Jump to content

Ce parere aveti despre Touran ? Calitati si defecte


Forte
 Share

Postare recomandată

Una noua nu-mi permit si daca nu ai suficienti bani sa nu chitai cat platesti rate la ea, nu prea merita.

Idea e sa aflu daca ceea ce are prietenul meu cu motor 2.0 TDI automata merita sa dau 5 - 6000 euro avand deja parcursi aproape 200.000 km in Germania. nu am retinut exact anul fabricatiei dar era ceva de genul 2009 sau 2010.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la kilometrajul asta oricum te pregatesti sa bagi mina adinc in buzunar la combinatia prietenului tau. La 200 de mii mai schimbi turbine, injectoare, casete de directie, ce sa mai zic la cutia DSG, mai un mechatronic, mai un hub de ambreiaje ...

Am intrat acum pe mobile.de si am vazut ca poti gasi in jur de 7500 de euro si sub 100 de mii de km modelul 1T2 cu 1.6 benzina ... Mi se pare rezonabil desi s-ar putea sa consume. Dar cred ca e mai fiabil decit TDI daca il folosesti preponderent in oras.

Modificat de vdragos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am vazut masina, si trebuie sa recunosc ca mi-a lasat o impresie foarte buna. Adica un portbagaj mai mult decat generos, mai lata decat ce am eu cu multe posibilitati de marire a spatiului de stocare a bagajelor, Avea navigatie on board, doar ca aceasta era defapt o comanda pentru cineva cu familie numeroasa. modelul era din 2004 cu motor de 1.9 TDI automata + mod sport. euro 3 (~2000euro inmatricularea :tuktuk: ). Senzatia pe care mi-a lasat-o cand m-am suit in ea a fost extraordiara. Probabil ca o sa am batai mari de cap cu gasirea unui loc de parcare. Acum o sa incerc sa adun cat mai multe informatii si sa ma hotarasc ceea ce am nevoie si daca merita pana la urma un motor diesel sau mai bine unul pe benzina. Asta in situatia in care ies din oras o data, de doua sau de 3 ori pe an. Oricum astept cu mare interes parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum parerile vor fi împărțite. Eu posesor de diesel iti recomabd recomand tdi cei cu benzina pe benzina. Cel mai bine ar fi sa le poti testa ambele variante. Si in privința masinii care vrei sa o cumperi ce conteaza este daca a facut la masina si a pastrat modul de întreținere la timp. Si bineînțeles cum e intretinuta. Stii cum e? Daca ti se pune pata aia e.

La parcare nu iti face griji ca e mai scurt ca si un audi A4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am diesel si i-am recomandat benzina :) asta pentru ca a spus ca merge preponderent in oras, adica in Bucale conform profilului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e cel mai mult functionez in oras, desi incep sa nu o mai folosesc prea des pentru ca nu merita benzina si nervii din trafic sau loc parcare. Caut o solutie locomotorie pentru iesirile din oras ca sa nu se mai stea inghesuit. Scaunele pt. Copii ocupa mult spatiu pe bancheta din spate si daca vreau sa mai iau pe cineva nu mai incape nimeni decat cam chinuit. De bagaje nici nu mai vorbesc. Acum ma gandesc si la faptul ca cei din UE ar vrea sa elimine motoarele diesel pana in 2020 sau 2025. Poate parea o prostie dar .......altfel nu stiu daca renteaza un motor pe motorina care la revizia anuala am inteles ca te rupe la buzunar fata de unul pe benzina la care costa revizia undeva pe la 200 - 250.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

200 ron costa doar uleiul, hai sa fim realisti, la mine revizia cu toate filtrele Mahle si 5l de Ravenol VMO a costat 480 ron , nu este o suma exagerata fata de o revizie la o benzinara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia la motor de 2.0 l diesel e 400-500 cu 4 filtre schimbate si ulei si asta vorbim cei care avem masina. In privinta comfortului e diferenta intre opel si touran clar. Acuma nu are rost sa discutam de ce vrea UE ca pina la a vrea si la a face e cale lunga mai ales la noi in tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
Mircione Mircea

Salutare oameni buni....ce parere aveti de un touran cu CNG ??? nu am gasit nimic pe aici despre tourane pe cng sau gnc ....in schimb am vazut cateva pe la opel.....nu prea este folosit la noi de aceea avem si doar 2-3 statii in bucuresti....am nevoie de ceva pareri caci asi vrea sa schimb touranul meu de 1.9 diesel pe altul de 2.0 benzina + CNG .....astept nerabdator parerile voastre.....numai bine si drumuri bune si muuulti km de autostrazi sa avem.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CGN, eu zic sa te feresti , mai ales la drumurile din RO - CGN poate produce decompresie exploziva cand rezervorul este fisurat

 

 

Modificat de zme-ul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Fratilor, eu am impartit lucrurile. Am un Golf iv benzinar pentru oras cu scaune incalzite si un Touran 2,0 tdi pentru drumuri saptamanale de 40 km la tara. Le folosesc foarte strict in diviziunea asta  si se intampla lucruri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, as dori o părere de la cei mai avizați ( eu nu prea sunt :)) am pus ochii pe un touran din 2011 de 1.6tdi cu cutie dsg cu 7 viteze, full opinions și as dori ceva păreri sincere, menționez că nu îl iau pentru liniuțe așa că doar restul, consum, fiabilitate... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre DSG 7 si 1.6 TDI avem topic-uri kilometrice in zona tehnica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer chiar sunt pe dinafară cu astea, dacă poți dă-mi un link te rog 

Modificat de vdragos
Citare absolut inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Tu glumesti? Vrei sa caute pe forum altcineva in locul tau?

2. Citeste Regulamentul! Citarea inutila se sanctioneaza. Ca membru ai obligatia sa respecti Regulamentul.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Touran este o masina destul de proasta. Pentru ROmania cu siguranta. E un pic mai buna decat Dacia, ceea ce este execrabil.

Dupa 100.000, ce sa mai zic 200.000 poti sa te pregatesti schimbi tot la ea usor-usor. 

Lufturile dintre scaune sunt gandite de niste INcomptenenti,  nu stiu cum de au reusit asta, felicitari lor!. Scapi orice pe acolo si e impoisbil aprope sa recuperezi. Cu lanterne cu magnet, cu ce vrei tu. Pierzi ore uneori, deci jenant design. 

In rest masina merge, pana cand iti umple bordul de erori de la o zi la alta.  Reparatii scumpe de multe ori, fara a rezolva cauza( da ,stiu ,mecanii au partea lor, dar totusi undeva ceva nu e in regula). Furtunele turbo, intercooler, turbo in sine cauzaeaza probleme des. Ai furtune crapate in fiecare an daca mergi cu ea, mia ales vara. Stiu treaba c ugeometria la turbo, am schimbat is turbo ,miez nou, aceleasi probleme, baga presiune mare, schimbi furtune de 300 lei bucata.

Ce sa spun, poti sa devii mecanic doar cu masina asta daca vrei sa faci practica.

 

Spor la gasit masini bune.

 

Modificat de Alex J
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!