Jump to content

taxa de poluare


KRAKEN
 Share

Postare recomandată

ba cica e NU-- legea nu e promulgata de prezidente... :dry: a auzit cineva ca a promulgat-o??

..da' imi amintesc ca l'am dat jos pe nea nicu' ca ducea o politica impotriva poporului... :icon_redface: Fatza de ce se face astazi, mie mi se pare ca e invers!!! :icon_confused: si e din ce in ce mai rau!!!

mai urmeaza sa ne puna taxa pe centralele termice, pe fumu' din cos, pe kilu' de gunoi...ca apa pluviala care ne ramane in curti, dupa ce ploua, o platim!! e bagata la ,,canal''...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 216
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • KRAKEN

    45

  • lexxus

    33

  • Nifartachi

    20

  • Kafer_CJ

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

din cate stiu eu, va exista si taxa pe centralele termice.

cu aceasta taxa, ei au vrut practic sa anuleze sanctiunile primite de la UE pentru vechea taxa. rezolvarea lor e simpla: nu va convine ca se platesc taxe pentru cele importate, vom pune taxe pe toate, si cele importate si cele din tara...

pe de alta parte, atata timp cat suntem in UE, iar in UE sunt restrictii pentru masinile non-euro, e oarecum logic ca vor fi si la noi aceste restrictii, indiferent de guvern

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar, sunt restrictii in UE, dar nu taxe ceea ii o diferenta foarte mare si chiar cu aceste restrictii, care sunt chiar numai in cateva orase mai mari, poti circula cu orice masina si poti inmatricula orice masina din orice an fara sa platesti taxe suplimentare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce restrictii sunt pentru masinile non-euro? ca nu am auzit de asa ceva pana acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...e ceva genu' zona de restrictie- cum e la noi la camioane, in centru.. la ei ca sa intri in centru cu o broasca, trebuie sa ai platia o rovinieta, ceva de genu'... in unele orase din germania.. si dau dispensa/autorizare/liber, cand e o intalneala programata (la broscari stiu io..)

-on topic-- am reusit, pe ultimele minute, sa dau hartiile la inmatriculare...

..sunt curios daca nici acum nu iese lumea in strada...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eeee, ,,mi-a zis'' o gramada de cunoscutzi acelasi lucru.. :icon_confused: io sunt genu' : daca ma da afara pe usa, intru pe geam...sau prin pod :icon_cheesygrin:

..de groaza cata lume era la police, cu ochii bulbucati, de la constipatie :icon_cheesygrin: ..belea mare...bine c'am dat actele...iau talonu' marti!!!

..pana la vara ii schimb ce trebuie si-i iau numr cu BUS... :icon_thumleft:

..dimineata AZI am sunat si m'a programat la rar...am intrat- eram SINGUR in hala...am luat certefecatu'.. am plecat la polutie...ai mei tineau randu' in doo locuri... chitantele cec sunt platite de ieri- azi e inchis... am avut totul ok... m'am miscat cu talent!! ... vorba unei profesoare din facultate: studentu' roman intreaba..cand e examenu'..maine?? aaa, am timp sa invatz diseara..... :icon_confused: ..deci treaba se face bine in ultimul moment!!

Modificat de LIVIU/RATB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io n-am luat nici actele nici numerele; ma duc la anu'... ca era o coada incolacita printre coloane... :biggrin:

Si abia seara, acasa, mi-am dat seama ca trebuia sa cer placuta tip B pe spate. Asta e... o sa dau aiurea 23 de lei si pt. aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ati depus actele e ok... de ridicat marti... si la mine era sa fie asa.... dar s-a rezolvat ieri fara probleme.... si la fel si eu voi mai da ceva bani pe placutze tip b

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.

..sunt curios daca nici acum nu iese lumea in strada...

ba iese. maine la 00.00.....

Modificat de axxro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Patriots always talk of dying for their country but never of killing for their country." - B. Russell

Pana atunci... :

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam prea multa vorbarie si stres ...

Intr-adevar ... e o porcarie, astia puteau sa se abtina de la bun inceput (acum 5 ani) cu legea asta care era impotriva normelor si procedurilor europene. Insa ... cum la noi sunt mai multi isteti pe mp a venit repede si rezolvarea, in ultimul ceas, ca sa evite sanctiunile si sa continue sa protejeze anumite interese particulare sau multinationale, care fac lobby si sprijina un partid sau altul ...

Cred ca, in forma in care apare legea vederii mele mai mult sau mai putin tehnice, daca declari la fisc nu ti se va cere taxa (firesc, cum spune si lexus, ar fi stupid sa te opreasca de la impozare .... ), insa daca nu ai declarat pana la data aparitiei legii, ti se va cere taxa la inscrierea autoturismului in circulatie, pe baza datei care este inscrisa de organul fiscal in fisa de inmatriculare. Altfel s-ar cam lasa cu procese ...

Deci daca ai o masina pe care vrei sa o faci de epoca (vb vine ... intre noi e cool si o masina cu un smoc de pene in coada care nu are iz de epoca, dar are motor facut pe genunchi in garaj si functioneaza cu lemne... ) o inscrii la fisc si te apuci sa o reconditionezi ... apoi apelezi la "prietenii de la retromobil" si eviti poate plata taxei care se cere la inmatriculare, ca si acum .... n-o sa platesti din prima, taxa, la financiar, cand intentia ta este alta ... ar fi stupid altfel.

Asta e viata. Altadata votati mai bine ... (nu ca ai avea cu cine ... )

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

taxa se pare ca nu intra de maine, adica de pe 1, ptr ca omu nostru nu a avut timp sa o semneze :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...asta inseamna, dupa cum mi-a zis cineva, ca ,,o da inapoi'' :lol: ..??? la studiu??? :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi, revin cu aceeasi intrebare si va rog sa ma ajutati. Am adus un VW Bora din Olanda recent, 1.6 16v, an 2001, Euro 4. Recent m-a speriat un prieten spunandu-mi ca raportat la noua taxa voi plati in jur de 700euro. Se poate asa ceva? Dupa calculatoarele ce le-am gasit pe net mi-a dat valoarea de aprox 300euro. Ce sa mai cred. Repet masina este EURO 4, din 2001, de 1.6, dupa care calculator sa ma mai iau, unde imi pot calcula taxa exacta? Help va rog !

Modificat de BloodyRoots
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pagina 3 in proiectul de lege, postat de don taco mai sus, respectiv: http://vwforum.ro/topic/85885-taxa-de-poluare/page__view__findpost__p__1714901 , poti sa inveti singur sa calculezi taxa, cu datele pe care le ai pe documentele masinii si cu ajutorul specificatiilor din anexele publicate in accelasi proiect de lege.

Cred ca este cel mai sigur. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai dragi colegi, am calculat-o si mi-a dat 950euro. Eposibil asa ceva ? pt masina Euro 4 din 2001 1600cmc ? Deci matematica nu e punctul meu forte, deci sper c-am gresit eu calculele:

[(180 x 180 x 30%) + (1600 x 1344 x 70%)] x (100 - 73%)% =

9720 + 1505280 x 0,27% =

1515000 x 0,27% = 409050% = 4090,5 RON/EUR ???

Va rog ajutati-ma, am calculat corect, se poate sa fie asta noua taxa ? Multumiri anticipate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe 4tunning.ro,taxa ta este de 389 euro=1680 lei.

cauta pe google -calculator taxa 2012-,sunt mai multe variante,dar toate dau in jur de 300-400 euro.

Dupa ce o da basescu inapoi la recalculare,cine stie ce mai ramane

Modificat de althomas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar mai mica, in jurul a 280euro, pe toate celelalte calculatoare online (inclusiv cel RAR) imi da aceeasi suma. Dar din formula originala de calcul din proiectul de lege imi iasa alta suma. Dupa care sa ma iau, sau am gresit eu la calcule? Daca este cineva care s-a confruntat cu problema asta il/o rog respectos sa ma informeze si pe mine. Multumiri anticipate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa o inmatriculezi mai repede,ca mai dureaza pana la aparitia legii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, azi NU ERA NIMENI :dry: la ghiseele de la inmatriculari.. noi ne-am ,,gramadit'' vineri acolo.. :icon_cheesygrin:

..si nu stia nimeni, inca, daca a aparut legea sau nu. :zzzzz:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da' la ridicat placute cum era? N-ai vazut? :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca depinde de noroc :icon_cheesygrin:

...eu am avut doar pe unu' inainte...adica, n'am stat deloc. :king:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!