Jump to content

Resetare indicator de service (bordcomputer)


eugend
 Share

Postare recomandată

Nu conteaza tipul bordului,toate se reseteaza exact la fel,nu stiu ce s-a intamplat la colegul phun!

Acesti indici de service (IN01;IN02;OEL) se pot reseta respecatand etapele din manual sau posturile precedente,nu e necesara folosirea unei interfete vag-com :icon_thumleft:

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • eugend

    5

  • Stelian99

    4

  • FANEX

    4

  • Focusdesign 1.9 GTD

    4

Nu Tavi, nu am reusit.

Modificat de phun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal si un LA MULTI ANI 2012! tuturor golfistilor :RO flag: Cine ma poate ajuta si anume:cum sa resetez acel IN002 explicat asa ca pentru un om mahmur :lol: Multa sanatate si un an fara probleme :beer: LA MULTI ANI!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

buna,

 

detin un golf3, 1,4 ABD, an fabricatie 1994, bord digital

 

mi-am resetat interval service urmand procedura post 40 (FANEX), ii multumesc.

 

modificare interval service (sper sa nu repet alt post)

 

-se baga cheia in contact (nu se pune contactul)

-se apasa buton stanga, se pune contactul, se lasa buton stanga pe displei apare:(nu se mai ia contactul)

   OEL1,5 din butonul din dreapta (buton minute) se regleaza (eu cu un pix) primul interval, adica din 15000 km descrescator din 500 in 500 km pana la intervalul dorit (eu l-a pus la 10000km)

- se apasa buton stanga, apare OEL2,5 din butonul din dreapta (buton minute) se regleaza numarul de luni adica din 12 luni descrescator.(nemodificat)

 - se apasa buton stanga, apare INO1,5 din butonul din dreapta (buton minute) se regleaza numarul de luni adica din 12 luni descrescator.(nemodificat)

- se apasa buton stanga, apare INO2,5 din butonul din dreapta (buton minute) se regleaza al 2-lea interval, adica din 30000 km descrescator din 500 in 500 km pana la intervalul dorit (eu l-a pus la 12000km).

 

Dupa ce s-au facut setarile dorite se ia contactul, valorile raman salvate.

 

In cazul in care s-a sarit peste intervalul dorit se merge descrescator pana la intervalul initial adica 15000 sau 30000. (nu merge crescator)

 

             o seara placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mers, si-a revenit acul de benzina. Deci nu incercati asa ceva acasa lol.gif (sa resetati OEL-ul) Acesta se reseteaza doar prin VAG COM. Sarbatori fericite!

Nici un Golf 3 nu are implementat sistem de diagnoza pentru instrumente, asadar nu o sa puteti reseta intervalele de service (OEL,IN01,IN02) decat manula conform indicatiilor din manualul de service/utilizare.

Exista o metoda de conectare intre laptop si bord ptr. modificarea nr. de km, dar numai atat, si nu prin interfete obisnuite (obd2).

Modificat de mac23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

buna am facut si eu acest test am tinut butonul de sub km apasat am pus contactul lam luat lam pus iarasi si nu mea aparut OEL ci doar niste numere ceva de genu4150 si am apasat si io pe butoanele de la ceas si se schimba doar ora nu amare nici o [cenzurat] nimik.Mentionez masina este golf 3 din 1993 1,6 abu si cind pun contactul imi apare IN 02

Modificat de ghioagi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ba fratilor la.mine nu apare.nici un in00.nu pot reseta in01 nicicum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io unu nu te sfatuiesc sa resetezi din combinatii. asa am facut si ieu la mine si acum intervalul de service este anulat.....adica nu mai i-mi aduce aminte deloc. au trecut km si nu am fost avertizat.

dupa ce am facut rost de cablu de diagnoza am vrut sa rezolv problema cu aducerea aminte a intervalului dar NIMENI NU TE VA AJUTA. m-am rugat de toti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu diagnoza nu resetezi nici un interval la golf 3, ceasurile nu sunt legate la obd2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!