Jump to content

volant + kit ambreiaj Luk sau Sachs


CatalinL
 Share

Go to solution Solved by deenman,

Postare recomandată

Nu am gasit pe forum , poate nu am cautat eu prea bine dar vroiam sa va aud parerile voastre. Vreau sa imi schimb ambreiajul cu tot cu volant la ibiza 1.9tdi 131cp BLT . Am tot cautat oferte , ce am gasit pana acuma 2000lei Luk sau 2750lei Sachs . merita diferenta ? Oare ce se aduc sunt originale , sau turcesti , chinezisme ? Este diferenta mare intre Luk sau Sachs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit pe net kitul Luk RepSet e peste Sachs, ca ar tine un cuplu mai mare decat echivalentul OEM (daca acesta e Sachs). Am citit ca ar fi prima echipare la unele modele de BMW.

Niste exemple:

http://www.dieselgeek.com/Golf_Jetta_New_Beetle_TDI_Clutch_Kit_p/cl-lukclutch.htm

http://www.schaeffler.com/content.schaeffler_as.ae/en/luk_as_products/drive_train_parts_aa/clutches_aa/repset_repsetpro_aa/repset_repsetpro_aa.jsp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e sa iti cumperi ambreiaj cu masa simpla. E mai ieftin si mai bun. Gasesti pe forumuri informatii, cum ca masinile taxi vw din Germania au ambreiajul clasic pentru ca rezista mai bine la exploatare. Uite aici preturi, cauta pentru codul tau de motor.

Modificat de dorin.vl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambreajul o sa reziste, dar planetare, cutie, etc o sa-ti cada din cauza socurilor care le va da. Si o sa plece scuturat de pe loc. Cauta pe forum ca s-a mai discutat despre ambreiaj+volant cu masa simpla vs masa dubla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ osama , te rog frumos trimite-mi si mie un mail pe efixteam@yahoo.com , cu datele masinii , VIN , putere , cod motor , etc. si promit ca iti fac o oferta de pret pt ambreiaje si sachs si luk la preturi mai bune decat ai obtinut tu...

Sunt preturile cam mari.

de asemenea te rog sa imi spui ce vrei exact. kit complet (disc ambreiaj + placa ambreiaj + suruburi + volant masa dubla + suruburi + rulment presiune )? sau exact ce ai dori....

Am sa identific dupa seria de caroserie ( VIN ) cu ce a venit masina ta din fabrica , si am sa caut kit-ul care se potriveste pt masinutza ta....

cu stima ,

SC EFIX TEAM SRL

ALEX 0727182883

efixteam@yahoo.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu masa simpla nu iau la puterea asta , mai ales ca dupa o sa o duc la 170 cp. Din cate am inteles pentru codu asta motor cu masa simpla nu exista, decat sa pun de pe ATD 101cp cu 6 trepte. Asa mi s-a zis ... acuma daca m-au mintit nu stiu. Eu caut cu masa dubla dar nu stiu ce sa iau , sachs sau luk , merita diferenta pentru sachs de aprox 700 lei?

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe masina din semnatura kit complet LUK din luna iulie. Am parcurs peste 10.000km si sunt foarte multumit. Original pe masina era Sachs.Pretul kitului LUK a fost 2400ron iar cel al kitului Sachs era peste 3000 la vremea aia... nu stiu de ce!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Pai tu ce ai acum pe masina ?

Care e motivul pentru care vrei sa schimbi si volant ?

Bate cumva ?

Daca nu bate nu are rost sa o schimbi si pe ea, iar daca tot te apuci sa schimbi ambreiajul ia unul SACHS PERFORMANCE CLUTCH care va tine lejer 550+ NM cu volant OEM .

Uite aici :

http://www.sachsperformance.com/Sachs-Performance-Clutch-Powerclutch/Seat:::2_35.html

Tu alegi ce model de IBIZA ai !

O zi buna.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da bate si volant si dasta am zis sa schimb cu totul ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci trebuie sa o schimbi si pe ea.

Ce model de IBIZA ai ?

Cumva 6L1 ?

Ca daca tot faci o treaba fa-o calumea ia o volant SACHS noua (da vezi una noua nu reconditionata ca la noi se mai poarta) + http://www.sachsperf...-Kit-I::82.html si te-ai scos .

Poti face dupa investitia asta ce vrei .

Turbo mai mare + intercooler + etc si sari de 200 Cp.

O zi buna.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat mai multe kit uri luk ...fara probleme dar la sachs au mai fost..,.bmw vine cu luk, cel putin ce am montat eu.Recomand luk mai ales ca vine gata strans si reglat discul pe volant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pe golf 2 si 4 am schimbat ambreiajul si anterior a fost sachs si am montat tot sachs.Nu au fost probleme. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut

Am un bora 1.9 tdi ajm 115cp din 2001 la care as vrea sa ii schimb ambreajul si volant

Ce ma sfatuiti sa iau ? Am gasit luk la 1760 si sachs la 1840

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Sunt pe punctul de a-mi schimba ambreajul (kit complect) la masina din semnatura si din ce am citit pe aici, parerile sunt cam impartite....

Ce imi recomandati sachs sau luk? din cate am inteles, de fabrica vin echipate cu sachs ( asa este? )....

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Solution

Sachs= Luk, este acelasi producator, s-ar putea sa difere controlul tehnic al calitatii, pt ca dupa cum vezi sachs ofera garantie mai stricta decat luk (joc in dinti 3 fata de 7 cat ofera luk parca).

 

De asemenea am avut o conversatie aici pe forum, cum ca s-ar importa o gramada de produse turcesti contrafacute, si de aici si preturile ieftine gen 1200-1500 ron  kit ambreiaj+volant complet. E la latitudinea ta de unde le comanzi si ce pui pe masina.

 

 

Daca te astepti la raspunsuri gen, pune sachs ca e mai bun, nu o sa le primesti, pentru ca e fals.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesantă afirmaţia asta Sachs= Luk. Nu spun că nu este adevărată, dar un argument ar fi mai convingător :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luk face parte din grupul Schaeffler.

Sachs faca parte din grupul Zf.

Sunt concerne..companii total diferite si care nu au legatura una cu alta.

 

Singura legatura este ca atunci cand Sachs sau Luk produc un model de ambreiaj sau o piesa coponenta a unui model de ambreiaj pe care cealalta firma nu o produce....apeleaza una la alta si puteti gasii in ambalajul de Sachs / Luk sau viceversa.

Asemeni mai sunt situatii cand isi imprumuta piese.

Din cand in cand intra si Valeo in hora cu Luk si Sachs.

Cea mai tare combinatie de genul asta pe care eu personal am vazut-o a fost urmatoarea:un rulment de ambreiaj  Ford venit pe relatia FTE(un producator foarte bun care produce piese de prim echipare la multe marci) care avea ambalaj de Luk care avea in interior rulmentul propriuzis de Sachs.Deci au trecut piesa respectiva prin 3 maini. :lol:

FTE-ul era mai ieftin cu 150 lei fata de Sachs...in conditiile in care piesele erau identice si singura diferenta era doar ambalajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau disc de ambreiaj cu stanta Luk si placile de frictiune stampilate Valeo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Va salut domnilor....era cat pe ce sa-mi cumpar kitul de ambreiaj de la Luk, bine ca am vazut ca e By Romania mai sus.
Asa dar am optat pentru Kit Sachs ( volant, Placa de presiune, Disc de ambreiaj si Rulmentul de presiune) la oferta de 1.800Lei.
Din cate am inteles Sachs de 2-3 ani se fabrica'n Cehia.....mai bine de cat Romnia zic.

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Raul Comerzan

Salutare Baieti,

Am un VW Golf 5 Plus, 1.9 TDI 2005 si mi s-a dus de tot volant, vreau sa o shimb si am primit doua oferte/optiuni LUK si Nexus. De LUK din ce am auzit e destul de ok calitatea, dar de Nexus nu am auzit nimic pana acum. Aeti careva idee cum sunt ca si calitate sau a mai lucrat careva cu piese  Nexus?

Mersi fain!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
marius19805

Salut,unde as putea schimba kit-ul ambreiaj la un mk5 1.9 tdi bls dsg7 mai ieftin de 6100 lei volant,discuri,rulment si manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi pe Autokarma....au preturi bune!
Sau la Autohut....au si service unde le poti monta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius19805

Dar piesele par a nu fi originale 

IMG-20170518-WA0003.jpg

Asta este oferta pe piese oem de la avia motors

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!