Jump to content

Problema inmatriculare 2012/auto din Romania


vtoderoiu
 Share

Postare recomandată

salutare tuturor!am o nelamurire si poate reuseste cineva sa ma lamureasca.am cumparat o masina din buc. in 13 dec 2012.am trecut prin tot balamucul cu celebra adeverinta pe care am incercat sa o iau si din barlad(resedinta de domiciliu) si din bucuresti sect. 1(resedinta de domiciliu a vanzatorului) si nu am reusit sa o iau.

cik se elibereaza in 30 zile(la inceputul lui februarie)...ideea e ca depasesc acele 30 de zile in care eu trebuia sa inmatriculez masina....ce mi se poate intampla daca circul cu ea asa?masina are asig valabila pana in apr 2013

mentionez ca pe certificat e completat la rubrica cu "instrainat catre..."

la inmatriculare o sa intampin ceva probleme daca depasesc termenul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 181
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • tavitara

    35

  • DragosR

    21

  • bossake

    12

  • Razvan_911

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

@tavitara: te rog nu mai copy/paste tot ce gasesti tu prin ziare - putem face si noi. Daca ai informatii certe posteaza, daca nu-nu.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze domnule @vtoderoiu , nu am stiut ca cititi si dumneavoastra acest topic si ca va deranjeaza postarile mele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor!am o nelamurire si poate reuseste cineva sa ma lamureasca.am cumparat o masina din buc. in 13 dec 2012.am trecut prin tot balamucul cu celebra adeverinta pe care am incercat sa o iau si din barlad(resedinta de domiciliu) si din bucuresti sect. 1(resedinta de domiciliu a vanzatorului) si nu am reusit sa o iau.

cik se elibereaza in 30 zile(la inceputul lui februarie)...ideea e ca depasesc acele 30 de zile in care eu trebuia sa inmatriculez masina....ce mi se poate intampla daca circul cu ea asa?masina are asig valabila pana in apr 2013

mentionez ca pe certificat e completat la rubrica cu "instrainat catre..."

la inmatriculare o sa intampin ceva probleme daca depasesc termenul?

din cate cunosc incepand din data de maine 13.01.2013 legal nu mai ai voie sa circuli cu masina decat daca iti iei numere rosii

in mod normal cei de la Barlad iti vor da adeverinta dupa ce vor comunica cu cei din Bucuresti care le vor spune daca s-a recuperat taxa sau nu

Traim intr-o lume nebuna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare!!!Traiasca guvernul Ponta!!!Si mai tare e ca am platit si asigurarea,am facut si RAR-ul....si nu pot nici macar sa circul cu ea:(....la noi orice e posibil..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai asteptati si voi o saptamana doua ca s-ar putea sa se anuleze definitiv legea "primei taxe"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare!!!Traiasca guvernul Ponta!!!Si mai tare e ca am platit si asigurarea,am facut si RAR-ul....si nu pot nici macar sa circul cu ea:(....la noi orice e posibil..

defapt traiasca guvernul BOC si parlamentul 2012 care in ianuarie 2012 a dat celebra lege cu taxa aberanta si adeverinta celebra

Legea idioata a fpst suspendata din februarie 2012 si reactivata la 01. ianuarie 2012.

Acum nu ca as avea inceredere in vreun guvern sau vreun parlament insa aberatiile lui Boc sper sa nu le repete si Ponta (ma refer la aberatiile cu taxa auto si nu numai)

Modificat de razraz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista posibilitatea ca noua taxa sa fie de forma unui impozit , si dupa ce este adoptata ( pana la adoptare poate sa treaca ceva timp ) sa dureze inca 6 luni ca sa poata fi aplica conform codului fiscal

si pana atunci guvernul poate sa mentina taxa stupida , reactivata la 1 ianuarie

era foarte simplu ca in prima sedinta de pe 4 ianuarie , sa dea o ordonanta de urgenta pentru re-suspendarea ei , pana la aplicarea definitiva a noii taxe

se pare ca nu au vrut

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi....daca circul cu masina dupa cele 30 de zile in care trebuia inmatriculata ce patesc??am luat-o la financiar in evidenta,am si rca-ul pe numele meu,am facut si rar-ul...imi lipseste doar adeverinta geniilor pt a o putea inmatricula...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu a mai avut , iti poti lua 3 randuri de numere rosii de la politie , de la inmatriculari = 3 luni in care poti circula legal inainte de a fi inmatriculata definitv

altfel nu poti circula legal cu masina ...deci o patesti rau daca te prinde

numere rosii si gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cititi cu atentie pina sa bagati la puscarie omul!

masina lui are numerele fostului proprietar si pe talon are semnatura fostului +data instrainarii

despre asta e vorba!!!

eu zic ca pina anuleaza cretinatatea asta cu taxa poti sa circuli cu talonul acasa si risti o amenda doar pentru lipsa actelor.

Eventual cine are dileme de genul asta i le poate adresa direct primului ministru pe pagina de feisbuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai da idei din astea. Se întâmplă un accident? Ce face? După termenul legal, mașina nu mai este înmatriculată. Legea nu are nuanțe, interpretarea îți aparține 100%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toata lumea care a luat permisul stie asta : conducerea pe drumurile publice a unui autoturism neinmatriculat este infractiune ( deci sanciune penala )

cat timp pe talon scrie : instrainat catre , atunci cel care detine acum autoturismul trebuie sa il inmatriculeze in limita de timp legala : 30 zile de la cumparare apoi daca e nevoie 3 randuri de numere rosii a cate 30 de zile fiecare

degeaba il lasi acasa , politia te va amenda si va trebui sa prezinti talonul ulterior , deci nu scapi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai autoturismul este inmatriculat si nu se anuleaza acel act si numerele nu se anuleaza (daca se schimba judetul) daca nu te duci in cele 30 zile.

daca se depaseste termenul legal, stiu ca se da amenda

si pina la urma unii dintre voi vehiculau ideea asta (cu fiscul la voi si talon+numere pe fostul proprietar) pina se hotaraste ceva in privinta taxei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare!!!Traiasca guvernul Ponta!!!Si mai tare e ca am platit si asigurarea,am facut si RAR-ul....si nu pot nici macar sa circul cu ea:(....la noi orice e posibil..

defapt traiasca guvernul BOC si parlamentul 2012 care in ianuarie 2012 a dat celebra lege cu taxa aberanta si adeverinta celebra

Legea idioata a fpst suspendata din februarie 2012 si reactivata la 01. ianuarie 2012.

Acum nu ca as avea inceredere in vreun guvern sau vreun parlament insa aberatiile lui Boc sper sa nu le repete si Ponta (ma refer la aberatiile cu taxa auto si nu numai)

Stai sa ne intelegem aici, da guvernu BOC a dat aberatia asta de lege, dar sa nu uitam ce a facut guvernul PONTA prin septembrie - octombrie ( ca nu mai tin minte exact ) A ANULAT TAXA, a trecut prin mana lu Base si base a semnat ANULAREA TAXEI. Acum dupa ce au trecut alegerile...hopa si taxa auto e inapoi pe val.. Traim in Romania doar...asa a fost tot timpu, intainte sa-i alegi toti vin cu dastea : noi suntem pt popor, noi facem, noi dam, noi avem solutii ( nu pot sa uit cand era guvernu boc instalat, si venea alde Cacarau si cu Ponta cu texte de genu : NOI AVEM SOLUTII sa facem sa fie bine. Aum nu mai au solutii? ) deh asta e politica...ca la bordel..

Modificat de Radu90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Extras din OUG 195/2002 modificata rasucita si invirtita:

ART. 101

(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

...

4. neindeplinirea obligatiilor de preschimbare a certificatului de inmatriculare sau de inregistrare a autovehiculului ori remorcii in cazurile prevazute de lege;

tavitara, cum era treaba cu permisul??? :)

ART. 112

(1) Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare ori dovada inlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera in urmatoarele cazuri:

...

t) detinatorul vehiculului nu a preschimbat certificatul de inmatriculare sau de inregistrare, in conformitate cu prevederile legale;

de aia dintre atitea rele poti alege una convenabila daca e de musai sa circulati cu masina ;)

cine e curios de legislatia la zi, poate sa citeasca pe site-ul bpr bucuresti :)

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare!!!Traiasca guvernul Ponta!!!Si mai tare e ca am platit si asigurarea,am facut si RAR-ul....si nu pot nici macar sa circul cu ea:(....la noi orice e posibil..

defapt traiasca guvernul BOC si parlamentul 2012 care in ianuarie 2012 a dat celebra lege cu taxa aberanta si adeverinta celebra

Legea idioata a fpst suspendata din februarie 2012 si reactivata la 01. ianuarie 2012.

Acum nu ca as avea inceredere in vreun guvern sau vreun parlament insa aberatiile lui Boc sper sa nu le repete si Ponta (ma refer la aberatiile cu taxa auto si nu numai)

Stai sa ne intelegem aici, da guvernu BOC a dat aberatia asta de lege, dar sa nu uitam ce a facut guvernul PONTA prin septembrie - octombrie ( ca nu mai tin minte exact ) A ANULAT TAXA, a trecut prin mana lu Base si base a semnat ANULAREA TAXEI. Acum dupa ce au trecut alegerile...hopa si taxa auto e inapoi pe val.. Traim in Romania doar...asa a fost tot timpu, intainte sa-i alegi toti vin cu dastea : noi suntem pt popor, noi facem, noi dam, noi avem solutii ( nu pot sa uit cand era guvernu boc instalat, si venea alde Cacarau si cu Ponta cu texte de genu : NOI AVEM SOLUTII sa facem sa fie bine. Aum nu mai au solutii? ) deh asta e politica...ca la bordel..

E chiar asa greu sa intelegi ca la 1 februarie 2012 tot guvernul Boc suspenda legea aberanta pana la 1 ianuari 2013?

Cine si ce a anulat taxa? NIMENI. Legea aberanta a fost suspendata si punct iar taxa platita a fost doar pentru auto produse dupa 2007 (redusa cu 50% fata de costul initial)

Ponta nu a facut nimic decat sa observe ca legea nr.9/2012 reintra in drepturi de la 1 ianuarie 2013.

Intradevar aici e de condamnat ca fi putut sa dea o ordonanta sa o suspende din nou la prima sedinta de guvern din 2013 insa au considerat ca oricum vor schimba legea ulteror si nu s-au mai muncit(proiect timbru de mediu)

Oricum sunt niste oridinari si cei din gunvernul Boc si cei din guvernul Ponta deoarece ne pun pe noi contribuabili in situatii penibile.

Modificat de razraz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut @DragosR

nu stiu , care e treaba cu permisul ? am zis de permis, in sensul ca cine ia permisul , a facut scoala de soferi si a citit legea , nu are legatura nimic efectiv cu permisul

revenind

eu am vehiculat acea idee , dar numai cu intelegere cu cel care ti-o vinde daca il cunosti

eu il cunosc , m-am inteles cu el , si nu a trecut pe talon " instrainat catre " , doar i-am dat banii si el mi-a dat actele si cheile , mi-a facut procura si asigurare pe numele lui , platita de mine evident

altfel nu as fi riscat nici eu , prefer sa fiu legal

cand se scoate legea , o inmatriculez pe numele meu

si asta repet , doar ptr ca legea imi cere 5200 euro sa o inmatriculez ... pai ce-s nebun sa fac asta ?

salut @Radu90

nu s-a semnat anularea taxei ci doar suspendarea ei pana la 31 decembrie 2012

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Extras din OUG 195/2002 modificata rasucita si invirtita:

ART. 101

(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

...

4. neindeplinirea obligatiilor de preschimbare a certificatului de inmatriculare sau de inregistrare a autovehiculului ori remorcii in cazurile prevazute de lege;

tavitara, cum era treaba cu permisul??? :)

ART. 112

(1) Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare ori dovada inlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera in urmatoarele cazuri:

...

t) detinatorul vehiculului nu a preschimbat certificatul de inmatriculare sau de inregistrare, in conformitate cu prevederile legale;

de aia dintre atitea rele poti alege una convenabila daca e de musai sa circulati cu masina ;)

cine e curios de legislatia la zi, poate sa citeasca pe site-ul bpr bucuresti :)

Adevărul e că tu nu ai nici o vină. Legile sunt scrise prost și neclare.

În ultima interpretare a legiuitorului, transcrierea dreptului de proprietare a unui autovehicul înmatriculat echivalează cu înmatricularea (nu e normal, dar asta e o altă discuție). Pe care de consecință, nerealizarea în termen legal înseamnă că mașina nu a fost înmatriculată. Scuze nu prea există cât timp aiautorizația de circulație provizorie, care cere și ea toate cele, inclusiv RCA valabil de fiecare dată și RCA-ul trebuie să fie valabil pe toată perioada la momentul solicitării, altfel data când expiră devine și data când expiră autorizația provizorie.

Discuția în instanță se poate pune vis-a-vis de puterea fiecărui act. Preschimbarea în cazul de mai sus nu cuprinde în mod obligatoriu transcrierea, care este la rândul ei tratată în alt ordin și evident în lege.

Trebuie să ai în vedere un caz de genul Huidu. În instanță lucrurile se schimbă. Nu se respectă perfect prevederi mult mai clare, gen asiguratorul plătește. O scăpare din asta e chiar serioasă din multe puncte de vedere. Dar până la urmă fiecare se bazează pe ce dorește. Nu mi se pare OK ca cineva să se bazeze că primește amendă sau că scapă relativ ușor dacă lasă acasă actele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, sunteti in eroare grava.

O masina este inmatriculata in circulatie permanent pana la radierea ei. Radiere la politie se face doar atunci cand se da masina la rabla (se scoate din circulatie) sau atunci cand noul proprietar se duce sa isi inmatriculeze masina (se elibereaza numerele mele si o sterg din baza de date ca apartinand vanzatorului).

Daca au expirat cele 30 de zile, este contraventie si se sanctioneaza cu amenda plus ridicarea talonului. Daca lasi talonul acasa nu are de unde sa stie politistul ca masina aia s-a vandut si au trecut si 30 de zile.

Asadar mergi asa linistit (cu talonul acasa)pana vei putea sa iti inmatriculezi masina.

Sunt zeci/sute de mii de oameni care nu isi inmatriculeaza NICIODATA masina cand o cumpara. Nu ati vazut si voi atatia prin Bucuresti cu nr de MM, HD, sau prin BR cu nr de TM, AR etc.

Incetati cu aberatii de genul ca masina nu e inmatriculata.

Apropo, numere rosii nu se mai dau la masini deja inmatriculate in Romania, doar la cele aduse din afara! E de cativa ani legea asta.

http://www.4tuning.r...eme-la-politie/

si va mai gasesc inca 50 de cazuri pe internet in care fostii proprietari primesc amenzi acasa din cauza ca noul prop nu si a trecut masina si la politie pe numele lui. Nu poate fi obligat decat prin lege (adica sa il dai in judecata) sa isi inscrie masina.

Adevărul e că tu nu ai nici o vină. Legile sunt scrise prost și neclare.

În ultima interpretare a legiuitorului, transcrierea dreptului de proprietare a unui autovehicul înmatriculat echivalează cu înmatricularea (nu e normal, dar asta e o altă discuție). Pe care de consecință, nerealizarea în termen legal înseamnă că mașina nu a fost înmatriculată.

Tu spui bine treab asta, ce omiti tu este ca masina NU SE RADIAZA. Adica ok, nu este inmatriculata pe numele tau, dar nu este nici radiata de pe numele vanzatorului ! Vanzatorul a radiat-o doar la finante, la politie sa si vrea sa o radieze nu are cum (decat daca o scoate din circulatie - o duce la rabla).

Un singuru lucru e de discutat. Daca rca-ul trebuie facut pe numele fostului proprietar sau pe numele noului (atata timp cat masina e in situatia asta - instrainata insa inca nu s-a facut transcrierea)

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vinzi o masina o dai omului cu CIV, CI, fiscal, RCA valabil; cind o inscrie el, isi face RCA pe numele lui si seria sasiu, urmind ca sa trimita vinzatorului RCA-ul pentru a recupera cota parte din ce nu a mai folosit, in baza contractului de vinzare cumparare.

nu inteleg de ce nu vrei sa intelegi ca in cazul colegului nu e vorba de autorizatie de circulatie provizorie deci din start numere rosii.

ci de numere negre, cu certificat de inmatriculare, cautari in arhivele anaf....

cazul Huidu poate fi repetat de oricine cu masina proprie, fara sa o duca la ITP, fara sa aiba RCA, CASCO, frine, numere si orice altceva.

iar pedeapsa va fi suma tuturor celor de mai sus........

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E, lasă să urmeze sfaturi din astea și după să povestească pe forum cum e acum.

Asta ca să nu zic că sfaturile în sine sunt discutabile moral, indiferent de motivație.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar pe topicul de mai jos a scris cineva ieri(din postura de vanzator)legat de aceasta problema :)

Omul a fost si s-a interesat si confirma la politie si el ca nu i se poate intampla nimic cumparatorului, decat ca i se ridica talonul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

As dori o lamurire: eu ca si cumparator al unei masini inmatriculate in tara dupa 1 Ianuarie 2007 pana nu ma duc la finante si obtin adeverinta care atesta restituirea sau nerestituirea taxei de prima inmatriculare nu pot avea o certitudine in acest sens indiferent de ce spune proprietarul care mi-a vandut masina.

In cazul in care acesta si-a recuperat taxa eu nu pot sa o transriu pe numele meu decat dupa ce platesc iar taxa ilegala pe care acesta a primit-o inapoi in instanta? Nu mi se pare logic, cumpar o masina iar apoi aflu ca mai am de platit 1000 euro.

Mentionez din surse sigure ca aceasta adeverinta poate fi solicitata doar de cumparator la organul fiscal de care apartine pe baza:

1. cerer tip

2. copie CI vanzator si cumparator

3. copie carte identitate autovehicul

4. copie fata-verso talon

si

5. copie contract vanzare-cumparare ? nu sunt 100% sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!