Jump to content

Problema inmatriculare 2012/auto din Romania


vtoderoiu
 Share

Postare recomandată

Trebuie sa se ocupe fisc-ul din orasul tau de obtinerea dovezii ca a fost sau nu a fost restituita taxa de inmatriculare/poluare.

In cazul meu s-a rezolvat in cele din urma.

Am intalnit oameni la biroul de inmatriculari care mi-au spus caau obtinut adeverinta in 2 zile sau chiar una. Pacat ca nu se poate intampla in toata tara asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 181
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • tavitara

    35

  • DragosR

    21

  • bossake

    12

  • Razvan_911

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

sorin_balan: deci fac cerere la fiscul sect 6 si ei se ocupa de obtinerea acestei hartii din alt judet?! Asa ai facu tu?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

b6 motorizare 2.0 tdi ,an 2008,euro 4...oare cat 2000-3000 de euroi o sa platesc taxa(timbru) de mediu...fratilor tb iar sa iesim in strada ca doar aici ne putem castiga dreprurile??!! E grav ce se intampla in tarisoara asta a noastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin_balan: deci fac cerere la fiscul sect 6 si ei se ocupa de obtinerea acestei hartii din alt judet?! Asa ai facu tu?

merci

Asa ar fi normal. Depui cererea la ANAF-ul de domiciliu si ei il trebuiue sa-ti elibereze adeveinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, am o întrebare:

In afara de taxa de înmatriculare de 60 RON ce mai trebuie plătit la CEC? Știam ca sunt 2 taxe....

La poliție mai trebuie plătit ceva?

Mentionez faptul ca vreau numere preferențiale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taxa certif de inmat 37 ron la cec atat, numere pref. 85 ron, fisc 2 ron, acum pot varia gen -/+2,3 ron

Modificat de LostUser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am platit 60+37 la cec.

Mai urmeaza 85 numerele preferentiale si cei 2 ron?

Ce reprezinta acei 2 ron (fisc = certificatul fiscal?) si unde se platesc?

Mersi

Modificat de maxyone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa intreb urmatorul lucru... eu am vindut azi masina sa zicem la care am platit taxa de prima inmatriculare anul trecut.dar procesul de recuperare a taxei dureaza un an..deci eu pot da acea adeverinta ca nu am recuperat banii inca de la fisc da masina o vind si banii ii iau dupa 9 luni sa zicem si in timpul asta masina e deja la alt cumparator. abia ala cind vrea sa o revinda va vedea ca nu poate fara taxa platita, corect?

instanta in caz ca iti da banii si oblica finantele la plata nu mai conteaza daca masina e deja vinduta! deja se practica asta la samsari le inmatriculeaza si le revind apoi urmind ca ei sa recupereze ulterior banii pe taxa!!! noul propietar va vedea la o revinzare ulterioara peste ani ca a iesit in pierdere si a dat pe masina ca si cum nu era inmatriculata de fapt, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu, da.chitanta este pe numele tau, e creanta bugetara(in 5 ani se prescrie dr.tau de a mai cere banii/obligatia lor de a-ti restitui banii).

Eu am fost fost intr-o situatie asemanatoare, dar am vandut masina in familie si nu avea rost sa depun cerere pt.restituirea taxei(nu era nici o valoare f. mare), la transcriptiunea masinii, cine vindea masina, in felul asta ajungea sa vanda una neinmatriculata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit si eu in cele din urma sa iau adeverinta de la fisc.Imi venea sa le dau cu ceva in cap cand m-am dus din intamplare sa vad cum mai stau lucrurile,precizez ca atunci cand am facut cererea mi-au spus ca in principiu dureaza 30 de zile dar o sa ma sune ei daca vine mai devreme.Ieri,dupa 2 saptamani m-am dus si ce credeti...intre timp s-a schimbat legea,au spus ei, si nu au mai trebuit sa trimita adresa oficiala ca sa primeasca raspuns la anaful de care apartinea vanzatorul,,pur si simplu eliberau ei acum iar adeverinta era gata dupa 3 zile dupa ce am depus eu cerere si imi zice doamna de acolo "pai v-am sunat pe toti,da probabil nu ati raspuns... " :)).Si asa am stat 2 saptamani degeaba cand puteam sa o inmatriculez de mult timp...si greseala mea ca n-am stat pe capul lor dar totusi mai avem si servici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce sector stai?

Si eu tre sa ajung azi sa iau o adeverinta, si sa stiu de cine dau la ghiseu... :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stau in chitila,jud ilfov si a trebuit sa merg la buftea(acolo e anaf ilfov) iar vanzatorul a cumparat masina de la porsche care a platit taxa la sectorul 2.Deci nu prea am cu ce sa te ajut din pacate...dar daca e cum mi-au zis mie ca s-a schimbat legea si acum elibereaza ei in caz ca iti trebuie de la alt anaf poate scapi mai repede,bafta ca iti trebuie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o mare dilema??? eu am dat statul in judecata in nov. 2012 fara sa platesc taxa auto..acum cateva zile am castigat in instanta dreptul de a inmatricula masina fara sa platesc taxa..insa datorita numarului mare de dosare decizia de judecata imi va fi eliberata abia peste 2-3 saptamani....timp in care va intra in vigoare timbrul de mediu..EU CAREI LEGI MA VOI SUPUNE? chiar nu mai inteleg nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere hotararea judecatoreasca va fi redactatat in cateva luni( la Trib.Bucuresti-sectia de Contencios Adm. si Fiscal a durat si 11 luni, in unele cazuri).

Oricum te vei supune legi(vechi) in vigoare la data pronuntarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt din Pitesti, la noi instantele de judecata nu sunt asa de aglomerate ca cele din capitala, insa din ce spui tuuu.. inteleg ca am scapat de timbrul de mediu?(bine o sa fiu nevoit sa il platesc la prima vanzare a masinii). Multumesc pentru sfat..

ALTE PROPUNERI...multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa formulele aparute astazi pe diverse site-uri valoarea timbrului va fi mai mare ca taxa de poluare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ooo , da , ce lege idioata se va da ...

la masina mea ar fi doua timbre :

primul este aproape 8000 ( OPT MII !! ) de euro ( cam cat face si masina ) , dupa formula de calcul a) ( cazul EURO 3 cand ar fi specificate in talon emisiile CO2 )

al doilea ( EURO 3 cand nu sunt specificate in talon emisiile ) se calculeaza dupa formula b) , iar taxa e de 600 si ceva euro

poate ca nu am calculat corect , dar in jur de aceste cifre se afla cele doua variante de taxe

cu alte cuvinte , pentru o masina , functie de cum sunt trecute sau nu in talon emisiile CO2 de catre RAR , taxa poate fi si de zece ori mai mare

asa lege , asa guvern !

pentru confirmarea a ce am spus mai sus , pun doua citate din ordonanta nou afisata pe net :

c) formula prevăzută la lit. b) se aplică şi pentru autovehiculele din categoria M1 cărora le corespund normele de poluare Euro 3, Euro 4, Euro 5 sau Euro 6 care nu deţin omologare europeană de tip şi pentru care nu este specificată valoarea combinată a emisiilor de C02;

(2)Norma de poluare Euro şi valoarea emisiei de CO2, la care se face referire la alin. (1), sunt cele menţionate de Regia Autonomă "Registrul Auto Român" în cartea de identitate a vehiculului, în conformitate cu prevederile normelor metodologice de aplicare a prezentei legi. Pentru autovehiculele care nu deţin omologare europeană de tip a întregului vehicul, aceste elemente se determină în conformitate cu reglementările în vigoare.

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici spun gurile rele ca varianta b nu e valabila... ca si eu ii intrebam cum calculeaza pentru masini ce nu au specificat in acte emisiile.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an e masina? E cea de la semnatura? 8000 eur imi e greu sa cred ca popate fi, posibil sa nu fii calculat tu bine. Poate doar daca ar fi an 2008 si euro3 ceea ce ma indoiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil , nu ma mai mira nimic

atunci asteptam algerile urmatoare

@bossake , masina e 2006 , EURO 3 , motor de 2496 cm3

au zis ei ca nu conteaza capacitatea , dar conteaza , au mintit

pe net am gasit la ea specificatii de genul 243g emisii CO2 , habar nu am daca e asa , dar asa am pus la calcul

a iesit undeva aproape de 8000 de euro

apoi na , am zambit asa cu coltul gurii , si mi-am vazut de treaba mai departe

momentan folosesc masina cu procura , legal , pot sa o tin asa oricat

dar m-as simti mai bine sa o trec complet pe numele meu chiar daca il cunosc pe cel de la care am luat masina

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Or sa se vanda fara perfectarea actelor, ca oricum un logan nu cred ca mai face mai mlt de 2500eur din anii aia. Cumparatorul nu mai trece masina pe numele lui la politie si gata.

La masinile ieftine sunt ff multe cazuri din astea.

Si nu doar logan, sunt f mlte masini populare la noi in situatia asta, cielo, nubira, solenze, supernove, multe din vag-urile 1.9 tdi care au fost luate din tara si alte masini. Credeti ca nu or sa se mai vanda? Nu as zice.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cind vin amenzi de rovinieta, radar, etc, cui or sa vina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin la proprietarul de la politie (cel care vinde masina primul), dar proprietarul face contract de vanzare cu cel care ii cumpara masina, nu o vinde asa pe vorbe. Doar anunta la Politie ca nu mai este el prop. Ba chiar masina e deja scoasa de la proprietar de la impozit in baza contractului.

Si ala care o cumpara o poate inscrie la finantele lui si apoi cand o vinde scoate fiscal pt al 3lea cumparator;

Ce e nasol e la roviniete. aia trimit direct amenda pe numele proprietarului. si trebuie sa faci contestatie pt fiecare amenda. Intr-adevar sunt si riscuri, dar pana la urma e acelasi risc ca si cum ala care iti cumpara masina nu vrea sa o inscrie. Nici in cazul asta nu ai ce sa faci.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi , daca cumparatorul nu inmatriculeaza masina , dar o inscrie la fisc sa plateasca impozit , nu e o problema ?

nu se fac verificari in bazele de date sa se vada ca masina nu e inmatriculata pe numele celui care plateste impozit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!