Jump to content

Ulei cutia de viteze ?


bernard the polar bear
 Share

Postare recomandată

bernard the polar bear

Salut,

Imi poate spune cineva ce fel de ulei se pune la cutia de viteze.

Producatorul are un ulei special (ceva de genul G052...) pe original, dar costa destul de mult (119 lei/l si trebuie 2,1 l).

In comert exista tipuri de uleiuri de castrol, mobil etc dar au specificatii gen 80w90 si nu am gasit care s ar potrivi.

Ma poate ajuta cineva cu ceva sugestii?

merci,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

uite asta ar putea sa te ajute: http://vwforum.ro/topic/57909-schimbare-ulei-cutie-viteze/page__hl__%2Bulei+%2Bcutie__fromsearch__1

ai putea sa mai incerci la alta reprezentanta. in mod normal 2 l ulei cv pe original sunt aprox. 100 RON. Am schimbat eu in vara la G5 din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu l'am schimbat cu un ulei luat din reprezentanta si am dat 80 de lei pe 2 litri sau 70 de lei undeva aici bate, am inteles ca e mai bun si nu e f scump;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ARAL EP SYNTH 75W90 este uleiul pentru cutia ta.....ambeiajul hidraulic care foloseste acelasi lichid din vasul pentru lichid de frana nu are nici o legatura cu, uleiul din cutia de viteze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca chiar vrei sa-l schimbi, iti vor ajunge 2 L sigur pt. ca mai ramane din cel vechi.

Nu se poate scurge chiar tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei tu neaparat castrol....atunci CASTOL TAF X 75 W90 cu aceeasi norma sau mobil MOBILUBE 1 SHC 75w90 cu aceeasi norma spusa de tine....dar eu iti recomand ARAL....e in jur de 45 ron litru dar e ambalat la bidonase de 0,5 litri si costa in jur de 22....23 lei bidonul...eu atit am dat....4 bidoane de 0,5 litri 90 ron.....castrol taf x 75 w90 ...e undeva in jur de 67 ron un bidon de 1 litru

vezi in targ la autovit in vitan sunt o gramada de standuri....de acolo am luat si eu in primavara...au toate marcile......cele care ti le-am spus eu sunt G052

2 litri iti ajung.....pentru ca nu se poate scurge chiar tot...asta daca nu vrei sa stai o zi intrega sa astepti...sa curga tot

Modificat de mario1234
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bernard the polar bear

Va multumesc tuturor pentru ajutor si raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salut! ma poate ajuta cineva cu o recomandare de ulei de cutie de viteza pentru un touran 2009 , 1.9 tdi 105 hp, cod motor bls.va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Se poate verifica uleiul de la cutia dsg? Exista vreo fereastra de vizitare, joja, ceva?

Touran 2004 BKD dsg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate verifica doar adaugand 1L de ulei si facuta procedura de nivel .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai istoricul masinii uleiul si filtrul la cutie trebuie inlocuite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

De vreo doua zile,am o problema, Touran DSG  2006, nu mai schimba vitezele automat cand e motorul rece,  tre sa le schimb manual, dupa vreo 5 km dau pe automat si merge impecabil.

Nu smunceste, culmea  nu da nici o eroare cu testerul, uleiul si filtrul au fost schimbate in noembrie 2020.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!