Jump to content

Sfaturi achizitie A3


bubu1313
 Share

Postare recomandată

  • Replies 260
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • fragrances09

    14

  • SHARANEL

    11

  • Bogdan_wrc

    11

  • wts

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

fragrances09  nu e mai bine mergi vezi masina o duci in service/reprezentanta PoRo sa o verifice cap coada vopsea parte mecanica km reali sau nu  istoric service etc din poze nu poti sa iti dai seama de starea unei masini doar chestii evidente

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da.,asta am să fac, ideea era ca eu sunt din București și mașina e în brasov,am zis să mă consult cu voi dacă e cazul să bat drumul sau nu. Totuși,am sa merg și am să o văd,testez. Oricum îmi pot lua țeapă din toate pozițiile cu tot cu testări și ștampile oficiale..dar e ok să încerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fragrances09

Pai până la urma am să merg maine să o iau, în brasov. Nu vor să mi o dea decat cu numere roșii(crezi ca e ok?). Problemă mea mare e doar usa șofer care trebuie împinsă ca să se închidă...și aș vrea să fie cum zice vânzătorul din reglaj..nu din stâlp :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok si cu nr rosii probabil vanzatorul se asigura suplimentar astfel ca nu ramane cu ea inmatriculata pe numele lui la politie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fragrances09

Da, asta mi a zis,ca a mai pățit o și plătea amenzi de la noul proprietar. Numai ca acum o să trebuiască să fac și itp+rar+identificare...chiar dacă are itp până în 2016(dar am înțeles ca nu mai este valabil dacă mi da mașină cu nr roșii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca e valabil itp-ul nu mai trebuie facut la rar ,trebuie sa faci doar identificarea/certificat autenticitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fragrances09

Sper să fie așa, m ar scuti de niște bani și timp pierdut plus eventuale reveniri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ITP-ul e valabil ; e facut pe seria de sasiu nu pe nr de inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. Cum este posibil sa se scoata numere rosii pentru o masina deja inmatriculata in Romania ?

 

Prefectura brasov regimul de inmatriculari si permise spune asa :

 

2.SITUATII IN CARE SE POATE SOLICITA ACORDAREA DE NUMERE PROVIZORII

-         vehicule de provenienta straina, uzate, care se afla  inainte de prima inmatriculare in Romania

-         vehicule dobandite prin cumparare in sistem leasing (la final de leasing)

 

Nu vad cum o sa scoata el nr. rosii sa ti-o dea asa .

 

Da, asta mi a zis,ca a mai pățit o și plătea amenzi de la noul proprietar. Numai ca acum o să trebuiască să fac și itp+rar+identificare...chiar dacă are itp până în 2016(dar am înțeles ca nu mai este valabil dacă mi da mașină cu nr roșii)

 

 

Suna un pic ciudat ce imi zici tu. Din momentul in care ai trecut pe talon instrainat catre (cum esti obligat daca vrei sa vinzi o masina) noul proprietar are 30 zile sa o treaca pe numele lui conform legii. Peste 30 zile daca el tot circula cu masina fara sa o fi inmatriculat pe numele lui daca ia amenzi si vin la vechiul proprietar acesta le poate anula foarte usor printr-o cerere si o taxa de 20 lei la tribunal fara avocat fara nimic.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ITP-ul e valabil ; e facut pe seria de sasiu nu pe nr de inmatriculare.

 

Sa inteleg ca masina nu are numerele de inmatriculare din poze?

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fragrances09

Mașina are numerele din poze dar ei sunt pățiți cu altă mașină vândută cu numerele lor și se judeca ,cu noul proprietar ca le tot vine amenzi. De asta vor să nu circul cu numerele lor și au zis ca mergem să mi o dea cu numere roșii....nu știu care e procedură exact..de asta întreb daca se poate..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numere rosii nu se pot scoate pentru masini deja inmatriculare in Romania. Vezi ca am scris mai sus situatiile in care se pot obtine (luate de pe site-ul institutiei).


Singurele amenzi care le poate lua sunt cele de pe camera altfel daca este oprit respectivul politist poate vedea ca pe talon scrie instrainat catre. Ma gandesc ca ei nu au scris instrainat catre pe talon cand au vandut masina.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proprietarul poate solicita expres radierea din evidenta la trecerea in proprietatea altei persoane astfel se pot elibera nr provizorii in vederea transferului de proprietate.De asemenea si daca nu se face in momentul vanzarii acest lucru se poate depune oricand ulterior la politie documentatia aferenta vanzarii atestand astfel transferul de proprietate pentru a evita situatiile neplacute de a primi amenzi pentru contraventii savarsite de noul proprietar

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fragrances09

Da, azi merg la bv și am să va țin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fragrances09

Revin! Am fost...am luat mașina, se comporta f bine,motor excelent,intradevar problemă ușii este de la broască(trebuie înlocuită) . o să trebuiască să merg la identificare ca să mi iau numere(mi au lăsat numerele lor și am la dispoziție 30 zile să înmatriculez pe numele meu). Alta este problema...a plouat ieri...am lovit-o :)). O domnișoară cu a6 a văzut brusc un pieton și s a speriat( a frânat brusc și am intrat în ea...aveam 30 km/h. ) . necesar:...kit reparație far(s a rupt urechea de prindere...iar unde vine grila prinsă de trager s a rupt...trager spart pe secțiune rotundă exact unde vine șurubul de la masca prins.... Am ghinioane mari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau de incident. Sa o folosesti sanatos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fragrances09

Ms mult. O să revin cu poze după ce e gata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare , sunt diferente mari de costuri de intretinere la.audi a3 vs golf 5,6 motor 1.6 mpi ? Revizii, partea de suspensii , piese ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu la benzina cum e, dar la diesel nu sunt diferente mari de pret intre A3 si Golf. Sunt masini pe aceeasi platforma, aceleasi motoare, s.a.m.d. Daca intrebai intre mpi si diesel atunci altfel stateau lucrurile. Bafta!

Modificat de AndreyPH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E diferenta intre o revizie la mpi si una la diesel la A3 ? Vreau sa-mi iau un Audi a3 , am vazut unul frumos , proprietarul spune ca e garantata cureaua din fabrica pana la 170k km , sa fie diferit la Audi fata de VW ? Cam liniste in sectiunea Audi , fanii vw sunt mai activi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Audi nu sunt probleme ca la VW :lol: Glumesc. Da, bineinteles ca este diferenta de pret intre benzina si diesel. Asa este peste tot, nu numai la VAG. Audi recomanda schimbarea distributiei la 180k km. Am intalnit si masini cu 215k km si cureaua de distributie originala, fara nicio problema. Altul a schimbat-o la 230k km, si cand a dat-o jos nu avea nici macar un semn de uzura, de material imbatranit sau ceva franjurat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va rog frumos , paote cineva sa-mi dea un pdf cu programul de service-uri Audi a3 ? Mi-am gasit o masina ok 1.6 mpi , luni ma duc la reprezentanta sa o verific si vreau sa compar ce scrie in program cu ce-mi spun mesterii de acolo , multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Sfaturi achizitie A3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!