Jump to content

Schimbare A4 b6 tdi 2.5 Cutie Multitronic la Cutie MANUALA


AlexandruC
 Share

Postare recomandată

Salut, am masina din semnatura si am probleme mari la cutia de viteze multritronic. Costa foarte mult sa o repar schimb si ma interesa daca se poate schimba din cutie automata in cutie manuala. Masina e buna, are doar 130k si nu vreau sa o vand pe piese.

Exista cineva in bucuresti tara care a incercat asa ceva si unde?

Multumesc

Modificat de WNS
Editare titlu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

b8 sau b6 cum ai la profil?la b6 probabil sa gasesti una cu volan pe dreapta si sa iei cutia....la b8 nu stiu ce sa zic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur vorbeste de B6. Fiindca B8 nu exista in configuratia relatata de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B6, nu stiu unde imi era capul...

PS: un admin daca poate schimba titlul din B8 in B6, Multumesc

Modificat de AlexandruC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sa mai facut asa ceva..ai nevoie de pedalier cv in sine volant ambreiaj timonerie si ceva electronica adica modificat ceva la instalatie de mers inapoi asta nu e complicat deloc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ca se poate, trebuie sa ma apuc sa caut piese..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

se poate...si pe langa piese trebuie un baiat priceput pentru a recoda masina cu cutie manuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine, cauta o masina la dezmembrat, dupa care sa iti recoltezi toate piesele. Asa, nu o sa stai sa alergi dupa cine stie ce saiba, etc.....

In general, la o astfel de transformare, iti trebuie

- Cutie de viteze si suporti, plus planetare, plus timonerie, plus pompa ambreiaj

- electromotor

- volant, ambreiaj complet

- plasticaraie interior

- pedalier complet

La fata locului, o sa vezi ce iti mai trebuie.

Nu am verificat daca merg planetarele tale. Oricum, daca esti chiar interesat o sa iti verific diferentele, sa iti dau exact ce trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Electromotor cred ca trebuie probabil pentru ca vechiul electromotor de pe cutia Multitronic nu va potrivi pe noua cutie Manuala, cel mai sigur difera modul de prindere al acestuia pe carcasa cutiei. Pererea mea... Dar personal,nu cred ca merita. La pretul a cate piese ai de cumparat si modificat etc,mai bine cauti o cutie Multitronic (sau chiar Tiptronic,daca potriveste,ca e mai fiabila) la mana a doua,sau adusa de afara,faci cumva. Si nu-ti ramane decat sa adaptezi softul masinii la al cutiei,sau ma rog ceva de genul asta,ca sa o recunoasca. Sper sa ca n-am indus in eroare pe nimeni ,ci sa fi ajutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie de schimbat electromotorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 years later...

Bună seara în legătură cu acesta conversie de la automat la manual mam apucat și eu sa fac conversia am avut pe mașină cutie multitronica a avut probleme cu reparație la cutie multitronica este destul de costisitoare și într-un final mam hotărât sa pun manual quattro în 6 viteze am avut nevoie de cutie de viteze planetare jug complect cu cadran etc +timonerie kit complect ambreiaj volant placa presiune pod pedalier etc mașina mecanic merge pe partea electrica mai am puțin de lucru dar cu mașina pot deja circula dacă va pot ajuta cu vreo informație cu mare drag voi veni cât de curând cu noii detalii a4 b6 2.5tdi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!