Jump to content

consumul real


PassatB7
 Share

Postare recomandată

Nu m-am uitat foarte atent la consum , dar cu un plin am facut 2 drumuri BV - BUC mers pe DN1 , 1 drum BV-Cheia-Ploiesti cu retur pe DN 1 si ce m-am mai miscat in oras .

Am avut un total de 1077 km , iar cand am intrat la pompa imi arata ca mai pot face in jur de 120 Km.

Overall ma declar multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Masina din semnatura, consum mediu pe cei 11000 km facuti din iunie 6.17 (Umblat mult pe autostradă, unde se putea si cu 200 kmh). Până acum e ok consumul. Am o aplicație pe telefon în care țin evidența. Consumul de pe bord difera cu 0.1-0.3 L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina din semnatura, consum mediu 6.5 l, oras intre 7.5 l - 8.7 l in functie de aglomeratie, exterior: mers cu 100 km/h pe drumurile europene si 120 km/h pe autostrada, 5.6 l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum de 5.8l/100km dupa 4800 km, din care 3500 pe autostrazi. Separat pe DN-uri - 5.1l/100km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Dsg, 140cp, in 4900 km facuti acum in concediu mi.a luat 6.5L. I.am facut consumul foarte exact, plin la plecare-plin la intoarcere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

TSI 1.8 DSG 160 CP

7.2 afara la 140 km/h

In oras nu are rost pentru ca difera mult functie de drumul fiecaruia.

Exemplu, acelasi sofer, aceiasi ruta:

- TDI 140 CP manual - 9,5

- TSI 160 CO Automat 11

- Toyota 1,4, benz 130 CP  Automat  11,7

- Astra 1,7 Diesel manual  9,8

- Mokka 1,4  Benz Automat = 10

Nota: Statistica este pe mai multi ani, ruta mea obisnuita, masini de firma, masina de service, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sibiu-Constanta, medie 88km/ora (6ore si puțin) bagaje full, nu cred că m-am depășit vreo mașină pe dn iar pe autostrada 143 cu tempomat, 2,0tdi 2012, consum 6,5 ℅ . Masina are km destui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am un passat adus din Germania, 2.0 TDI, 140 CP, Variant din 2014.

Am ramas surprins totusi cand m-am uitat in carte si am vazut 4.0 l / 100 km in exeterior si 5.6 l/100km urban

Nu am reusit niciodata sa vad acel consum mediu, resetand la iesirea din oras. Un drum de la Brasov la Iasi aglomerat deci mers undeva la 80-100 km/h, am reusit sa scot un 5.1 l/100

Mai putin de atat nu. Are cineva o explicatie?

 

De asemenea am logan 1.4 mpi, care are trecut in carte un consum de 5.6 l/100 in exterior. Am facut 3-4 drumuri catre Grecia si 5-6 catre Constansta si tot timpul am scos 5.8 l/100 Km

Cum e posibil cei de la VW sa furnizeze asa consum?!

 

Tind sa mentionez ca nu ma intereseaza ca am un consum cu 1.5 l mai mult fata de manual, doar ca meseria pune amprenta si in viata de zi de zi. Nu-i corect si nu e drept sa afisezi astfel de date in manual. Nu vreau sa aud ca sunt conditii de laborator, ca noi nu mergem in laborator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit sa scot un 5.3 urban, dimineata la 5 cand era pustiu pe strada.....deci e posibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, ciprian686 said:

Eu am un passat adus din Germania, 2.0 TDI, 140 CP, Variant din 2014.

Am ramas surprins totusi cand m-am uitat in carte si am vazut 4.0 l / 100 km in exeterior si 5.6 l/100km urban

Nu am reusit niciodata sa vad acel consum mediu, resetand la iesirea din oras. Un drum de la Brasov la Iasi aglomerat deci mers undeva la 80-100 km/h, am reusit sa scot un 5.1 l/100

Mai putin de atat nu. Are cineva o explicatie?

 

De asemenea am logan 1.4 mpi, care are trecut in carte un consum de 5.6 l/100 in exterior. Am facut 3-4 drumuri catre Grecia si 5-6 catre Constansta si tot timpul am scos 5.8 l/100 Km

Cum e posibil cei de la VW sa furnizeze asa consum?!

 

Tind sa mentionez ca nu ma intereseaza ca am un consum cu 1.5 l mai mult fata de manual, doar ca meseria pune amprenta si in viata de zi de zi. Nu-i corect si nu e drept sa afisezi astfel de date in manual. Nu vreau sa aud ca sunt conditii de laborator, ca noi nu mergem in laborator.

Problema este la mai multi producatori, nu mumai la VW.

Din articolele citite, masuratorile se fac:

- fara oglinzi

- unghi de fuga modificat

- presiune mare in pneuri

- mers cu accelaratie mica,

- etc

Adica in conditii ireale de mers.

Eu am un X3 2.0d la care consumul dat este undeva la 5. Nu merg mult cu el In oras dar scot spre 8. Daca merg mai mult in  oras se duce la 9.

In afara sub 7.2 nu am scos.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine este interesat, poate citi aici cum este determinat consumul. Ideea este sa fie stabilite niste reguli exacte dupa care sa fie testate toate masinile. Ca altfel degeaba testezi o masina in desert si alta la Polul Nord. Probabil cei din Siberia sunt si mai nemultumiti de diferenta de consum real și cel din hârtii. Acum se cauta solutii pentru a actualiza conditiile in care se fac testele, ultima actualizare a fost in 1997.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat B7 Variant 140cp DSG - 2011. Cluj-Oradea mers noaptea, destul de constant, 90-100-110 tot drumul, fara franari si accelerari bruste. La granita mi-a aratat 3.9 consum, condus pe D, cu Coasting Function activ. Nu am realimentat la full iarasi sa vad daca e asa sau nu. Presiune in pneuri undeva la 3.0 atm, 2 persoane in masina si cateva bagaje.
Deobicei, pe Sport scot cam 5 in exterior, in oras conduc predominant pe S si pe distante de 4-5 km maxim si scot 8-9 vara, 9-10-11 iarna in functie de trafic.

Modificat de Raulbogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca accepti o parere ca un fel de sfat, nu o mai chinui pe S in oras...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, theo said:

Daca accepti o parere ca un fel de sfat, nu o mai chinui pe S in oras...

Merg pe S din cauza la coasting function care e pe D. Mi se pare o prostie in oras, sa tot schimbe de 100 de ori vitezele. Lasi piciorul de pe acceleratie si ea te trece pe D fara frana de motor. Fac asta doar ca sa evit, in mod normal cam mereu schimba in maxim 2500rpm. Nu am gasit inca cum sa pot dezactiva coasting function

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Coasting se dezactiveaza din MFD.

OFF: Puteti sa ma indrumati catre o procedura prin care sa modific consumul mediu(cel de pe a doua pozitie). Mie imi arata mai putin cu 0.4-0.6L/100 Km atunci cand il compar cu consumul plin la plin.

Multumesc.

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o setare cu VCDS in care pui 110% si o sa arate bine, dar nu mai stiu exact unde e. Mie acum imi indica in proportie de 95% cu ce indica pompa la plin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La al meu Passat B7 berlina 2.0TDI (CFG) DSG ma mandresc cu un consum de toata frumusetea, 10L/100km, si traseul meu zilnic este de 25km pe sens pe centura ce il constituie drumul de acasa la servici. Singura problema care contribuie la acest consum este, banuiesc, termostatul, sau unul dintre ele, am inteles ca e posibil sa aiba 2 acest model, deoarece apa creste foarte greu si rar trece de 70 grade. Ultima data am facut un drum intins de 150km noaptea si apa efectiv nu s-a ridicat de 75 grade pe tot traseul.

Recunosc ca si piciorul meu este mai greu pe pedala.. dar totusi.

Modificat de GLS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil termostatul DSG. Este in jur de 100 RON si este primul pas in a incerca rezolvarea acestei probleme deoarece termostatul "mare" necesita o manopera destul de laborioasa.

Exista topic in aria B7. Eu l-am schimbat la sfasitul iernii trecute si variatia de temperatura s-a stabilizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, 

sunt putin nedumerit de consumul Passatului meu. 2.0 tdi 170cp, DSG, combi.

Drum Timisoara-Cluj-Timisoara + putin oras (850km in total), mers 140km/h pe autostrada, pe DNuri undeva la 130-140, depasiri unde e permis, dar si mers constant 90-110 unde nu poti depasi. 2 persoane in masina, 2 jante micute bagaj, consum de 6.84% de la plin la plin. Pe BC arata la Tm-Cj 6.4 si Cj-Tm 5.8. 

 

Drum Tm-Budapesta dus intors, 4 persoane, bagaj destul de mult, consum plin-plin a fost 7.28. 

Mi se pare mie sau e putin cam mult? Ambele drumuri au fost facute acum in Decembrie, in oras nu scap sub 9-10%. Termostatul DSG a fost schimbat. 

Modificat de incepatorcj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat B7 2.0 140 CP: 2000 de km exclusiv in oras +120 km extraurban consum la pompa 7.55 l/100, pe CB 7.5 La ce consumuri are lumea pe aici nu ma plang...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@incepatorcj sa stii ca Passat-ul de 2.0 poate avea consumuri destul de mari dar si mici, totul tine de mersul fiecaruia

Eu am facut plinul la Lugoj cand am intrat pe autostrada si la intrare in Austria dupa un mers constant  la viteza reala de 139km/h (pe bord sunt 146) cu un consum de 6.74 find si 4motion (si rapoarte mai scurte la cutie deci mai turata). Accelerari doar pe pilot automat si 10 minute in vama. Am fost 2 persoane si 2 trolere. Ce consum ai scos tu mi se pare ok tinand cont de greutatea carata.

Modificat de Boditza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat termostatul DSG si temperatura apei este in parametrii acuma, dar consumul real tot de 9-10 a ramas in regim mixt.. deci I guess I’ll die now..

Modificat de GLS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GLS, verifica si sensorul de temperatura lichid racire G62.

Verifica l chiar daca nu ai nicio eroare pe el.

Dupa niste ani, incepe sa citeasca aiurea..

Pentru oras, este ok consumul, pentru mixt, nu.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

In 3 zile la un drum Brasov- Arad - Galati , powernap  Galati - Cluj powernap Cluj-Galati, am avut un consum de 6.3 doar extern, 4 persone in masina plus bagaje , motor de 2.0 4motion break ,2012, softat la TCM Turbo pana la 185 cp . Nu merg la consum pentru ca nu are rost . In oras , Galati si Brasov batranica are un consum de 8.5-10 , depinde cat de mult merg cu ea in ziua respectiva . Kilometri reali 250.000 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!