Jump to content

Pliere automata oglinzi B7


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Multumesc..Cumoasteti pe cineva aproape de sau din Brasov care m-ar putea ajuta?! Off topic..nici usa style.nu pot modifica ..macar asa ca si demo ptr.intruniri..etc..nu am gasit security code sa pot face adaptare..etc..Rog in functie de disponibilitate si amabilitate a mi da un mesaj privat indrumator.Saru mana.

On 10.12.2018 at 9:09, F l o r i n a scris:

merge facut cu mai multe .... nu doar VCP. Dar nu merge cu VCDS-ul, asa cum incearca Vaja.

De Releul universal pliere ce parerea ai?! am gasit pe net..nu ca nu m -as descurca..dar uneori vin fara schema schita instalare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe sistemul original ? da-mi un link sa vedem despre ce e vb....daca merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi necesar..asta : Genuine Folding Mirror Control Relay for VW 4a0907440 Nr 361 | eBay
https://www.ebay.co.uk/p/Genuine-Folding-Mirror-Control-Relay-for-VW-4a0907440-Nr-361/1493501121 sau sa merg pe varianta asta:  Modul pliere automata oglinzi electrice auto - #344825461 - PieseAuto.ro
https://www.pieseauto.ro/alarme-auto/modul-pliere-automata-oglinzi-electrice-auto-344825461.html  .Oricare ar fi va trebui sa vad cum fac legaturile.Gasisem ceva pe youtube cum se face  bypass-ul dar fiind masina model mai nou si pe care nu am apucat inca sa o scarpin am si retinerinsi vreu sa o scot cumva la capat, parca ma doveseste si imi displace acest gand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul e in releu oglinzi de Audi A6,al doilea un modul care se monteaza in combinatie cu o alarma AM.Nu cred ca va merge niciuna din variante la tine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Ma puteti ajuta cu o informatie legata de plierea oglinzilor,am un B6 din 2008 la care am schimbat oglinzile si calculatoarele de usi stoc de B6 cu unele de B7 cu Puddle Lights dar fara rabatare electrica.Acum vreau sa le upgradez din nou:),vreau sa cumpar oglinzile complete cu pliere electrica.Va trebui sa inlocuiesc si calculatoarele de usi sau cele de b7 care le am acum suporta codarea pt pliere?

 

b6 cu oglinzi de B7.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa  necesite inlocuire,dar se poate verifica daca accepta codarea,daca are pinii in conector..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe scurt... o sa cumpar oglinzile noi (AM) cu pliere electrica, puddle lights si memorie,in dezmembrari sunt niste preturi nesimtite pentru unele SH(de la 1600 lei perechea) pe cand cele noi AM sunt 1.000 lei perechea.

pot verifica cu VCDS-ul daca este compatibil calculatorul de usa?

Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca accepta vodarea-da. Daca are pinii..nu...trebuie demontata fata de usa.Ideea e ca poate accepta codarea...si sa nu execute functia..sa nu aibe pini in conector..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, mrn_smn said:

unele SH(de la 1600 lei perechea) pe cand cele noi AM sunt 1.000 lei perechea

lucruri care nu sunt comparabile, cand vorbim de oglizi AM (acum, depinde si de cine sunt fabricate...)... eu as cauta si in alte parti, poate gasesti originale, pana la urma.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin,

Dupa indelungi cautari am gasit si originale,insa majoritatea sunt de Anglia,este posibil sa am probleme?

1.Am dubii ca vor functiona normal,sticla sigur trebuie inlocuita,nu stiu cum sunt cablajele:(

2.Cele de CC vin pe B6/B7,am vazut o diferenta la prindere,cele de CC au doar un surub pe mijloc iar cele de B7 au 3:(.

Ai montat asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele de la masina cu volan pe dreapta - nu merg ok, nu fac unghiul care trebuie, fata de caroserie. Daca te vei uita de sus la ale tale, vei intelege despre ce vb. 

Cele de CC - imi pare ca au alt design la suport, e mai mic ?? 

cele de B7 am pus pe B6, merg fara probleme.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Am incercat sa activez plierea oglinzilor cu metoda aceea cu modificarea canalului System_Parameter_0-System Parameter Byte8 din Adaptation-10, din valoarea 90 in 95. Ideea e ca la mine nu gaseste acest canal. Versiunea interfetei este 18.21 , penultima versiune.  Masina este passat b7 din 2012 si modulul usi sofer este generatia a 4 deci ar trebui sa mearga.

Ce solutii mai sunt? Orice sfat este bine venit. Multumesc

Untitled.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. ai introdus codul de securitate ?

2. la varianta noua de VCDS, nu exista acel canal, in Adaptation

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Florin am urmat procedura pas cu pas. Unde gasesc canalul , ai idee ? Sau nu se poate face cu versiuni prea noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge sigur. Intra pe system parameter 0. Acolo o sa iti dea bitii..te duci pe 8 si acolo pui valoarea dorita. Am codat la fel pe alt b7 unde nu mai apar defalcati bitii respectivi asociati parameter 0. Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ajutorul userului pronet am reusit sa activez plierea oglinzilor din telecomanda. In prima fata nu am gasit System_Parameter_0-System Parameter Byte8 dar am gasit decat canalul System_Parameter_0. Dupa cum ma  sfatuit pronet am intrat pe canalul System_Parameter_0 si am modificat grupa a9a de cifre,litere. Atasez si un print.

1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, se poate si cu versiune recenta de vcds. Poate un moderator completeaza postul marcat ca highlight, sa fie mai usor colegilor accesarea informatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

e un modul, nu asta e problema (mai ales cea discutata aici).

problema este cine misca oglinda, ca modulul ala sigur nu o face?

"Se instaleaza pe masinile care au deja sistemul de pliere electrica a oglinzilor. "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata,

Am oglinzi rabatabile electric, nu e asta problema... Problema e ca e B6 si cautand pe google am inteles ca nu merge activat din adaptare.. Am incercat cu in VCDS 18.2.0 si meniul de adaptare e gri, nu merge accesat nici daca bag codul de securitate.

Ma gandeam ca e o varianta cu acel modul,

Intre timp am gasit asta

https://www.aliexpress.com/item/Canbus-OBD-Plug-Play-mirror-auto-folding-function-Window-Closer-Glass-Opening-Closing-Automaticly-for-vw/32299022938.html?spm=2114.12057483.0.0.4ae5104atW7Glx#feedback

Chinezul zice ca merge si pe CC 2009-2012 B6/B7.. Dar cautand la alti vanzatori, acelas produs merge doar pe B7.

Modificat de Manuel N.
Daca ai B6 de ce postezi in B7?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge făcut cu vcp pro și modificare de eeprom

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Adrian_Pintilie

Salutare! La un VW CC din 2012 am optiunea de pliere manuala oglinzi din buton, insa atunci cand comut pe pozitia respectiva nu se intampla nimic. Reglajul electric al oglinzilor functioneaza normal. Aveti idee care ar putea fi buba? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinzi cu motorase defecte,blocate sau chiar fara.Recomand o diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau masina fara pliere electrica....doar cu buton instalat. Cam greu de crezut ca la una 2012 sa fie blocate ambele oglinzi. Parerea mea..... oricum, tot diagnoza si verificarea calculatoarelor de usi, va releva acest lucru,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

.Salut.Ce.cod as.putea incerca pentru security acces la touran 2014 ..Nu ma lasa sa fac adaptari..etc Pozitionqndu-ma.cu mouse ul nu-mi da info-variante . Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!