Jump to content

Arno - My black Passat B7


Catta83

Postare recomandată

Salutare tuturor,

Sunt de 5 zile posesorul unui VW Passat B7 BMT CL 2.0TDI 140CP CR, M6

Ca optionale:

- PH2 - Aer Conditionat Climatronic

- WD4- Alarma antifurt - imobilizator electronic - senzor de supraveghere interioara - inchidere confort, back-up horn si protectie antitractare

- 6SJ - Capitonaj portbagaj cauciuc-stofa

- WXF- Faruri Bi-Xenon cu iluminare dinamica si lumini de drum permanente LED,instalatie spalare faruri,lampi spate in tehnologie LED, placuta inmatriculare spate luminata in tehnologie LED

- 8WH - Faruri de ceata cu lumina de viraj

- PJ2 - Jante aliaj "Alicante" 7Jx16

- 6XW - Oglinzi exterioare rabatabile si reglabile electric,incalzite ,cu sistem automat antiorbire pe partea soferului

- 7X2 - Park Pilot (avertizare acustica pentru obstacole fata/spate)

- 6M3 - Plasa Portbagaj

- PNB - Sistem de navigatie RNS 315 pentru RCD 310,sistem de navigatie cu monitor TFT cu touch-screen,SD card reader si interfata AUX-IN

- RGY - Radio "RCD 310" pentru sistem de navigatie RNS 315 - 8 incinte acustice,antena diversity

- 8T2 - Tempomat

- PM1 - Volan multifunctional din piele in 3 spite - cu decor din aluminiu,comenzi pentru radio si telefon

- 2T2T - culoare Deep black pearleffect

Pretul de baza a fost 28.885 EUR, reducere 4%, pret final : 27.729 EUR

Trebuia sa vina la 11 saptamani de la comanda (ultima saptamana din ianuarie) dar prin nu stiu ce minune a venit cu 4 saptamani mai devreme.

Am facut deja 600 km, ca prime impresii numai cuvinte de lauda pentru motor, cutie, bi-xenon :wub: , tinuta de drum, zgomot redus la interior (precis se poate si mai bine cu cauciucuri de vara).

Masina se simte in largul ei extraurban. In oras un pic greu de manevrat prin parcarile subterane sau locuri mai inguste datorita dimensiunilor (noroc cu senzorii de parcare). Nu m-am obisnuit inca cu sistemul start&stop. Are vreun fel de implicatii negative pe termen lung folosirea lui?

Am activat mai toate functiile confort din meniul CB, singurele care nu am reusit si imi stau pe creier: coborarea oglinzii pasagerului la mersul cu spatele si inchiderea geamurilor automat cand ploua. Nu stiu sigur daca se pot activa dar o sa intreb la dealer cu prima ocazie.

Atasat doua poze din exterior si una din interior cu noul climatronic. Promit sa revin cu mai multe poze cat de curand.

post-89443-0-40384600-1325621712_thumb.j

post-89443-0-86431000-1325621712_thumb.j

post-89443-0-71445600-1325621713_thumb.j

Link către comentariu

E o bijuterie,sa o stapanesti sanatos!Sistemul start&stop reprezinta viitorul,deci nu cred sa aiba vreo implicatie negativa.

Link către comentariu

Arata foarte bine atat exteriorul cat si interiorul, mai ales cu noua clima de nota 10! Sa o stapanesti sanatos !

Link către comentariu

Navigatia are harta Romaniei?

Din cate stiu, din navigatiile din generatiile precedente, RNS-ul intermediar nu era de ajutor deloc, nu existau harti si ecranul era de fapt displayul dintre ceasuri. Vad ca au imbunatatit, dar ar fi pacat inca sa nu aibe harti.

Singurul lucru care i-ar mai trebui masinii ar fi scaunele sport, nu neaparat ca sunt sportive, dar arata foarte bine fata de cele de CL (cel putin pe B6 asa era)

Oricum felicitari pentru dotarile alese. :icon_thumleft:

Link către comentariu

Sal.,

Frumos tanculetul.

Sa-l stapanesti sanatos si sa te duca pe unde-ti doresti.

Legat de coborarea oglinzii pasagerului la mersul cu spatele eu zic sa nu te mai chinui ca nu o sa mearga .

Pentru acea setare trebuie sa ai scaune cu memorie si reglaj pe 12 directii.

O zi buna.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu

@paul_e88 :

Are harta Europei de Est deci si a Romaniei. Din cate am vazut prin Bucuresti este si actualizata si calculeaza rutele uimitor de repede.

Stiu cum era la modelele precedente, dar acum este cu harta pe display-ul central si fiind touch-screen este si foarte usor de folosit. Se poate folosi in paralel si display-ul dintre ceasuri dar nu arata decat prin sageti directia si numele strazii. (Am facut si doua poze cu navigatia, poate mai e cineva interesat).

Nici cu scaunele standard CL nu mi-e rusine, am facut un drum de aproape 500 km in 6 ore si ceva, cu o singura pauza si nu am simtit vreun disconfort.

Cateva poze cu ledurile fata/spate (care nu se prea vad ce-i drept) si incaltarile de iarna (nu m-a lasat inima sa iau jante negre de tabla..)

PS: nici nu am apucat sa o vad cu jantele de vara :)

post-89443-0-17914400-1325683997_thumb.j

post-89443-0-56125300-1325683997_thumb.j

post-89443-0-89381800-1325683997_thumb.j

post-89443-0-23537800-1325683998_thumb.j

post-89443-0-56977800-1325683998_thumb.j

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu

Eu nu am scaune reglabile electric, deci nu au nici memorii si totusi am mirror down. Ma indoiesc ca au fost in stare sa faca asta la Golf si nu au facut-o si la Passat; se poate sa ma insel, dar atunci ma depaseste total politica de marketing a VAG.

Eu am gasit in CB optiunea Mirror Down, am activat-o, am bagat in marche-arrière si am reglat oglinda dreapta in pozitia in care vreau sa fie cand dau cu spatele. Astfel, cand comutatorul de reglare al oglinzilor e pe pozitia R si cuplez marche-arrière, oglinda coboara asa cum am setat-o si ramane asa pana cand plec cu fata si depasesc ~10-16 km/h sau pana cand mut butonul de reglare al oglinzilor de pe pozitia R.

Sa o stapanesti sanatos, arata foarte bine!

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos. Sa ai grija de ea ca este foarte sensibila mai ales in fata deoarece are un plastic foarte prost

Link către comentariu

Mersi de urare, si tu sa o stapanesti sanatos pe a ta.

La ce te referi cu plasticul sensibil, se zgarie usor? Pe bord sau unde?

Link către comentariu

frumoasa masina ...... ai vrea sa ii faci ceva modificari sau o pastrezi originala

Link către comentariu

Am pus pe ea cam tot ce imi doream, nu prea am ce modifica momentan. O sa incerc doar activarea unor functii confort zilele urmatoare.

Pe viitor cine stie, dar la exterior oricum nu se poate umbla foarte tare. Arata un pic mai "business" decat modelele precedente.

Link către comentariu

Ma mira (in sens pozitiv) faptul ca te atrage tinuta business tinand cont totusi ca in prima poza apare un domn tanar la volan.

O intrebare totusi:

- cum se comporta motorul si ce aduce nou realmente, tehnologia bluemotion.

Ceea ce "m-a deranjat" la acest model si nu numai (caci este si vizibil in tenta argintie/cromat) e acest ornament ce nu are continuitate pe portiera spate (si fata la unele). Nu am inteles ratiunea(costuri & timp) de a folosi doua bucati in detrimentul uneia si bandourile (cred) plasate jos, eficacitatea fiind scazuta evident in favoarea unui look mai categoric.

Sunt subiectiv desi nu o lua in nume de rau.. sunt cu aceleasi "probleme" :icon_cheesygrin:

post-15273-0-39115500-1326057110_thumb.p

Modificat de Designer
Link către comentariu

Sa il stapanesti sanatos! B7 are aliura mai sobra decat b6, arata mai bine din acest punct de vedere fiindca passat-ul este totusi o limuzina, iar culoarea neagra accentueaza acest lucru.

Nu prea am vazut rns315, dar mi se pare o dotare f buna. Pretul rns510 din fabrica este prohibitiv.

Acelea sunt jantele de iarna nu? Azw dolomit pe 16 am si eu :D

Link către comentariu

@Designer :

Eu sunt "domnul tanar" din prima poza. :)) Nu stiu cat conteaza varsta, dar de cand l-am vazut prima oara mi s-a pus pata..

O sa fiu acuzat de subiectivism, dar mie motorul mi se pare extraordinar (pentru puterea lui bineinteles). Nu am trecut de 3000 rpm fiind in rodaj, dar conf manualului cuplul maxim este de la 1750 - 2500 rpm oricum. Trage liniar ca un motor pe benzina si este si silentios. Sper ca si economic dupa ce se mai lasa.

Tehnologia Bluemotion se axeaza pe reducerea consumului prin toate mijloacele posibile. In acest sens vine standard cu un sistem start&stop, un sistem de recuperare a energiei de franare si o functie CB prin care iti este indicata treapta de viteza pentru un consum cat mai mic. De ex la 60-70 km/h imi sugereaza deja sa schimb treapta a 6-a.

Ornamentul cromat de care zici nu mi se pare ca deranjeaza. M-am uitat de curiozitate acum si asa este si la passat-ul B6.

Elementele cromate de jos sunt in continuarea celor de pe bara fata/spate, nu servesc drept bandouri. Ce-i drept ma ingrijoreaza un pic ideea parcarilor de supermarket/mall/etc.

La fosta masina bandourile m-au salvat in mai multe ocazii.

Stai linistit, nu iau in nume de rau. Fiecare cu "piticii" si preferintele lui.

@The_Ego:

Ai punctat foarte bine, asa vad si eu lucrurile. Este o limuzina, iar pe negru cu elemente cromate. :wub:

Sunt extrem de multumit de RNS 315, parerea mea e ca nu merita absolut deloc diferenta pana la RNS 510 ( pentru ecran usor mai mare si hdd de 30 gb). Are si acesta memorie interna de 6gb, slot de card ( max 32 gb !) aux in, touch screen, dvd si a venit cu harta Europei de Est (inclusiv Romania).

Da, in poze are incaltarile de iarna. Arata decent jantele si cum am zis si mai sus, nu m-a lasat inima sa pun jante negre de tabla.

Sincer abia astept sa se incalzeasca, sa pun jantele Alicante pe ea ca nici nu am apucat sa o vad cu ele.

:Driver: Drive safe.

Modificat de Catta83
Link către comentariu

Nu ma refeream pe exterior. Bara aia e jale cu ea cat de sensibila e , la fel si aripa..

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu

Sa-l stapanesti sanatos !

O masina superba. Imi place ca ai o gramada de optiuni la ea.

Parca nici nu-ti vine sa o lasi singurica, in parcare...... :icon_redface:

Link către comentariu

Mersi de urare.

Nu mi-e rusine sa recunosc ca ultimul lucru care il fac inainte sa ma culc si primul lucru cand ma trezesc e sa ma duc la geam sa o vad. :icon_redface:

Cel putin in prima seara nu stiam cum sa o aduc in casa sa o butonez. :lol:

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos! :icon_thumleft: Foarte frumoasa.

Ps: aici nu au sarit baietii: ,,vaaai ce lufturi...ai usa stramba'' :icon_bounce:

Link către comentariu

faina masina, dar o sa ajungi si tu ca in curand sa vrei sa spargi CB-ul care iti recomanda o treapta de viteza superioara, eu sunt in starea dintre nervi si indiferenta, si mai am ceva pana la cea din urma.

sa inteleg ca blue motion = start-stop + indicatoru + sistemul de recuperarea a energiei la franare ? aiurea ! si praf in ochi parerea mea. in rest foarte ok.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!