Jump to content

Rechemare VW pt. update de soft la modelele cu motor 1.6 TDI si 2.0 TDI intre 2009-2012


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Era absurd ca cei cu masini SH sa plateasca. Posibil ca la noi unele reprezentante sa incerce ceva magarii, dar pana la urma tot vw este. La vechiul passat aveam o rechemare pentru butoanele de scunae incalzite, cand am sunat sa ma programez mi s-a spus ca se face rechemarea doar daca mai fac si altceva la el taxabil - oameni de CACAO

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cititi aceste 2 articole diferite,este explicat tehnic,scandalul dieselgate www.e-automobile.ro/categorie-poluare/165-scandal-vw-emisii.html si www.e-automobile.ro/categorie-poluare/166-scandal-vw-emisii-2.html.

Eu unul nu cred ca o sa limiteze puterea si cuplul(cu toate ca aceasta metoda ar fi cea mai simpla si ieftina pt ei),pt ca ar aparea alt scandal.o sa reuseasca sa faca ceva modificari fara afectarea performantelor, pt ca generatiile actuale de euro6 nu sunt implicate in acest scandal,adik detin tehnologia necesara remedierii acestor probleme fara sa-si puna "poporul" in cap,din nou.

la auzirea celui mai mic zvon legat de vreo diminuare de performanra,va garantez ca nimeni nu s-ar mai prezenta cu masina la reprezentanta pt modificari.deci clar o sa recurga la modificari,altele decat de genul reducerii puterii si a cuplului.asa ca stati linistiti.

citit articolele postate si o sa ajungeti la concluzia mea:o sa recurga la metoda injectarii de uree.

nu se foloseste la scara larga pe motorizari mici datorita costurilor mai mari(injector uree,ecu separat,rezervor uree,etc).

deci sunt mult mai multe componente,automat costuri mai mari.dar pana la urma eu asta vad ca o sa faca.nu au incotro.

Era absurd ca cei cu masini SH sa plateasca. Posibil ca la noi unele reprezentante sa incerce ceva magarii, dar pana la urma tot vw este. La vechiul passat aveam o rechemare pentru butoanele de scunae incalzite, cand am sunat sa ma programez mi s-a spus ca se face rechemarea doar daca mai fac si altceva la el taxabil - oameni de CACAO

cum ar fi sa puna omul sa plateasca pe banii lui daca masina ar fi sh.

e de neconceput,pe mine ca client nu ma afecteaza cu nimik daca nu ma prezint pt modificari.

si nu ma duc daca e sa platesc eu.dar nu o sa fie asa.e gresala lor si pe o masina sh si pe una luata de noua(primul proprietar).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutam cu cineva din RAR ca una din modalitatile in care ar putea "obliga" posesorii de autovehicole cu probleme(indif.noi sau second)sa se prezinte in reprezentanta pt.modificare(indif.ce o sa se modifice in soft)ar fi ca in momentul in care te prezinti la ITP sa ti ceara un document precum a fost intervenit asupra softului(o hartie eliberata de reprezenranta VW), in caz contrar NU se va putea efectua ITP.

ATENTIE , e doar o discutie intre mine si reprezentantul RAR si nu ceva concret, dar...e una din posibilitatile de a te obliga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt sigur ca modalitati de obligare exista.dar sunt si sigur ca nu vor recurge la o metoda care ar diminua performantele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu diminnuarea performantelor o sa vedem(tu stii bine cum sta treaba cu pragul de fum).

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu CC, este Euro 4 si este rechemat ? Ca nu mai inteleg nimic? Sau poate interpretez eu gresit rezultat pe site :

 

http://www.volkswagen.de/de/servicezubehoer/VolkswagenService/rechte_marginalspalte/abfrage_feldmassnahmen.html

 

VIN : WVWZZZ3CZ9E520187

Merci

 

LE: Cand a aparut link-ul de verificare VIN pe site-ul vw.ro , am verificat Vin-ul masinii mele si imi spunea ca nu detine softul cu probleme. Acum de ce s-a schimbat?

 

http://info.volkswagen.com/ro/ro/home.html?tab=check-own-car

 

Repet, este EURO 4...

Modificat de yrynel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, stiu . S-a modificat la 180 de grade rezultatul. Acum zice ca am softul cu probleme. Insa este EURO 4...

Modificat de yrynel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu CC, este Euro 4 si este rechemat .......

 

VIN : WVWZZZ3CZ9E520187

 

Repet, este EURO 4...

 

Ceva este ciudat....... de unde sti ca este E4, inafara de faptul ca scrie in CI ?

.....pentru ca VIN-ul tau este cu muuult mai "tanara" ca masina mea xxx9E076574 si este E5.

Ce cod motor ai la ea ? .....nu cumva este o greseala de la RAR si sa fi trecut ca e E4 dar ea defapt este E5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu stiu..Concluzia ca este E4 am tras-o din cartea Tehnica unde a fost catalogata ca find E4 , cod motor CBAB . Macar sa fie o eroare la RAR si sa ma duc s-o scot E5 si s-o " inscriu azi ".
Merita sa fac reomologare, cum sa procedez ?

In josul cartii tehnice imi apare ca masina are CO2 : 153 g/KM  emisii..mai aveti careva aceasta cantitate pe E5? Are vreo relevanta?

Iar masina este fabrica in 07.10.2008 (conform CI)

 

Am gasit si un link : http://www.autobook.ro/emisii-consum/volkswagen-passat-cc-2-0-tdi-cr-140-cp-cu-dpf-16806.html

Modificat de yrynel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Devine si mai interesant...... a mea este 26.11.2008 si are VIN mult mai tanar ca al tau si este E5 cu cod motor CBDC.

Incearca sa obtii de la o reprezentanta (erau si aici pe forum care au facut), o "decodare" dupa VIN, iar acolo este trecuta norma de poluare cu care masina a iesit din fabrica.

Cat despre erori de genul asta facute de RAR, cunosc..... am facut contestatie si am cerut "reomologare" de la RAR Bucuresti si s-a modificat din E2 in E3....deci se poate.

La mine in decodare scrie asa: Emission standard :  7MG / Emission standard EU5

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE : Am vb cu al nostru coleg de pe vwforum caruia ii multumesc si care m-a lamurit. Este motor Euro 4 + (oarecum echivalent E5) insa nu se poate omologa ca fiind E5.

Rechemarea este valabila pt motoarele EA189 (fiind incluse chiar si motoare E4 si E4+ in aceasta categorie)

Modificat de yrynel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

 

Daca vreau sa achizitionez un VW Passat B7, fabricat in jurul anilor 2011-2012 (SH), voi avea ceva probleme cu privire la scandalul noxelor izbucnit lunile trecute la VW?

 

 

Am folosit linkul de verificare al VIN-ului pe site VW Germania si iata ce mesaj am primit: http://prntscr.com/957nje. Poate cineva sa imi traduca ce inseamna ce este scris sub "Beschreibung"? Am observat in acest topic, la un coleg care a postat un asemenea mesaj, ca difera ce este scris sub "Beschreibung".

 

Va multumesc.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

INFORMATIE SIGURA si .... calda !

 

cum nu pot posta pe DISELGATE, postez aici.

a ajuns in romania (RAR) solutia ptr optimizare noxe E5 vw.

- la motoare 2.0 tdi se face usoara modificare de soft ( dureaza cca 1 ora ) si nu afecteaza

in nici un fel ceilalti paramerii tehnici ai masinii ge cuplu, putere etc

- la motoarele de 1.6 tdi este putrin mai complicat ptr ca trebuie si o mica interventie mecanica 

( se schimba nu stiu ce sita - probabil pe la dpf )

- la motoarele de 1.2 tdi cica e si mai complicat ca la 1.6 tdi, n am maii intrebat ca eram sub euforia

faptului ca la 2.0 tdi interventi este ca sa zic asa ....  minim invaziva. :) , eu fiind posesor de 2.0 tdi cr 2011.

Sper sa ajute spre linistirea multora dintre noi.

bucurativa de masini!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta au prezentat si in anglia la tv, intr-o emisiune realizata intr-un centru de testare a noxelor din cehia. Treaba cu ,,sita" aceea este valabila si pt 2.0 . Acum...sa vedem ...sunt curios sa-mi pun masina pe stand, inainte si dupa, interventia asupra softului. Ei sustin ca nu vor fi afectate performantele masinii (putere, torque, consum...greu de crezut)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 2.0 cica ( cel putin la noi in tara :) ) nu se modifica decat soft.

informatia e la fel de sigura cum eu sunt BAIAT si nu FATA . ;)

deja a ajuns solutia.

RAR ul urmareste si verifica implementarea.

nu esti obligat sa te duci cand te cheama insa, o sa fii obligat cand o sa faci itp, instrainezi masina etc.

eu astazi am aflat.si mi a spus foarte clar ca nu influenteaza parametrii masinii.acuma, 

eu am zis si ca s dispus sa platesc diferenta de norma decat sa umble la motor in cazul in care se modifica 

celelalte caracteristici tehnice ale masinii si  mi a spus foarte clar ca nu se modifica nimic.

acuma, daca asta e ALTA MINCIUNA DE A LUI VW  .... eu n am nici o vina.

si nici altcineva.

 dar nu cred ca si mai permit ( cel putin nu in asa timp scurt ) sa minta....

sigur o sa fie cineva care o sa faca testari si dupa modificari .... si atunci chiar ca se desfiinteaza vw 

daca minte din nou.


cica sunt doar doi parametrii care nu corespund normei E 5 dintr o lista foarte mare.

 si asa, masina nu poate fi la momentul asta incadrata in nici o norma practic,

este intre E4 si E5 .... poate este E4.5 :)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o pun pe stand si inainte si dupa. Aici, am noroc ca la masinile noi nu se face M.O.T.(ITP) in primii 3 ani, asa ca oricum o schimb inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa scrii pe aici concluziile testului dupa modificare.'

sunt si eu interesat de rezultate.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, oricum aici au anuntat ca incep din septembrie 2016

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la 2.0 cica ( cel putin la noi in tara :) ) nu se modifica decat soft.

informatia e la fel de sigura cum eu sunt BAIAT si nu FATA . ;)

deja a ajuns solutia.

RAR ul urmareste si verifica implementarea.

nu esti obligat sa te duci cand te cheama insa, o sa fii obligat cand o sa faci itp, instrainezi masina etc.

eu astazi am aflat.si mi a spus foarte clar ca nu influenteaza parametrii masinii.acuma, 

eu am zis si ca s dispus sa platesc diferenta de norma decat sa umble la motor in cazul in care se modifica 

celelalte caracteristici tehnice ale masinii si  mi a spus foarte clar ca nu se modifica nimic.

acuma, daca asta e ALTA MINCIUNA DE A LUI VW  .... eu n am nici o vina.

si nici altcineva.

 dar nu cred ca si mai permit ( cel putin nu in asa timp scurt ) sa minta....

sigur o sa fie cineva care o sa faca testari si dupa modificari .... si atunci chiar ca se desfiinteaza vw 

daca minte din nou.

cica sunt doar doi parametrii care nu corespund normei E 5 dintr o lista foarte mare.

 si asa, masina nu poate fi la momentul asta incadrata in nici o norma practic,

este intre E4 si E5 .... poate este E4.5 :)).

 

Multumim de informatii. S-a anuntat ce service-uri efectueza rechemerea in Romania si incepand de cand? Eu unul am masina adusa din De si sigur nu ma au in baza de date pentru a ma contacta, deci trebuie sa ma informez singur.

Modificat de ViBogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sita se monteaza la debitmetru, influenteaza curgerea aerului si implicit modul cum masoara debitmetrul. Operatia este foarte simpla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

daca deschid linkul de la prima pagina si pun seria  apare ceva "evacuare diesel de apel invers" EA189  -   asa este traducerea cu google, este legat de scandalul noxelor? scrie 30.09.2015. Nu mai apare altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian locked şi unlocked this topic
  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!