Jump to content

Pliere automata oglinzi B7


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Se poate asta la Passatul B7? As prefera sa nu mai trbuiasca sa pliez manual oglinzile exterioare inainte sa cobor din masina, ci sa se plieze automat atunci cand inchid masina din telecomanda, si sa se deschida cand descui masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca ai optiunea de oglinzi rabatabile, merge. Doar ca se depliaza cand bagi cheia in contact sau cand deschizi usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant. Stii cumva si care este optiunea din VCDS? Banuiesc ca stii... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PE calc de usa trebuie codata optiunea folding mirror installed, asta doar daca exista partea HW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am oglinzile rabatabile, insa se pliaza numai manual, din interior. Mi-ar placea sa se poata rabata si din telecomanda, de pilda as inlocui ridicarea geamurilor cu plierea oglinzilor....Are cineva un exemplu cum se face asta din VCDS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi nu ti-am spus mai sus ? Intri pe calc de usa stanga si dreapta , si le codezi cu folding mirror installed.

post-1788-0-86588800-1321359439_thumb.gi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, o sa incerc. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy: ce spui tu doar il lasa sa dea din butonul din usa, nu e auto-folding.

LE: din cate stiu, doar seat-ul are optiunea asta, pe VW n-am vazut. Nu exista codarea.

Se poate face cu un releu care sa simuleze semnalul dat de butonul din usa atunci cand opresti motorul ? ca daca apuci sa deschizi usa se taie curentul din ea (geamuri/rabatare oglinzi) - poate doar daca alimentezi separat.

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca controllerul oglinzilor instalate pe Passat nu poate fi doar codat cu VCDS-ul si gata :( Am gasit un modul care ar face asta, aici: http://www.carmodule...klappmodul.html

Si tot pe acelasi site, un alt modul care intreapta oglinda dreapta in jos (altfel posibila numai pe masinile cu scaune cu memorie) - poate intereseaza pe cineva: http://www.carmodule...tomatik_V5.html

A montat cineva deja asa ceva?

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La banii aia mai bine iti iei motorasul de oglinzi care stie sa faca singur asta. Nu-ti mai trebuie scaune cu memorie. Banuiesc ca este la fel ca la B6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La banii aia mai bine iti iei motorasul de oglinzi care stie sa faca singur asta. Nu-ti mai trebuie scaune cu memorie. Banuiesc ca este la fel ca la B6

Cred ca te referi la cazul uglinzii dreapta care se lasa....pe mine ma intereseaza plierea oglinzilor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la ultima parte a postului tau ma refeream

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy: ce spui tu doar il lasa sa dea din butonul din usa, nu e auto-folding.

LE: din cate stiu, doar seat-ul are optiunea asta, pe VW n-am vazut. Nu exista codarea.

Se poate face cu un releu care sa simuleze semnalul dat de butonul din usa atunci cand opresti motorul ? ca daca apuci sa deschizi usa se taie curentul din ea (geamuri/rabatare oglinzi) - poate doar daca alimentezi separat.

Nu taie nimeni curentul, calc de usa sunt alimentate tot timpul, doar ca se poate bifa optiune din convenience si merg geamuriule si dupa ce scoti cheia din contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am si eu la golf 5 gti oglinzi rabatabile electric cu iluminare de ambianta si vroiam sa fac codare ca sa se rabateze din telecomanda ma poate ajuta cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

A reusit cineva sa codeze plierea automata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge facut din codare.

 

Acesta optiune presupune unele modificari hardware, ca sa functioneze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Se poate sau nu se poate face codarea pentru pliere automatica ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum am scris si deasupra postului tau,  doar din codare - nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Am citit acest topic dar tot nu reusesc sa imi dau seama daca se pot sau nu Plia/Deplia automat oglinzile cand pui/iei contactul?

Mentionez ca oglinzile sunt pliabile electric de la butonul de pe usa dar nu reusesc sa le activez sa se plieze automat la activarea contactului (e vreo extra optiune?) As fi multumit daca macar s-ar putea plia/deplia dupa ce ai oprit motorul (de multe ori realizez ca am uitat sa le pliez si trebuie sa pun contactul din nou si sa le pliez)

 

Multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta optiune presupune unele modificari hardware, ca sa functioneze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

M-as mira sa nu se poata la Passat B7 rabatarea auto a geamurilor exact cum este in cazul passat b8. Adica deschizi masina din telecomanda, se rabateaza(deschid), inchizi masina din telecomanda se rabateaza(inchid)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu daca tin butonul de deschis al telecomenzii putin mai mult se deschid si geamurile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

By default la B7 NU se poate face plierea automata a oglinzilor la inchiderea si deschiderea masinii din telecomanda. Asta pentru ca ECU-ul usii nu are functia respectiva, deci nu se poate activa nimic din VCDS. Asta e situatia....

 

Acuma vad ca exista dispozitivul ala. In principiu se poate sa functioneze, nu e decat un "simulator". Adica in momentul in care masina e incuiata din telecomanda, cand vede pe CAN semnalul de incuiere a usilor, SIMULEAZA semnalul dat de plierea MANUALA a oglinzilor, daca oglingile sunt desfacute. Cand masina e descuiata si oglinzile sunt in starea "pliate", atunci la detectia semnalului "descuie usile" pe CAN va simula semnalul de depliere a oglinzior.

 

E o jucarie pe care ma gandeam sa o fac singur cu un Raspberry Pi, insa vad ca chinezii au fost mai rapizi. Toatusi linkul nu merge, care e linkul corect? ma gandesc sa iau una, o desfac si o cuplez direct la CAN, ascunsa oe undeva pe sub bord, ca sa nu imi ocupe aiurea mufa de diagnoza.

 

 

 

LE: Gata, am gasit linkul: http://www.aliexpress.com/item/VW-Canbus-OBD-Plug-Play-mirror-auto-folding-function-Window-Closer-Glass-Opening-Closing-Automaticly-for/1552452853.html

Modificat de Geisterfahrer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!