Jump to content

taxa de poluare


KRAKEN
 Share

Postare recomandată

..eu am fost azi. Trei ceasuri rele, cum se stie.

De cum am intrat la aia in curte, un tip mi-a sarit in cap: ce faci domne cu asta aici? Dupa un timp vine la mine: domne, da' are itepe?..ca n'are rost sa mai stai. Apoi, mai incolo : domne, nu mai insista, nu vezi in ce stare e?? daca intri acolo dau dispozitie sa-ti anuleze itepeul.. Pai cum, zic eu, ca vreau doar identificare..E si masina veche... Nu vezi domne' ca nu se incadreaza intre celelalte?? Pai, zic eu, astea au maxim 9-10 ani, ce, se compara??? N'are rost, zice, nu mai sta! e prea veche... :icon_redface:

..am mers si am intrebat tipul care dadea programarile celor care veneau: cine e ala, dom'le? -Sefu' cel mare... :dry:

..pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 216
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • KRAKEN

    45

  • lexxus

    33

  • Nifartachi

    20

  • Kafer_CJ

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

niste handicapati!!. la mine a fost exact pe dos asta vara cand am fost sa-mi fac ITP-ul. cum era masina cu cutia si motorul proaspat montate si impecabile, frane noi, cabluri, conducte, pivoti capate de bara, a intrat nenea ala sub masina si nu-i venea sa creada zicea intr-una : sa-mi bag p#&a! da' de ce-ai bagat atatia bani in masina asta veche?!

dupa filozofia lor numai in masini noi trebuie bagati bani. dupa cum spuneam, niste handicapati !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviu... sa nu imi spui ca ti-ai pus coada inter picioare si ai plecat fara sa bagi masina in hala !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a, am si eu o ontrebare: la broasca care e pe numele meu, daca vreau sa-mi schimb talonul cu model din asta nou pe care nu mai scrie dimensiunea la anvelope, o sa am greutati? am numere noi si carte de indentitate, si talon, dar modelul de acum 10 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviu... sa nu imi spui ca ti-ai pus coada intre picioare si ai plecat fara sa bagi masina in hala !

...pai daca mi-a zis clar ala la care mergeam ca nu se mai baga...

daca nu era tipu' ala, sefu'... nu se intampla nimic rau... ala rosu', al meu era muuult mai najpa ca asta... si am luat identificarea imediat! nu mai zic de trabant unde n'au zis absolut nimic!!... mai incerc, nu ma las.... sper ca sa n'apara legea FIX pe doi ianuarie..

. DECI intra in vigoare DUPA 30 de zile de la publicarea in M. OF., da??? ar mai fi in ianuarie ceva timp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe site-ul rarom scrie ca trebuie itp pt identificare, iti pot anula itp-ul valabil si apoi sa te frece cu reveniri. In urma cu cca 3 ani nu era nevoie de itp. Oricum sunt imbecili, daca ai chef te poti contra legal cu seful cel mare. Stiu ca uneori e bine sa pleci capul, dar nu mereu este cazul sa te supui unor astfel de absurditati.

Modificat de Don Taco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..citesc proiectul de lege acum. Zice de vehiculele inmatriculate inainte de 2007

art 4, pct 2. daca masina a intrat in tara cand SE PLATEA VAMA....nu conteaza?? sau e vorba numai de ,,taxa speciala''...care a inlocuit, de fapt vama... :dry:

art 7 pct 1- daca veh. pt care s'a platit taxa se scoate din parcul auto, prop. platitor i se restituie taxa.

ADICA ce dam ACUM ni se da inapoi si este pus sa plateasca celalalt, MAI MULT (ca e si mai veche masina...) :dry:

pentru cineva cu care am ,,vorbit'' pe PM.:

ART. 12

În termen de 30 de zile de la data publicării prezentei legi în Monitorul Oficial al României, Partea I, Ministerul Mediului şi Pădurilor împreună cu Ministerul Finanţelor Publice şi Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii vor elabora norme metodologice de aplicare a prezentei legi, care vor fi aprobate prin hotărâre a Guvernului.

deci, fara norme metodologige, nu se poate aplica. ..nu?

Modificat de LIVIU/RATB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

art 110 TFUE

http://www.euroavoca...lari_in_Romania

...da' cica taxa de acum provine de la..

http://www.juridice....-nisipeanu.html

..teoretic, e gresit ales momentul ,,taxarii'' la prima inmatriculare... cel mai corect e ca ,,o'' taxa sa fie platita in timp, de catre utilizator... nu odata, banu' jos...

Modificat de LIVIU/RATB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io zic ca tot isi va face efectul, si fara norme.

Daca nu zice nimic de cand intra in vigoare, inseamna ca din clipa in care iese Monitoru' de la tipar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa primesc si eu actele inainte de 1 ian sa o pot inmatricula:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am citit si eu azi prin presa ca noua taxa va fi de cateva ori mai scumpa decat actuala. Ajutati-ma si pe mine va rog sa inteleg ce se petrece. Mi-am calculat taxa pe un calculator din-asta nou de 2012 si mi-a dat rezultatul in jur de 300 euro, mai putin cu vreo 70 euro decat taxa actuala. Am un Bora 1.6 din 2001 Euro 4 170g CO2, spuneti-mi si mie e defect calculatorul sau chiar atata va fi taxa in cazul meu ??? Multumiri anticipate

Modificat de BloodyRoots
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e bine calculat. Cica ar fi cu o idee mai mica, decat vechea taxa ... ca sa inchida ochii eventualilor (si celor mai multi nemultumiti).

Revenind la fondul discutiei, eu cred ca daca la financiar e pe numele tau masina, asa cum e scoasa din c... legea asta, nu trebuie sa va faceti multe griji ... Un An Nou, fericit, sa aveti ... ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina e inscrisa la financiar ,ea nu polueaza.Deci cand va avea numere de la politie si va circula ,atunci e problema. Sursa = Politie (inmatriculari)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai dupa cum spuneam

masina se trece doar la finante pe noul proprietar , iar la politie ramane pe vechiul proprietar si se face procura. aceasta este cea mai mare "portita" prin care 99% din masinile inmatriculate inainte de 2007 isi vor schimba proprietarul. Notarii nu ar castiga si ei ceva bani?? :P

Modificat de lexxus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de normele metodologice... poate vor cere la inregistrarea la finante plata noii taxe... si atunci pa portita....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

om vedea, dar nu cred ca este legal ca statul sa-mi ia dreptul de a plati un impozit pe un bun :D

asteptam si vedem. din cate stiu, poate ma insel, legea inca nu a fost semnatata la cotroceni asa ca nu a aparut in mon of asta insemnand ca nu intra in vigoare de la 1 ian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..doamne-ajuta! sa termin si io cu camperul ok..

Ce cozi azi la taxe si... si la polutie... brrr... parca eram iar mic, prin 87...la ratia de alimente...cu liste...

..ce de banet s'a strans zilele astea...

..da' daca n'o semneaza prezidentu' nici maine.. se da inapoi la guvern???

..e ciudat- daca o semneaza pe 3 ian si o da la monitor.. mai sunt 30 zile FARA taxa aia??? si daca ,,aia'' nu vor sa ne inmatriculeze, ca nu au ,,metodologia''?? pot s'o faca, nu?? doar e romannia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce intra in monitor a2a zi intra in "actiune" ca e cu procedra de urgenta legea, din cate stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai se lucreaza la noul cod rutier, care va "rezolva" si portita cu "finante, fara politie"

http://www.evz.ro/detalii/stiri/codul-rutier-vine-cu-sanctiuni-drastice-pentru-beizadele-si-teribilistii-soselelor-959386.html

...

VÂNZAREA MAŞINI

Anunţă în trei zile înstrăinarea

Prima propunere de modificare a Codului Rutier se referă la înmatricularea autovehiculelor. Mai exact, în cazul vânzării, fostul proprietar are obligaţia de a notifica în scris înstrăinarea maşinii în termen de trei zile. Notificarea înstrăinării se face prin declaraţie pe propria răspundere şi transmiterea unei copii a actului de proprietate din care să rezulte datele de identificare ale noului proprietar. În caz contrar, fostul proprietar riscă o sancţiune de la 9 la 20 de puncte-amendă.

În situaţia în care noul proprietar nu solicită transcrierea transmiterii dreptului de proprietate în termen de 15 zile de la data dobândirii dreptului de proprietate, autoritatea competentă va suspenda înmatricularea vehiculului. Şi noul proprietar este sancţionat, în acest caz, cu nouă până la 20 de puncte-amendă.

În plus, se suspendă înmatricularea vehiculului. Iar în cazul în care a condus o maşină a cărei înmatriculare a fost supendată, poate primi între 21 şi 100 de puncteamendă şi suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule pentru o perioadă de 120 de zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun, dar daca eu dau imprumut autoturismul domnului X cu procura de la notar cu ca el ar voie sa circule pe o perioada de x zile atunci cum naiba ma mai poate sanctiona? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi mi s-a spus la cei care faceau actele la inmatriculare le cluj ca legea a aparut in monitor pe 15 dec cu intrare in aplicatie pe 1 ian.... nu stiu daca e adevarat....

daca da imprumut autoturismul nu ai baza legala ca sa obtii banii de la idiot ptr amenzi, daca el face vreo hotie cu masina.... nu plateste benzina... etc.... toate cele vin pe capul tau.... si iata ca nu mai dai asa masina la nimeni....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste in articol ca face referire si la varianta cu datul imprumut al masinii.

Daca vor intra toate modificarile, totul va devenii extrem de restrictiv. Amenzile super mari, deh... bugetul gol!

...

ÎMPRUMUTUL AUTO

Răspunzi dacă ai dat maşina

O altă propunere luată în discuţie de parlamentari în această lună face referire la modul în care poţi împrumuta autoturismul. Pentru a evita situaţiile în care proprietarul nu îşi asumă răspunderea pentru cel căruia, în mod voluntar, îi dă maşina spre folosinţă au fost stabilite unele obligaţii care pot atrage sancţiuni legale.

Prevederile care îi vizează pe proprietarii de maşini sunt:

  • să comunice Poliţiei Rutiere, la cererea acesteia şi în termenul solicitat, identitatea persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice;
  • să verifice dacă persoana căreia îi încredinţează vehiculul are permis de conducere corespunzător categoriei din care face parte vehiculul;
  • vehiculul încredinţat pentru a fi condus să fie înmatriculat sau înregistrat, după caz;
  • să nu încredinţeze vehiculul dacă are cunoştinţă că acesta are defecţiuni la sistemele care concură la siguranţa circulaţiei rutiere;
  • să nu încredinţeze vehiculul unei persoane aflată într-o vădită stare de oboseală, ori care se află sub influenţa alcoolului.

Citiţi mai mult: Codul Rutier vine cu sancţiuni drastice pentru beizadele şi teribiliştii şoselelor - Justiţie > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/codul-rutier-vine-cu-sanctiuni-drastice-pentru-beizadele-si-teribilistii-soselelor-959386.html#ixzz1hxEhi0Ee

EVZ.ro

Modificat de mh1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!