Jump to content

Sfaturi achizitie A3


bubu1313
 Share

Postare recomandată

@bamse, masina este fantastica!

Plimbarica aia de ieri ma face sa ma mut la aria A3/S3.

Bestiala masina, sa profiti de la maxim!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 260
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • fragrances09

    14

  • SHARANEL

    11

  • Bogdan_wrc

    11

  • wts

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

am initiat si un topic in aria golfIV dar in acelasi timp cochetez si cu ideea de A3, ma repet si aici ... imi puteti da si mie niste indicii despre calificativele euro ale acestui motor?

din 98 pana in 2002...

va multumesc inca de pe acum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Ce parere aveti de acest anunt : "AUDI A3, 2 usi, 1,6 I 105CP, gri metalizat, 2004, 73000km, cutie manuala, geamuri si oglinzi electrice, climatronic, cd+subwoofer audi, jante aluminiu, carte service, recent adus germania, pret 8000 euro" ?

Masina arata bine in poze dar oare km nu sunt dati inapoi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e neaparat obligatoriu sa se fi umblat la km, mai ales ca e benzinara. Rezulta ca masina ar fi parcurs aprox 14ooo km/an, un rulaj mediu foarte des intalnit in cazul masinilor cu motoare pe benzina.

Pt a fi sigur, mergi la o reprezentanta cu seria de sasiu si verifica-i istoricul masinii. E cea mai sigura metoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a dovedit a fi o teapa, noroc ca am verificat seria sasiului inainte de a merge sa o vad.

Intre timp am gasit alta, mai scumpa, dar si mai dotata. Daca totul e ok, sper sa fiu posesor de Audi saptamana viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde ai verificat seria sasiu?

Pentru un A3 8P 2.0 TDI, cam care sunt principalele lucruri la care e bine sa fiu atent? Am incercat sa gasesc mai mult informatii pe aria aceasta, insa nu am gasit destule.

O sa caut si pe ariile A4, A6 sau la Vw, insa as fi recunoscator pentru orice link la obiect

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate verifica la orice reprezentata Audi, eu am avut noroc cu o cunostinta dintr-un service Audi.

Si neaparat, pe langa verificarile de la fata locului, du-o la un tester!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare tuturor posesorilor de A3, mi-am dorit de mult o astfel de masina, acuma sunt in postura de a mi-o achizitiona second din pacate nu prea ma pricep la motoare si as dori daca se poate sa primesc ceva sfaturi variantele ar fi urmatoarele:

1. Model 2 usi 2005 2.0 TDI 140 CP, 170.000 km, proprietarul mi-a spus ca masina e cumparata din Franta cu distributie pe lant, carte service

2. Model 4 usi Sportback 1.9 CP 105 CP 190.000 km, carte service

3. Model 2 usi 2006 1.6 102 CP sub 100.000 km, carte service

optiunile 2 si 3 au grila noua pe cand 1 are grila veche dinainte de facelift, personal am condus un 1.6 benzina din 2004 si am fost foarte placut impresionat (masini anterioare au fost golf 6 si seat leon facelift ambele cu motor 1.4 tsi 122 / 125 cp consum f mare) tdi-urile nu le-am condus insa banuiesc ca ar trebui sa mearga cel putin la fel de bine ca si benzinarul sau poate nu, ca si pret tdi-urile sunt cel de 2.0 in jur de 7000 euro iar sportbackul in jur de 8000 euro, benzinarul cam 6800 euro neinmatriculat insa are cei mai putini km, nu stiu ce sa aleg bezina sau diesel, mi-e frica sa nu am probleme cu diesel-urile avand atatia km sa nu fie exagerat de scumpe piesele, intretinerea, va rog ajutati-ma cu sfaturi, o sa mai rasfoiesc si eu topicurile pentru informatii insa timpul e limitat, trebuie sa ma decid rapid !

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal as alege TDI, dar sa aibe toate reviziile si piesel schimbate la timp(distributie, schimb ulei, etc), pentru asta trebuie sa verifici cu atentie cartea service a masinii.

orice ai alege, masina este foarte frumoasa.

Succes la luarea deciziei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu ca 2.0 TDI de pe A3 sa aiba distributie pe lant. Al meu nu are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gandeste-te bine in primul rand daca vei avea nevoie de cele doua usi de pe spate.Personal eu am motorizarea pe benzina, modelul mai vechi(an 1999) si sunt multumit.Piesele pentru piese sunt de bun simt, reviziile ieftine. Din cate cunosc, la diesel , o distributie se facut sau un schimb de ambreiaj sunt scumpe.Depinde si cati kilometri faci pe an, daca iti place sunetul motorului pe benzina sau diesel.Bafta in alegerea ta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista 2.0TDI cu distributie pe lant. Alege-o pe cea mai intretinuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Alege varianta 2,are4 usi este mai confortabila (in 2 usi se vand mai greu)motorul de 1,9 tdi este bine cunoscut cu putine probleme,consumul este f,bun cu 30%mai decat benzinarul iar 190 000km pentru un diesel nu este mult dar la un benzinar se cunoaste si la revanzare se da mai bine plus ca este varianta mai noua de facelift care aduce un plus . Oricand poti sa-i pui un30 de cai in plus prin resoftare.Bafta in alegere!.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , ce sa zic , am avut octavia 2 tdi , foarte multumit de ea ; acum am beetle pe benzina , motor de 1595 cmc si de asemenea sunt foarte multumit , consumul este ok , inca nu observ o diferenta mare la buzunar . E drept si ca nu fac mai mult de 18 - 20.000 km pe an . Eu as alege varianta 3 , pt. mine ( printre altele ) conteaza mult in alegerea unei masini kilometrajul .

Bafta , care o fi pana la urma , sa ai noroc de

ea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, va multumesc f mult tutror, dupa ce am vazut mai multe masini, am decis, si sunt foooooooarte fericit de decizia pe care am facuto, masina achizitionata a fost un A3 Sportback 2005 2.0 l 140 CP f bine intretinuta, fara nici un fel de probleme, nu necesita nicio investitie, masina veriticata atat la reprezentanta cat si la un al doilea service nu necesita nicio interventie...masina are 182.000 de km, ultima revizie la 180.000 km, a fost cumparata de la membru clubaudi, nu am ce sa-i reporosez, mecanic impecabila, la urmatoarea revizie va trebuie sa ii schimb placutele de frana pe spate si distributia cam peste 30.000 de km am fost sfatuit sa o schimb, o sa lucrez la elementele din interior, vreau sa ii ofer un aluminium look cam peste tot pe unde se poate interveni cu piese originale, butoane actionare geamuri electrice, reglaj oglinzi, schimbator de s line, blocul de lumini de facelift cu buton cromat, consola centrala vreau sa trec la 2 din...am ceva de lucru...o sa o prezint in curand...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa o stapanesti sanatos. asta as fi ales si eu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut!

Am gasit un A3 8P din italia, cu 110k km. Motor 2.0 140 CP cod BKD. Am verificat vin la reprezentanta. Apare cu ultima recizie prin mai 2011 la 90k km. Omul zice ca a luat-o din reprezentanta, el fiind proprietarul si in actele de IT.

Singurul "inconvenient" ar fi ca e automat si nu stiu inca ce fel de cutie este. Ma puteti ajuta cu o decodare la WAUZZZ8P46A035546? (Nu am gasit topicul dedicat, nici cu functia search; probabil e din cauza telefonului de pe care scriu)

Pretul este 7000 eur. Ce ziceti? E acceptabil?

In plus as vrea sa va intreb si daca se poate inmatricula fara ca masina sa fie radiata din IT?

El zice ca nu se mai intoarce in IT, deci nu are cum sa o radieze. Oricum masina are primul rand de numere rosii.

Multumesc anticipat pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia este DSG. Este singura automata pe A3 diesel. Nu cred ca o poti inmatricula aici daca nu este radiata in Italia. Gandeste-te ca daca nu este radiata trebuie sa plateasca impozite. Daca omul nu se mai duce acolo poate te trezesti ca ti-o sechestreaza daca o scoti din tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...se poate inmatricula fara radiere prealabila in Italia...se plateste o taxa de 420 de RON si se ocupa statul de radiere cu conditia sa fii facut deja autentificarea la RAR...o sa inscriu si eu un Opel in aceleasi conditii si m-am interesat la serviciul inmatriculari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut! Am gasit urmatoarea masina http://www.autovit.ro/audi-a3-C29520238.html , insa pretul e cam mic si nu stiu prea multe despre motorul asta, 2.0 fsi 150cp. Orice informatie despre masina din anunt sau despre tipul asta de motor e binevenita. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam dubios pretul..... km reali, verificabili.... dar cati ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scrie in anunt 127.000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar..are 10 ani..motoru ala..e cam ..am vazut la service multe 2.0 fsi,,mai tine-te de autovit ca e tot un a3 2.0 tdi galben aceleasi obtiuni aceeasi bani ;) ma intersa si pe mine

Se vede ca a fost vopsita si asa..i ai seria de sasiu..du te pe la reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca 2.0 tdi sunt cu probleme cele fabricate inainte de 2006.Eu cautam 1.6 benzina sau 1.9 tdi.Oricum nu ma grabesc sa cumpar masina, voi astepta pana voi gasi ce caut. Stie cineva ce diferente sunt intre motoarele 1.6 102cp si cel 1.6 fsi 116cp? Daca e un motor care merita, ma tenteaza acel 1.6 fsi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Sfaturi achizitie A3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!