Jump to content

A3 8L 5usi - demontare geam fata


andrei0241
 Share

Postare recomandată

De ceva vreme geamul de la sofer nu mai merge si cum de ceva vreme aveam kitul de reparatie, azi am demontat usa sa vad care e problema. Am demontat si geamul, am vazut ca una din patinele alea de plastic e rupta si trebuie inlocuita, insa nu le pot demonta cu geamul ridicat (in pozitia asta a ramas blocat geamul)

Are careva idee cum pot lasa geamul jos? Am incercat sa ajut cu mana in timp ce dadeam comanda de coborare, dar nici o sansa. Iar de scos geamul altfel nu prea am cum, nu am loc de sistemul de fixare (partea metalica din patinele respective)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoti calculatorul de usa care e cu motorasul de greamuri (are 3 suruburi), dupa care poti lasa geamul jos.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cele 3 suruburi incercuite cu rosu le scot si detasez plasticul negru de cel maron.

20111118145915.th.jpg

Nitul incercuit cu verde nu ma deranjeaza nu nimic, plasticul maron nu va trebui demontat, nu?

20111118153603.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grija cand scoti motorasul de pe macara, in plasticul maro ai o rotita pe care e infasurata shufa macaralei. grija la acea rotita sa o prinzi cu un colier de plastic ceva, sa ramana pe plastic, sa nu sara de acolo ca daca sare si se desfasoara shufa, vei avea ceva de munca sa o pui la loc. si da, plasticul maron se detaseaza de motoras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt....motorasul de plasticul maro, care ramane fixat in nit. Asa e, sa ai grija la sufa, ca te chinui dupa aia......

Oricum, banuiesc ca deja ai rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, chiar am mai amanat in speranta ca voi mai primi raspunsuri/ sfaturi.

Maine ma voi apuca iar de treaba, sper sa revin cu vesti bune. O sa fac si un mic tutorial, cu ocazia asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Spor la treaba - daca intampini dificultati, sa ma suni si iti zic ce ai de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pana la urma, datorita lipsei de timp cand era si frumos afara, problema a fost rezolvata (temporar) la un service. Din pacate kitul de reparatii cumparat de pe net nu s'a potrivit datorita profilului pe care gliseaza patinele. Mai ezac, patinele noi erau pentru ghidaj la aproximativ 90grade, in timp ce cele originale erau la ~60grade. Deci, temporar, patina rupta a fost lipita si prinsa si cu niste sarma ... improvizatie a celor de la service

Avand in vedere ca se merge destul de putin cu masina, s'ar putea ca reparatia sa tina ceva timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!