Jump to content

Problema inmatriculare 2012/auto din Romania


vtoderoiu
 Share

Postare recomandată

Azi am ridicat celebra Adeverinta de la ANAF sector 6 si am toate actele necesare (deja ma doare spatele de cate harti port in rucsac de 1 sapt incoace)

Taxa de poluare s-a platit pt masina mea, nu s-a recuperat si rasuflu usurat.

Maine seara ma duc sa o inmatriculez si sper sa imi dea numerele in 2 ore daca ma duc la 5.30.

Foarte mirat de urmatoarele servicii publice (defat pe mine ma mira normalitatea)

-RAR Ploiesti identificarea a durat fix 30 de minute de cand am intrat pe poarta pana cand am iesit pe poarta cu masina si ducumentele in cauza

-ANAF Sector 6 - am depus cerere pt adeverinta si la 2 zile ma suna pe mobil si ma duc sa o ridic.

Daca stau sa ma gandesc la rece clar traim intr-o tara nebuna de am ajuns sa ne miram de normalitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 181
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • tavitara

    35

  • DragosR

    21

  • bossake

    12

  • Razvan_911

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

La Bucuresti ma programau la 3-4 zile de cand faceam programarea si la ore care nu ma avantajau (work)

Asa la Ploiesti am facut programarea intr-o zi si a doua zi la 8.30 eram la ei si am terminat in fix 30 de min.

Singura diferenta ar fi benzina consumata, insa pt 10-12 litri consumati a meritat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in functie de sectorul in care stai, e posibil sa treci strada ca sa achiti taxa de inmatriculare (parca)

la ghiseul CEC nu iti incaseaza decit taxa de talon daca stai in sectorul 2 si parca 5 (sau 3)

deci iata ca si daca a fost ceva normal, s-a stricat pentru unii dintre noi (cind am schimbat permisul am putut plati taxele in sediul DRPCIV)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tre sa mă programez la o identificare mâine. Parca nu as face un drum la Ploiești... Dar dacă si pe mine mă pun in 3-4 zile si la ore aiurea...Ploiești scrie pe mine.

Apropo, s-au uitat la cauciucurile de pe masina sa corespunde la dimensiuni cu ce e in carte?

Au am unele de 215 in loc de 205...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu auzisem de termene mult mai mari de 4 zile la Bucuresti. Chiar cred ca ar fi ok 4 zile.

Din cate stiu se uita la multe lucruri, inclusiv dimensiunea cauciucurilor. Mare grija la pozitii cu leduri, folii fara autorizatie, dimensiuni cauciucuri, xenoane after market, tobe sport etc. Sunt foarte "jegosi".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreb si eu ca nestiutorul: ati incercat sa va programati la fata locului, online sau la telefon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tre sa mă programez la o identificare mâine. Parca nu as face un drum la Ploiești... Dar dacă si pe mine mă pun in 3-4 zile si la ore aiurea...Ploiești scrie pe mine.

Apropo, s-au uitat la cauciucurile de pe masina sa corespunde la dimensiuni cu ce e in carte?

Au am unele de 215 in loc de 205...

eu aveam doar folia fara autorizatie si nu au zis absolut nimic

la Ploiesti in cazul meu doar au facut poze la seriile caroseriei (peste tot unde e scrisa seria) si la seria motor si cam atat

am stat maxim 5 min pe rampa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folie am si eu, dar am autorizatie. Singura neregula, daca o pot numi asa, sunt doar anvelopele de iarna. Cand le-am cumparat, nici prin cap nu mi-a trecut sa ma uit in cartea masinii, sunt 215/55R16 iar in carte am 205/55/R16.

Am un prieten care are tot Golf 5 iar anvelopele lui sunt bune pentru mine. O sa le imprumut cat ma duc la identificare.

Ma poate lamuri careva cum le pot face omologare individuala?

Modificat de maxyone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La RAR-ul din Ploiești nu răspunde nimeni. M-am programat in Voluntari pe data de 21...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am terminat inmatricularea

fix 8 zile a durat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari , multi km fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au anuntat ceva azi la stiri legat de cum va fi noul timbru de mediu ?

in sedinta de azi s-a spus ca se prezinta proiectul

nu am ajuns inca la un televizor sa ascult stirile si pe net nu se zice nimic concret

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a anuntat doar ca nu va mai conta capacitatea cilindrica ci doar emisiile de co2 ale masinii.

Nu va fi nimic anual, se va plati la fel ca pana acum la inmatriculare(sau transcriere). Acelasi principiu ca si pana acum, ramane sa vedem valoarea noi taxe, care a zis ca mai dureaza nu e inca gata.

Cica la cele vechi (sub euro3)taxa va fi mult mai mica decat acum, ca sa poata sa se mai vanda.

Deci mare vrajeala, fix cum a fost si pana acum si se va plati pt toate masinile nu doar cele aduse. Din ce am auzit zilele trecute masinile care au deja taxa platita nu vor mai plati nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totul e in ceata , ca de obicei la acest guvern

se vehiculeaza ideea ca taxa de prima vanzare pentru masinile inmatriculate deja in tara inainte de 2007 , se va scoate iar

faptul ca nu mai conteaza in calculul taxei de poluare capacitatea cilindrica este primul semn de normalitate

sa speram ca nu e ultimul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a anuntat doar ca nu va mai conta capacitatea cilindrica ci doar emisiile de co2 ale masinii.

Nu va fi nimic anual, se va plati la fel ca pana acum la inmatriculare(sau transcriere). Acelasi principiu ca si pana acum, ramane sa vedem valoarea noi taxe, care a zis ca mai dureaza nu e inca gata.

Cica la cele vechi (sub euro3)taxa va fi mult mai mica decat acum, ca sa poata sa se mai vanda.

Deci mare vrajeala, fix cum a fost si pana acum si se va plati pt toate masinile nu doar cele aduse. Din ce am auzit zilele trecute masinile care au deja taxa platita nu vor mai plati nimic.

Ei zic despre masinile cu euro3, 2, 1, non-euro ca vor iesi din uz in scurt timp deoarece sunt vechi. Sunt prosti? Inca sunt posesori de masini din 80-90 (majoritatea bmw-uri) care inca merg si vor mai merge. Principiul lor este stupid si idiot. Asa si eu, pt ca masina este din 2008 am platit 5000lei la inmatriculare, daca era din 2007 plateam vreo 4500. Ei merg pe ideea ca daca e noua, poluezi mai mult, ceea ce e corect intr-un fel, dar o masina mai veche sigur are o tehnologie mai veche si tocmai ca polueaza mai mult. Dar n-ai cu cine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, ei merg pe numarul de masini dintr-o anumita clasa definita de ei. Daca din 5.5 milioane de masini inmatriculate, vreo 500.000 au 2 ani vechime, 1.5 milioane 6 ani si inca 1.000.000 12 ani, atunci astea vor plati mai mult pt simplu fapt ca sunt mai multe. In calcularea taxei pana acum, nu a existat nicio logica normala, totul a fost centrat pe maximizarea veniturilor la bugetul de stat, chiar daca asta nu avea nicio treaba cu logica. Asa va fi si acum !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o distractie in plus pentru cei ce nu au specificata cantitatea de noxe

dupa mobile.de golful meu are 135g si e euro 3 iar skoda are 155-159g si e euro 4

vor fi niste calcule interesante :)

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca pentru ei notiounea de " noxe " va fi pur si simplu echivalata cu norma EURO pe care o are masina respectiva

EURO 3 - noxe mai mari - taxa mai mare

EURO 4 - noxe mai mici - taxa mai mica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca pentru ei notiounea de " noxe " va fi pur si simplu echivalata cu norma EURO pe care o are masina respectiva

EURO 3 - noxe mai mari - taxa mai mare

EURO 4 - noxe mai mici - taxa mai mica

cred ca e fals, mai citisem si inainte despre subiect, dar si azi:

Taxa auto va fi inlocuita de timbrul de mediu, care va lua in calcul in intregime emisia de dioxid de carbon, si nu doar 30% ca in prezent. Noul bir nu va mai taxa si capacitatea cilindrica si se va aplica numai masinilor cu pana la 8 locuri.

Noua taxa auto ia forma asa-numitului timbru de mediu, care va fi achitat doar in cazul autovehiculelor cu cel mult 8 locuri, nu si pentru celelalte tipuri de autovehicule (tiruri, autocare sau microbuze), pentru care va fi achitata in continuare actuala taxa auto.

Potrivit propunerii Ministerului Mediului, in noua formula de calcul va intra in intregime emisia de CO2, si nu doar 30% ca in prezent, in timp ce capacitatea cilindrica nu va mai fi o variabila.

Totodata, timbrul de mediu va fi calculat si in functie de cota de depreciere a masinii, rezultata din vechimea acesteia. Astfel, cuantumul taxei pentru masinile non-euro, Euro 1 si Euro 2, cu tehnologii mai invechite, va fi redus, considerandu-se ca acest tip de masini are o durata scurta de functionare si, deci, va polua pentru un interval de timp mai mic.

Plata pentru timbrul de mediu va fi facuta o singura data pe toata durata de functionare a masinii, indiferent de cate ori aceasta isi va schimba proprietarul.

sursa:

http://www.auto.ro/stiri/noua-taxa-auto--timbrul-de-mediu-doar-pentru-masina-cu-cel-mult-8-locuri.html/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=zilnic&utm_source=Newsletter__Lista_standard_Auto&utm_medium=&utm_campaign=newsletter_82098

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este procedura de obtinere a hartiei de la fisc in cazul in care cumperi o masina din alt judet: mergi si faci o cerere la fiscul de la domiciliul tau si acestia se ocupa si-ti obtin ei hartia din judetul celalalt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica acelasi principiu ca si pana acum. Ba mai mult, daca vreo masina are vreo taxa platita (oricare a fost din 2007 pana acum, de mediu, prima inmatriculare, poluare) ea nu va mai plati timbrul de mediu. Daca nu o are, va fi platita, dar apoi pana se va casa (sau pana apare alta lege) pt ea nu se mai plateste nimic de viitorii cumparatori.

Deci principiul de plata e fix ca pana acum, orice masina trebuie sa aiba taxa platita, daca e platita nu o mai plateste nimeni. Daca nu e, se plateste la prima transcriere.

Ce va fi diferit e modul de calcul, se pare ca va conta doar nivelul de co2 emis, nu mai conteaza capacitatea. Dar inca nu se stie nimic despre valorile efective, ca daca vor la fel de mari ca actuala pai atunci singura schimbare e ca nu mai poti da statul in judecata sa iti recuperezi taxa (ma gandesc ca o vor gandi in asa fel sa nu mai ai sanse in judecata sa iti recuperezi banii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma: care este procedura de obtinere a hartiei de la fisc in cazul in care cumperi o masina din alt judet: mergi si faci o cerere la fiscul de la domiciliul tau si acestia se ocupa si-ti obtin ei hartia din judetul celalalt sau vanzatorul trebuie sa se ocupe de procurarea acesteia de la sediul sau ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut @vtoderoiu , daca nu stie nimeni sa iti spuna exact , cel mai simplu e sa intrebi la administratia finainciara , daca poti face cererea acolo

salut @bossake , nu cred ca valoarea la taxa va fi ca pana acum daca se elimina capacitatea cilindrica din calcul

tipul de calcul care tinea cont de cilindree , crestea foarte mult taxa la motoarele de peste 2.0 comparativ cu cele sub sau egale cu 2.0

daca vor pune o taxa normala va fi ok, dar daca vor pune taxa mare se vor gasi iar metode sa fie dati in judecata

pentru masini de 30.000 euro cumparate din romania pana in 2006 , cu euro 3 de ex , pentru care s-au platit sume importante tip vama si tot ce era atunci

acum daca vrei sa cumperi de la proprietar din tara aceast tip de masina te pune sa platesti in functie de capacitatea motorului mii si mii de euro , aberant

daca nu vor micsora considerabil taxa ( si aici ma refer de zece ori , in acest caz ) statul va fi dat in judecata si va pierde , orice tip de lege ar da

nu pot da o lege ca sa interzica sa ii dai in judecata , ci doar o lega care sa fie in conformitate cu normele europene , care interzic dubla taxare

eu sunt tare curios si direct interesat de aceasta noua lege

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!