Jump to content

Incalzire Oglinzi Defecta


BV-01-TDI
 Share

Postare recomandată

Mersi frumos, dar singura siguranta legata de oglinzi se afla la nr 9. care la fel ca si la tine .... si la mine lipseste. Stiu in schimb ca mai exista cateva sigurante pozitionate sub bord... Sper sa nu fie vreuna dintre ele !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare! nici la mine nu se mai incalzeste oglinda stanga. defect= rezistenta. a reusit cineva sa scoata rezistenta de pe oglinda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se poate ca e lipita de sticla si e foarte friabila, la demontare s-ar sparge mai rau, rezistenta. In genere de la "desteptii" din spalatoriile auto se strica pentru ca baga apa cu presiune la ele si se exfoliaza marginile ajungand apa la rezistente. Asa ca mai bine dai cu banu linistit, nu e sansa de reparare odata ce se intrupe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reparat eu rezistenta la mine ( am scris in topic) , asta anul trecut iar acum iar face figuri ...cred ca vrea una noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si ce te faci cu cea intrerupta prin mijloc...cum am eu de incalzeste doar 20% spre exterior. Ca e exfoliata in partea de jos pe centru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici oglinda mea din stanga nu se mai incalzeste. Stie cineva cat ar costa una noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele trecute am intrebat de aia de stanga...90 ron aftermarket. Oem e 200 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau o repari... dupa cum spune L@u, desi nu prea vad cum...

L@u chiar m-ai facut curios, as vrea mai multe detalii :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele trecute am intrebat de aia de stanga...90 ron aftermarket. Oem e 200 ron.

Heliomata(albastra) sau alba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am reusit sa desfac oglinda. de tot :). pt desfacerea rezistentei impreuna cu suportul de plastic am folosit un CD. pt a reusi sa introduc CD-ul intre oglinda si rezistenta am folosit o surubelnita lata f subtire. atasez si ceva poze. o sa vedeti si defectul, care e f posibil sa nu se poata remedia :). am sa va tin la curent. scuze pt calitate dar au fost facute cu telefonul.

post-25043-1258107019_thumb.jpg

post-25043-1258107031_thumb.jpg

Modificat de daniel.alecu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal, am si eu o intrebare, se pot lega oglinzile incalzite la butonul de dezaburire a lunetei? Rezista siguranta sau trebuie modificat ceva?

va intreb pt un polo 6n din '98 fara oglinzi incalzite.

Multumesc.

Modificat de Stelian.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se pot fara a schimba siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Al Bundy dar sa te mai intreb ceva, trag fire direct de la cele care duc la luneta nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu noutati. reparatia nu a tinut decat vreo ora :vaidecapulmeu:. rezistenta o lipisem cu fludor, dar s pare ca nu tine prea mult si ca sa fietotul bine s-a si dezlipit putin de pe oglinda suportul acela de platic si a luat cu el si o bucata mica de vopsea, deci s-a dus si oglinda :). nu am apucat sa fac poza cu defectul oglinzii, noroc ca e o chestie de 1 x 2 cm undeva jos si nu incomodeaza f tare. asta s-a intamplat din cauza adezivului: poxipol. cred ca trebuia cu silicon dar nici nu aveam cand am desfacut-o si ma gandeam sa nu se desprinda de la vibratii etc. deci cred ca solutia pt oricine este una noua sau daca mai sunt doritori pot incerca si ei. probabil ca sunt altii mult mai priceputi si nu contest acest lucru. daca reusseste cineva poate invat si eu :D. o zi buna la toata lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal, :rolleyes: imi poate spune cineva cum pot scoate carcasa de la oglinzi, cea vopsita? la passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut , si eu am problema asta , din pacate am spalat masina pe frigul asta si nu am sters oglinziile , si asa am ramas cu ele , am sa verific daca am siguranta daca nu am sa le desfac si eu sa vad daca vine curent la firele alea daca nici asa o sa revin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai mare grija sa nu se rupa sistemul de prindere mai ales daca au ramas blocate, probabil ca au ramas asa din cauza ca a inghetat in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

De verificat este foarte simplu - sub oglinda exista doua suruburi in cruce iese capacul, se pot scoate firele si pe acele fire se poate monta un bec (12V 5W - bec pozitie) pentru a se verifica instalatia - daca becul se aprinde rezistenta oglinzii este intrerupta - eu am patit o cu ambele oglinzi - cea de la sofer au incercat sa o fure si au ciobit o intrerupand circuitul iar cea mica de pe dreapta sa ars pur si simplu - am incercat mai multe variante de reparatie dar niciuna nu a tinut asa incat am inlocuit oglinzile - in jur de 60 Lei/buc incaliza si heliomata. :ceuameni:

Modificat de B-52-JGP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna

pentru ca nu am citit de la inceput topicul si pentru ca nu se incalzeau oglizile, primul lucru care l-am facut a fost sa imi comand alte sticle cu incalzire. Le-am montat mai devreme si surpriza... nu se incalzesc. maine o sa verific daca am tensiune la ele, ce nu am inteles pana acum : daca nu am siguranta la nr.9 (pt ca nu am mai deschis la ora asta panoul) pot pune o siguranta si de ce valoare sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce sa faci cu siguranta daca nu ai pinii corespunzatori in panoul de sigurante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspuns, dar nu am aflat valoarea sigurantei de 5, 10, 15A?

pozitia ei o stiam. si o alta intrebare nu aceeasi sigurata controleaza si motorasul de reglare a oglizii. Adica el primeste curent separat sau siguranta de la nr.9 este pt oglizi incalzire+motoras?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!