Jump to content

Instalare ulterioara de pachete optionale - Passat B7


vtdesign
 Share

Postare recomandată

iti trebuie un convertor CVSB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intrebare .

Pe masina din semnatura , merge sa pun cluster digital cum este pe B8 ?

In conditiile in care se poate efectua aceasta operatie , imi puteti spune ce implica ca si costuri si ca procedura de lucru ?

Merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

masina detine din fabrica deschidere /inchidere electrica a haionului la un Passat B7 din 2015.

As dori sa fac inchiderea posibila in special din butonul de pe usa soferului sau/si de pe telecomanda.....cum ar fi posibil ?

vedeti in clip despre ce este vorba:

sau mai relevant, la un B7 :

 

Modificat de cridaia
adaugare video
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum ti-am spus la telefon..... numai cu adaugarea unui modul suplimentar, nu merge din codare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din toate căutările de ieri, nu am găsit care ar fi acest modul.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu stiu daca e locul potrivit unde sa intreb. A montat cineva pe B7 volan de B8 sau Golf 7 ? Din ce am citit se poate dar nu stiu ce codari trebuie facute. La B7 din ce am vazut in niste scan-uri MSWC apare ca subsystem la Steering wheel si la Golf 7 la Can gateway.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi raspund singur. Volanele de B8 si Golf 7 nu merg pe B7 si pe platformele vechi PQ, decat cu un modul facut de un polonez care ajunge undeva la 180 euro. Cine vrea sa monteze volan designul nou trebuie sa caute volan de Polo, Scirocco, Caddy, Jetta si care in 2015 inca mai erau pe platforma PQ. La volanele cu comenzi de CC sau ACC, nu functioneaza acele butoane din cauza softului vechi din ECU. Atasez o poza cu ce am montat eu. Este un volan de Scirocco facelift R-Line care a mers fara nici o codare in plus, cablajul de Airbag si comenzi fiind de Golf 7. Functioneaza tot la el inclusiv luminile din butoane si claxonul, desi pe unele forumuri multi se plangeau de aceste aspecte. Probabil ca asta mai tine si de calculatorul de coloana. In poza se poate vedea si unitatea Discover Media.

IMG_20171108_170611 (Large).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da - cele vechi merg - Polo, etc - s-a discutat si in trecut, despre acest lucru.

La tine merge direct (acest model), avand calculator de coloana Lin 2.0, model nou.

La cele mai vechi - sub 2009, trebuie modificate ca sa mearga iluminarea

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu gasisem pe cel din pozele de mai jos... aveti idee daca merge la Passat B7 ?

 

20171109_113953.jpg

20171109_113957.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este volan de Caddy, Polo, Sharan. Deci trebuie sa mearga. Dar sa iei Airbag pentru acest volan. Cele de Golf 7 si B8 difera la prindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt sigur daca s-a discutat deja, dar doresc nespus de mult sa imi pun la unul din Passaturi, volanul cu padele. Culmea ironiei, dintre 2, cel mai dotat cu kessy, memorii, etc. nu are padele, iar cel mai slab dotat a venit cu padele. In fine m-am gandit initial sa le schimb volanele intre ele, dar vreau sa fac upgradeuri pe ambele, nu downgrade.

Asadar pe langa volanul cu padele, spira volan aferenta si codare in VCDS pentru a recunoaste padelele si functiile lor, imi scapa altceva ce tine de hardware sau software?

Edit: Colegul wienie1983 daca binevoiesti sa-mi spui cat te-a costat volanul montat de tine si daca ai o sursa de unde pot achizitiona si eu unul, exact ca al tau, doar ca eu am nevoie si de spira volan, neavand padele la DSGul meu actual.

Modificat de GLS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gls daca vrei sa pui acelasi tip de volan doar ca si dotare in plus iti tre volanul cu padele si codarea pe masina .Atit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e necesara si spirala daca inainte nu am avut padele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca in prezent masina are comenzi pe volan,nu mai e necesar schimbarea spirei volan.Doar codata corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul a fost 250 euro si Airbagul 700lei. Volanul este de Scirocco. Mai gasisem unul la 200 euro era de Polo si cu inscriptia GT. Dar ma deranja ca avea butoane de ACC si erau inutile. Cauti pe goagal. Gasesti pe siteuri de anunturi online. Nu stiu dc am voie sau dau nume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/16/2017 at 11:15 PM, GLS said:

Nu e necesara si spirala daca inainte nu am avut padele?

spira = calculatorul de coloana, la modelul tau - nu. Este compatibila actuala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare e prima data cand postez ceva pe vreun forum  nu stiu daca am nimerit topicul,ca sa trec la subiect in urma cu doua saptamani am achizitionat un VW Passat 2.0 130 kw  cu urmatoarele optiuni Sign Assist,Front Assits,Acc as dori sa stiu, daca pot sa montez sau doar sa instalez Lane Assist.

Multumesc si scuze daca sunt off topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o poza cu camera de la parbriz. Cea din dreptul oglinzii retrovizoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat de curand un interior de piele cu incalzire si scaun sofer cu memorii. Ma poate ajuta cineva cu niste scheme? Mai exact scaunul soferului pe ce can trebuie legat(pe ce pini in gateway) si la scaunul din dreapta ce fire trebuie trase in plus pentru reglajul electric? Scaunele vechi aveau reglaj electric doar la sofer si incalzire.

@Florin Ma poti ajuta te rog cu niste scheme pentru retrofit de la Halogen la Xenon. Am adunat tot necesarul de piese, dar nu sunt lamurit cu schemele. Am gasit ceva dar dupa o discutie cu @Mecatronic am inteles ca mai trebuie niste fire trase de jos de la proiectoare dar nu a avut timp sa imi trimita schemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, da-mi datele masinii pe PM.

Da, trebuie sa tragi alimentare din siguranta, la scaunul pasagerului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, wienie1983 said:

 

@Florin Ma poti ajuta te rog cu niste scheme pentru retrofit de la Halogen la Xenon. Am adunat tot necesarul de piese, dar nu sunt lamurit cu schemele. Am gasit ceva dar dupa o discutie cu @Mecatronic am inteles ca mai trebuie niste fire trase de jos de la proiectoare dar nu a avut timp sa imi trimita schemele.

Cateva sfaturi pt retrofit la xenon. 

1. Ar trebui sa mergi la cineva care a mai facut treaba asta.

2. Eu am schimbat si can-ul deoarece xenonul se leaga in extend si ti-ar trebui can extended.(mecatronic nu zice nimic de treaba asta in postul scris de el)

3. Treaba cu proiectoarele este ca nu se trag fire ci se muta. Problema este ca in autodata nu sunt documentate toate tipurile de proiectoare ci doar cele pt faruri cu halogen. Prin urmare va trebui sa vb cu unul din baietii de pe forum care au mai facut retrofitul asta si si-au notat(eu nu mai stiu in ce pini din bcm se muta)! 

3. Daca ti-ai luat modul afs din dezmembrari sa ai grija sa fie luat tot de pe passat! Altfel nu retine modificarile pe care i le faci! Am avut 4 module si norocul a fost ca unul era totusi de passat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie schimbat can-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa stiam si eu ca trebuie schimbat, deoarece modulul de AFS este pe can extended la B7. Oricum l-am schimbat cu unul mai nou cu BC sau BG nu mai retin exact. Aveam nevoie de unul care sa stie de 5F pt Discover media.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!