV-01-TDI
 Share

Postare recomandată

aha, imi poti zice si ce anume trebuie, ai vro schema, sau ma poti indruma?

 

legat de buton, am luat cotiera de b5.5 si mai cerusem si buton pt volan stanga cu bani si nu au avut, asa ca mi l-au dat pe acesta gratis...pe unde am intrebat nimeni nu are; ori e stricat ori s-a dat...

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut si la mine la golf nu merge nici luneta nici oglinzile nu se incalezesc siguranta e ok curent vine oglinzile cred ca sunt intrerupte intrebarea e daca nu merg oglinzile nu merge nici luneta? Sau invers ori luneta e independenta de oglinzi (chiar daca se activeaza de pe acelasi buton)AStept unr aspuns cat mai repede multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de ce nu scrii la Golf? Sistemele sunt putin diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da la golf aiurea azi am masurat luneta si am 14.3ohmi si ii vine si curent dar tot nu merge!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.

Am un Passat '99 1.8 20V benzină.

Am făcut un test cu VAG-COM care mi-a dat "semnal intermitent" la oglinzile laterale (care sunt cele originale). Le-am dat jos, am măsurat tensiunea de la fire, e OK, siguranța e bună, dar am schimbat-o să fiu sigur, am verificat rezistența de pe oglindă, e și aia OK. Oglinzile se încălzesc normal, aș putea spune.

De ce totuși îmi dă eroarea aceea în VAG-COM? (Nu știu dacă are importanță, dar cu riscul de a fi off-topic adaug că pe lângă cele două erori la oglinzi mai apar la același modul o eroare de semnal intermitent la yala ușii de la pasager (stânga în cazul meu) care nu se închide din butonul din interior, ci doar din telecomandă și mai sunt erori la sistemul de închidere al geamurilor de pe față (la ambele am schimbat șufele, fiind rupte).

Sărbători Fericite și LA MULȚI ANI!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

contact imperfect, oxidat, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Nu prea e limpede, pana la urma care este parerea vis-a-vis de sticlele AM Alkar?

Merita luate sau nu?

 

Stie cineva pretul pe original? (de B5 vorbim). :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat eu, merg ok. Nu sunt chiar identice cu originalele, dar macar se incalzesc. Unghiurile nu sunt chiar aceleasi, dar sunt suficient de bune.

Probabil aberantii de la vw cer 200 lei pe o oglinda, la banii astia le schimbi de cinci ori. Si nu sunt chiar asa de proaste.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mai ales cu încălzirea e problema. Macar sa nu mai stea încărcate de apa când ploua sau de gheata iarna.

Am uitat sa întreb: pe original exista sticla albăstruie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fosta masina am facut prostia sa-mi iau sticla AM. In afara de faptul ca era ceva mai mica decat cea originala, nici nu incalzea cum trebuie, s-a zgariat foarte repede. Am luat pana la urma din dezmembrari una OEM care are deja 3 ani si merge brici si acum, chiar se mita si actualul proprietar ca stie povestea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea e limpede, pana la urma care este parerea vis-a-vis de sticlele AM Alkar?

Merita luate sau nu?

 

Stie cineva pretul pe original? (de B5 vorbim). :)

 

parerea este aceeasi, ca la majoritatea pieselor AM... altii banii, alta calitate.

 

una OEM - un pic peste 200 lei bucata... pana in 250 lei

 

Da, mai ales cu încălzirea e problema. Macar sa nu mai stea încărcate de apa când ploua sau de gheata iarna.

Am uitat sa întreb: pe original exista sticla albăstruie?

 

da, exista si sticla albastruie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, ce sa zic. Am găsit ALKAR la 55 Ron amândouă, albe. Nu ne dau banii afara dar nu e o avere. Vedem, va țin la curent.

Din dezmembrări eu nu am gasit. De altfel mai am nevoie de niște plastice si un torpedou si al naiba sa fie daca găsesc.

Modificat de Totalsender
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cam greu sa fie in mintile lor.... nu imposibil.

 

asta este, sunt ok si cele AM.... daca iei in cosiderarea faptul ca nu depinde de tine.... cat rezista pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat azi noile oglinzi. Albe si, am senzatia, heliomate... Par okei si, important este ca se incalzesc - la masuratori dau 14ohmi parca (oglinda mica) si 10 cealalta... ceva de genu' :icon_confused:

 

Singura chestie mai deranjanta este ca ramane un luft cam mare in parte de jos, la oglinda din stanga. Si CULMEA nu imi amintesc daca asa era si la cealalta, daca puteti crede asa ceva :D

 

Atasaez si niste poze. Per ansamblu sunt multumit.:)

post-78237-0-37705400-1419089658_thumb.j

post-78237-0-07411100-1419089662_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,sunt putin mai mici cele aftermarket,am schimbat si eu una si are putin luft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la cea stanga am observat treaba asta, la dreapta nu. :)

Cum spuneam, bine macar ca se incalzesc OK.

Eu zic ca isi merita banii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut dupa ce am citit acest topic am indraznit sa scot geamul oglinzii sa ma uit la acele contacte..nu se incalzea oglinda din stanga, Aveam un spray degripant in casa si am dat pe acele contacte...surpriza acum se incalzeste si oglinda din stanga 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Sau o repari... dupa cum spune L@u, desi nu prea vad cum...

L@u chiar m-ai facut curios, as vrea mai multe detalii smile.gif

Hai ca reinvii putin topicul.Oglinda schimbata in 2009 s-a dus iar.Am reparat-o, operatie reusita!Am desfacut cu un cd suportul de pe sticla si am observat ca un papuc era rupt de pe circuit.Am desfacut circuitul care este intre 2 folii am bagat cateva sarme intre folii sa faca contact, am lipit foliile si le-am rigidizat cu Bizon epoxy, am lipit sarmele de papuc, l-am rigidizat si pe el apoi am lipit suportul pe oglinda cu silicon.Cat va tine, vedem.

post-29377-0-85572600-1449738244_thumb.j

post-29377-0-52025400-1449738266_thumb.j

post-29377-0-04083600-1449738287_thumb.j

post-29377-0-61955400-1449738308_thumb.j

post-29377-0-94922000-1449738327_thumb.j

post-29377-0-93976800-1449738341_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Placile nu le-ai cositorit? 

Cineva a tras cu nesimtire de papuc si a rupt placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e si boala lor... daca nu le desfaci cu grija cand scoti oglinda, il poti rupe usor - avand in vedere vechimea lor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele nu se pot cositori deoarece sunt nituite pe folie pentru contact.Daca incerci sa pui pistolul de lipit pe ele se duce folia si nu faci nimic.De tras de ele nu se pune in discutie, doar eu am umblat pe acolo si stiam ca nu trebuie sa trag de papuc.La desfacerea papucilor am tinut cu un spit de placuta si apoi am tras papucul afara, dar deja cea cu buba era desprinsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

@C o s m i n cum ai reusit in acel DIY sa lipesti acea sarmulita de rezistenta fara sa arzi folia in jur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stii sa lipesti corect, nu arzi folia. Trebuie temperatura potrivita si lucrat rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat-o azi prin inlocuire cu una noua dar n-am aruncat-o nici pe cea veche ci am pus-o in cutia celei noi si cand voi avea timp am sa incerc o reparatie (minune) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...
On 08.01.2004 at 11:46, BV-01-TDI a scris:

baieti,

am verificat siguranta, dar nu am la pozitia 9 siguranta! insa oglinzile stiu sigur ca sunt incalzite ca au fuctionat si oricum cred ca fac parte din "pachetul de iarna" pe care il are masina, alaturi de scaune si spritiere incalzite!

in alta oridne de idei in legatura cu casetofonul beta am sa ma uit la al meu care zace pe dulap in camera, eu am cd pioneer. daca aflu ceva iti spun WYC.

Salut cum ai rezolvat problema cu dezaburire  oglinzilor , merge fara aceea 

siguranță ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!