Jump to content

RETROFIT: Cruise Control System (Tempomat) - VW Passat 3C


Riddler
 Share

Postare recomandată

Salut tuturor forumistilor!

Intentionez sa-mi instalez pilot automat pe un Passat B6, sedan, fab 2006, cod WVWZZZ3CZ6E005960, luandu-mi grup de manete sh, care in partea de deasupra manetelor din stanga (pilot+semnalizare) este imprimat codul:
 CZ KO3   
/P  VW 3C5 953 507 C    
/3OS LK 01 4038 13.

 In patea superioara a plasticului central, cel de forma sferica, este imprimat codul:
CZ KO3  
/P  VW 3C5 953 513.C  
/3OS  LK 01 5038 13

Piesa are si sigla VW AG si tind sa cred ca e originala OEM.
Problema pe care am constatat-o imediat cand am examinat-o a fost ca difera desenele de pe manetele spalator parbriz si semnalizare. Cele de pe masina au cateva desene in plus. Mai mult, maneta mea de stergator se misca in mai multe pozitii: in jos (si revine la off), in sus (stergere sacadata), mai in sus (stergere normala), si mai in sus (stergere rapida). Spre deosebire de maneta primita, cea de pe masina se misca si spre inainte (unde ramane blocata) si mai spre inainte (si revine la pozitia anterioara), ceea ce presupun ca este fie pt activarea stergatoului spate fie pt spalatorul de faruri. DAR masina mea este sedan (fara stergator luneta) si nu are nici spalator faruri, deci miscarea manetei spre inainte nu face nimic. Oricum, maneta de stergator primita se misca spre in jos (si revine la off), spre sus si inca o data in sus. Practic are numai doua pozitii in sus, dar fortata putin mai urca o treapta si pocneste ceva inauntru (o fi defecta ?!)...
Intrebarea mea este: e compatibil grupul de manete cu autoturismul meu...fara sa schimb computerul de coloana sau cum s-o mai numi?
Ma gandesc sa nu fie manete cruise control pt Passat mai nou?!
As atasa niste poze dar nu gasesc optiunea de ``atach file``.
Din ce am citit in acest topic am vazut ca apoape sigur am nevoie si de cele doua cabluri (pt ECU si computer de coloana). Inca mai am niste nelamuriri si nu m-as apuca de instalare pana nu stiu ce sa fac.
Sincere multumiri !

Drive safe!

Stima
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa ai nevoie de calculator de coloana. Daca ai vcds, posteaza codul calculatorului si iti putem da un sfat, la obiect.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Revin maine cu scanarea. Multumesc pt sfat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian, asa cum ti-am explicat si pana acum....

 

1. daca masina are BC (calculator de bord) atunci suporta si tempomat - daca nu are, 99% trebuie inlocuit si calculatorul de coloana - poti sa imi dai codul si vedem.

 

2. compatibilitatea - la tine, orice grup manete pana in 2009 - am vb si pe PM si la telefon parca....

 

3. Variant.... sedan.....cum merg manetele... tu le ai in fata, deci tu vezi cum e cu ele - oricum, de Variant merg la Sedan - si invers... dar trebuie modificate, e un pic mai completat.

 

4. da, iti trebuie cablu tras din mufa calculatorului de coloana, pana in mufa ECU.

 

Studiaza cu atentie DIY-ul si spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian, asa cum ti-am explicat si pana acum....

 

1. daca masina are BC (calculator de bord) atunci suporta si tempomat - daca nu are, 99% trebuie inlocuit si calculatorul de coloana - poti sa imi dai codul si vedem.

 

 

 

Daca are 3C0-953-549-AB? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caz in care, inseamna ca nu are BC (calculator de bord), deci necesita inlocuire calculator de coloana cu unul - Midline - daca nu vrea si comenzi pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt sfaturi!

Acum am gasit optiunea ``attach files`` ca sa pot anexa niste fotografii referitor la ceea ce am scris:

computerul de bord de pe masina:

post-112884-0-94879600-1395328748_thumb.

 

manetele de pe masina:

post-112884-0-31482500-1395328793_thumb.post-112884-0-32720800-1395328804_thumb.post-112884-0-85595900-1395328814_thumb.post-112884-0-26541800-1395328828_thumb.

 

maneta stergatorului cu pozitia normal / inainte / mai inainte:

post-112884-0-58293600-1395328882_thumb.post-112884-0-66381300-1395328891_thumb.post-112884-0-39138800-1395328901_thumb.

 

grupul de manete cumparat:

post-112884-0-93068100-1395328937_thumb.post-112884-0-22919300-1395328954_thumb.post-112884-0-47003200-1395328970_thumb.post-112884-0-64206500-1395328980_thumb.

 

 

 


am mai primit si niste cabluri, dar nu seamana cu cablurile la care faceau referire colegii in pag 1 si 2 din topic :

 

post-112884-0-44017000-1395329211_thumb.post-112884-0-18386900-1395329219_thumb.

 

Deci am computer de bord .... si sa inteleg ca imi mai trebuie doar cablul ce duce din calculatorul de coloana in unitatea ECU...apoi ma pot apuca de treaba :D ?!

Are cineva acest cablu ? ... pret?

PS Multumesc inca o data celor care mi-au raspuns

Stima!


scuze, in sectiunea ``manete de pe masina`` pozele nr 1 si 3 erau de pe B6-le unui prieten...maneta de pe B6-le meu e cea din foto 4 post-112884-0-18980200-1395329584_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un lucru este sigur: nu ai nevoie de calculator de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alt lucru sigur: ai mai multe cabluri decat iti trebuie. In mufa cu 20 pini de la cablurile ce le ai in pin 4 gasesti un fir alb/negru, il scoti, il prelungesti si il legi la ecu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ita ca are.... are BC, a scapat - nu-i trebuie calc de coloana.

 

daca vrei, iti dau codul la pin /cablu reparatie, ca sa iti faci treaba.... am senzatia ca e trecut deja in pag anterioare, verifica un pic.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acest cod :      000 979 030 E ?

M-ar interesa daca are vreun coleg are acest cablu de vanzare...

Nu as vrea sa fac vreo improvizatie cu mufa care trebuie bagata in  cea cu 94 pini de teama sa nu stric ceva.

Inca nu m-am apucat de treaba ca imi lipseste acea mufa, si sincer nu sunt nici expert in a folosi vcds-ul. Am vazut in pag 2 din topic faptul ca este posibil sa fiu nevoit dupa montarea tempomatului sa fac si setarile servodirectiei asa ca... astept pana am tot ce imi trebuie...

Tin sa va multumesc tuturor pt sfaturi!

Stima

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa montare, faci codarea pe 16-calculator coloana si 1-Engine.

 

nu trebuie sa faci alte codari - initializarea la G85 se va face ca decumplezi alimentarea - dar asta se face automat, in 50m de mers cu masina.

 

daca iti va cere altceva.... vdm la momentul respectiv - telefoanele noastre sunt in semnatura, te ajut cu placere !

 

firul de reparatie - comanda-l la magazin/reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. am nevoie de pini pentru cablul de tempomat. i-mi puteti da va rog codurile daca le stie cineva? Mai am venoie de pinisi nu prea am idee de model. audi a3 2006 1.9 tdi. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La A3 2006 nu ai nevoie de pini.... doar de maneta si calculator compatibil - daca al tau nu suporta.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu un retrofit la B6 de genul asta, i-am pus tempomat si comenzi volan iar acum am o problema foarte dubioasa caruia nu ii pot gasi nici o explicatie. Imi functioneaza tempomatul corect pana la 90 km/h fara nici o problema. Daca incerc sa il setez de la aprox 100 in sus parca intra demonii in ea, accelereaza singura, decelereaza etc. Face asta si daca il setezi direct de la 100+ si daca cresti viteza din el si treci de 100. Pe diagnoza nu am nici o eroare si viteza in mers este afisata corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica in blocurile de masura ce valori inregistreaza senzorii de abs, respectiv cel de la pedala de ambreiaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Swich-ul de la ambreiaj este ok si in teorie deoarece se dezactiveaza tempomatul cand apas pedala dar si pe tester ca l-am verificat. Senzorii de abs nu i-am verificat dar daca dadeau date eronate cu siguranta aprindeau martorul de esp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti aprinde martorul daca pierde aderenta, taie acceleratia si corecteza traseul. Eram curios daca sunt inregistrate valori diferite pe fiecare roata in parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no, trebuie vazut in blocurile de masura pe Engine - daca fluctueaza ceva....la valori - nu am mai intalnit pana acum, sa faca asa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA peste 90 kmh nu poti accesa ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, oricum nu cred ca e senzor de roata.....deoarece ii face asta doar cand cupleaza tempomatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o banuiala ca toate erorile de la tempomat se datoreaza calculatorului de coloana. De cateva zile nu imi mai functioneaza nici comenzile de pe volan, comenzile date catre casetofon, volum+ - mute, si cand schimb bc-ul pe casetofon nu imi functioneaza sa schimb melodia sau postul. Daca merg in alte meniuri in bc, calculator de consumuri sau setari imi functioneaza butoanele de pe dreapta. Cele din stanga care sunt numai pt cas sunt decedate.

Vreau sa fac rost de un calculator de coloana sa il inlocuiesc sa vad daca asta este problema. Banuiesc ca imi trebuie ceva cu terminatie AH sau AJ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU am gasit pana acum calculator de coloana defect. Deci ar trebui sa cauti in alta parte problema, parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o banuiala ca toate erorile de la tempomat se datoreaza calculatorului de coloana. De cateva zile nu imi mai functioneaza nici comenzile de pe volan, comenzile date catre casetofon, volum+ - mute, si cand schimb bc-ul pe casetofon nu imi functioneaza sa schimb melodia sau postul. Daca merg in alte meniuri in bc, calculator de consumuri sau setari imi functioneaza butoanele de pe dreapta. Cele din stanga care sunt numai pt cas sunt decedate.

Vreau sa fac rost de un calculator de coloana sa il inlocuiesc sa vad daca asta este problema. Banuiesc ca imi trebuie ceva cu terminatie AH sau AJ.

 

AH sau AJ - daca are volanul nou - cum are Passat CC - daca nu are asa, fa o scanare si vezi ce calculator are - in functie de asta, vedem ce iti trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Dupa indelungi asteptari, astazi am reusit sa ma apuc de montarea manetelor tempomat.

Asa cum am scris in topicurile anterioare, maneta stergator de pe grupul de manete ce l-am cumparat s.h. am inlocuit-o cu cea existenta pe masina (care functiona perfect si avea mai multe pozitii de comanda...cine stie, poate in viitor voi monta si spalator faruri :icon_cheesygrin: ). Problema este ca la comutarea manetei nu am observat doua fragmente plastic+metal, de aprox 5X4mm, care mi-au cazut din carcasa manetei desfacute pe langa scaun, iar dupa montarea efectiva am constatat ca maneta in cauza nu mai trimitea comanda la motorasul de actionare a stergatoarelor...deci maine trebuie sa ma apuc din nou de demonatrea airbagului, volanului, grupului de manete si sa remediez defectiunea.

Asa cum era de asteptat, tempomatul nu functioneaza intrucat nu am tras firul pt ECU :icon_redface:  :blush:  .

Le multumesc colegilor Florin si Dragos82 pt sfaturile date pt efectuarea operatiunii.

Pt colegul F l o r i n, despre care am remarcat ca este mai mereu ocupat cu `salvarea` invataceilor care nu se prea pricep la ce fac, dar au vointa (asa ca mine :icon_bounce:), l-as ruga sa ma programeze in ziua de joi sau vineri pt a ma ajuta cu inserarea firului pt ECU, daca are pe stoc acel fir.

Apreciez ca operatiunea in sine nu este dificila, dar reusita e garantata daca este efectuata de cineva care a mai facut operatiunea anterior. Asadar, `nota bene` celor interesati de efectuarea acestui retrofit singuri.

Revin cu pareri dupa terminarea operatiunii...bune, sper! 

:salut:   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!