Jump to content

Mici imbunatatiri utile...


misumat1
 Share

Postare recomandată

la VAG se aprinde orange martorul de ceata in bord

verde se aprinde numai pe blocul de lumini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa este , multumesc de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

a incercat cineva sa puna schimbatorul de vit in bord ca la t5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipriantransporter

daca ar face cineva asta as fi al doilea care l-ar muta...chiar daca fi ceva de amploare,am cautat si nu am gasit sa fi facut cineva asta....imi place ideea cu schimbatorul in bord.yo nu am curaj a incepe sau noh momentan nu ma lasa timpul...si bani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba daca ai unde sa il pui, cum e vorba daca mai reusesti sa il pui in asa fel incat sa mai nimeresti vitezele. Sistemul de parghii ti-ar da mult de furca, altfel, ar fi destul de simplu de pus (am desfacut un asemenea sistem si nu pare greu de facut, doar ca iti trebuie ceva rabdare si ingeniozitate) (Ingeniozitatea sa faci parghiile cu cat mai putine forte de frecare, altfel vei face muschi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fac legatura intre mutatul schimbatorului si topicul acesta, deschis de mine, cu modificarile pe care le-am facut la Van, cand o sa am ceva timp o sa incerc varianta de schimbator electric. Avantajul ar fi la masina asta ca, din cate am vazut (sper sa nu gresesc), schimbatorul transmite cele doua miscari (lateral si fata-spate) prin tije separate, adica miscarea laterala printr-o tija si cea fata-spate prin alta. Asadar ar fi destul de simplu cu doua motoare de stergator de dacie (asa cum am facut mai multe automatizari similare), cate unul pe fiecare directie, cu cursa motorului de 180 de grade. Fiecare motor ar avea 3 pozitii stabile (o gr, 90 gr, 180 gr) care corespund cu vitezele 1,3 5, apoi cu neutru, si ultimul cu vitezele 2,4. La fel si cu motorul pentru miscarea laterala in cele 3 pozitii (stanga-vitezele 1,2, centru-vitezele 3,4 , dreapta-vitezele 5,R). Restul de electronica de comanda se face usor. Si in acest fel poti schimba vitezele din butoane, pe care le pui unde vrei, in bord, pe volan, etc. Se poate face schema cu 2 butoane (schimb de viteze secvential) sau cu 6 butoane, cate unul pentru fiecare treapta de viteza. Desigur, schema electrica trebuie sa contina si elemente de protectie gen sa nu schimbe vitezele decat cu ambreiajul apasat, sa nu execute schimbari de viteze aberante gen apasat butonul de viteza I-a la 150 km/h, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare mai usor sa faci un schimbator de viteze electric, decat sa muti schimbatorul in bord :) Plus ca e si mai fancy ;) In rest, cred ca varianta secventiala e cea mai buna (iti elimina varianta cu treapta 1 la 150 kmph) ;)

+ Ti-ar trebui si un mic display cu 1 digit, pe care sa afisezi si ce treapta de viteza ai. Asta iarasi e destul de usor de facut. Am o schema pentru asta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ar face cineva asta as fi al doilea care l-ar muta...chiar daca fi ceva de amploare,am cautat si nu am gasit sa fi facut cineva asta....imi place ideea cu schimbatorul in bord.yo nu am curaj a incepe sau noh momentan nu ma lasa timpul...si bani...

Cam asa ceva vreau si eu sa fac , poate daca iau sachimbatorul de la un f ducato care nu e pe cabluri ca la t5 , din cate stiu e pe tija metalica .As incerca pe o alta timonerie sa nu o stric pe a mea !

post-100909-0-37016700-1350137341_thumb.

Modificat de mary.bia66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipriantransporter

ar fi mai eleganta treba cu cutia segvetila dar totusi mai practica ar fi tot asa manuala doar mutat,ar cadea mult la fiabilitate....iarna frana de motor etc eu unu m,as multumi cu ea doar mutata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai totusi sa ne trezim din visul asta cu cv secvential , vreau si eu pareri realiste si constructive despre ce am scris mai sus .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine poate sa ma ajute ,contra cost bineinteles, sa intru in posesia acestui plastic ?]

post-100909-0-10435500-1350664431_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti pe ebay.co.uk ;) Numai ca ajung foarte greu la noi in tara. Eu astept de 3 saptamani un set de oglinzi pentru doka. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am gasit nici acolo , poate ma ajuta baietii care au dezmembrari !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

unde aveti voi montat suportul pt pahar ???

O poza ar fi mai mult decat perfect , eu vreau sa pun unul de bora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am ...dar as vrea sa imi pun si eu unul :D Cred ca ar prinde bine , numai sa il putem pune in asa fel incat sa para ca original :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdansv02lah

Un suport pentru pahar la care lucrez acum care asa ar trebui sa iasa.

post-41148-0-82612300-1362481971_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e fain si asta , ce pret are unul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde se prinde mai exact pe bordul la T4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm...Nu-mi place cum arata! daca as face, vreau ceva integrat ca la bora/passat/sharan... Mai bine imi fac eu adaptare din fibra de sticla intr-unul din plasticele din bord si vopsesc elementele decat sa le fac asa cu "adaugari" de elemente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah' nu mai pot edita, si imi cer scuze pentru double posting. 

 

Ce mi-ar placea ar fi asta  sau asta de Polo 6n2 ...

 

Hm, ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut una asa dubla pe gratis de la cineva dar nu am avut unde sa o incorporez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
alexandru_poparo

eu am achizitionat un suport de pahare de golf 4 intentionez sa-l pun in locul a 3 butoane care oricum le am lipsa doar ca trebuie sa-mi fac o fata ca ramane cam mult spatiu. lucrez inca la asta printre timp.post-116902-0-90833700-1378980568_thumb.post-116902-0-19081400-1378980582_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
alexandru_poparo

post-116902-0-60176200-1381685107_thumb.post-116902-0-32728700-1381685110_thumb.post-116902-0-93146400-1381685112_thumb.post-116902-0-69428300-1381685115_thumb.post-116902-0-30548600-1381685118_thumb.pana la urma am reusit, dar cu un suport de audi a4 din 2000. ce a iesit in poze....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!