Jump to content

Ambreiaj-probleme..


davos
 Share

Postare recomandată

Am schimbat de 2 zile kitul de ambreiaj si volant.Pot sa spun ca au disparut trepidatiile si zgomotul ce le aveam inainte. Mi se pare ca am o alta masina.Am dat jos cutia de viteze si dupa vinul masinii dadea kit sachs asa ca am comandat si cumparat kit si volant sachs.Surpriza a fost ca ce era pe masina era luk.Si pedala s-a mai ,,muiat" putin nu mai asa tare cum era inante.Toata operatia a costat asa:kitul ambreiaj + volant SACHS 2500 ron plus montajul 480 ron si 4 ore de lucru.Total 3000 ron cu cafea si pauza de masa.

Drumuri bune sa aveti toti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o problema cu ambreiajul. Imi prinde foarte jos,nici nu las 1 cm si deja masina se misca. Am si trepidatiile de care s-au tot zis aici. Frati`mio are habar cat de cat de mecanica si zice ca ar fi dusa ceva pompa de presiune de unde imi vine si problema la cutie. Imi intra foarte greu(cateodata) in viteza 1 si R, iar asta nu e tot, intra greu dar si iasa greu. Cateodata stau in mijlocul interesectiei ca sa imi intre in viteza 1 si nu intra deloc. Ceva sfaturi ?

Si pe langa problema asta, ar mai fi una de care frati`mio mi-a zis ca el a intampinat-o cand a condus-o. Sunt momente cand masina este pusa in viteza 1 si sta cu ambreiajul apasat dar masina trage sa se miste singura de pe loc, chiar daca ambreiajul e apasat la maxim jos. Ceva sugestii legata de problema asta?

Touran 2006, 2.0 TDI 140 cai putere, 220k km

Modificat de peterfi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut exact aceeasi problema ca si tine, am schimbat doua pompe de ambreiaj (prima s-a dovedit a fi defecta - after market - a doua originala....) dupa care problema s-a rezolvat. Acum intra usor in orice treapta. Nu recomand sa o schimbi "in spatele blocului" pentru ca e ceva de munca la ea si, zic eu, cel mai important e sa ai garantia piesei si a lucrarii. Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat ai platit pentru piesa si manopera ? A fost reprezentanta sau un atelier oarecare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pomapa -cca 200 lei, cat despre manopera, am facut-o la un atelier specializat (nu la reprezentanta), dar nu iti pot spune un pret ca imi sunt prieteni. La Multi Ani!, fara probleme cu touranul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! Am si eu un Touran 2.0TDI 140 CP, DIN 2005.Am probleme cu ambreiajul in sensul ca de multe ori ramane in treapta a-1 -a sau in masalier.Azi am fost la service si mecanicul de acolo mi-a spus ca este o problema des intalnita la Touran, si mi-a recomandat sa schimb ARBORELE PRINCIPAL din cutia de viteze. Pretul acestei piese este de 1400 ron plus capacul de la carcasa c.v.Sunt putin cam derutat daca chiar asta este problema insa probabil saptamana viitoare o sa desfac cutia si am sa incerc sa rezolv problema asta.Am sa va tin la curent cum a decurs treaba,daca asta a fost cauza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare si LA MULTI ANI !!!, sorin , aceasi prb am avut-o si eu, citeste poturile anterioare ,e prb. generalizata la cutii v. in 6 (mai ales cele din primele serii), citeste posturile anterioare ale mele si te dumeresti cum stau lucrurile , dar ma tem ca trebuie sa intelegi putina mecanica, ce pot spune este ca sa rezolvat la mine prb. in schimb raman mici hibe nesesizabile si cu, care te obisnuesti oricum..., in rest e spuer . atentie mare nu aruncati cu bani pe geam ,invatati de la cei care au rezolvat CONCRET CAUZELE ..... si PROBELMELE , nu numai PROBELMELE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor si LA MULTI ANI!

As dori, daca se poate sa ma ajute cineva cu cod si pret pentru volant masa dubla VW TOURAN 2006, 2.0 TDI 103 KW (140 cp) cutie de viteze DSG.

... se pare ca nu am scapat nici la DSG,... ca la cel anterior (1,9TDI 105 CP, CV 6 trepte) slava domnului... an schimbat kit complet ambreiaj.... :vaidecapulmeu:

Multumesc anticipat!

Un an bun si... drumuri bune tutror :Driver:

Modificat de nelustir
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare NELU!Daca i-mi dai si un nr de identificare poate te pot ajuta eu cu un pret pentru volant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ceva vreme, la roata fata stanga se aud niste sunete foarte ciudate si mecanicii mi-au dat verdictul: volant!!! Ok, no problem, numai ca m-a socat putin pretul. Motivul: la ei piesele sunt "made in Germany" si garanteaza pentru ele. M-am uitat pe aici si vad ca preturile difera foarte mult. Nu ma zgarcesc, dar parca nu as arunca cu banii pe fereastra. Doresc si eu niste informatii cu preturi si piese originale, bune si nu "made in turkey" sau "no name"!

VW Touran 2006 1,9 TDI, 66 kw

wvgzzz1tz7w011145

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[...] mi-au dat verdictul: volant!!! [...] VW Touran 2006 1,9 TDI, 66 kw, wvgzzz1tz7w011145

Banuiesc ca ai codul motor BXF sau BXJ.

Conform ETKA pretul pt volant OEM (Sachs / LUK) este de minim 640 EUR :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uita-ye pe www.ingaraj.ro, unde pretul pentru volant Sachs este 1572 lei. nu stiu unde ai gasit pretul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie, am dat pret pentru piesa OEM.

Am pus ca informatie aditionala producatorul de la care vine (Sachs, Luk).

Pe ambalaj apar siglele VAG si nu Sachs sau Luk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu m-am lamurit cu o chestie diametrul la ambreiaj poate sa fie si 228 si de 230 mm.

Eu pe masina nu stiu ce am si cei 2 producatori vin cu 2 diametre diferite. Eu vreau sa pun ceva de la luk am inteles ca ar fi mai bun. Intrebarea mea este daca acea diferenta de 2 mm are vreo importanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Are!

Una extrem de mare. :)

Aici este un topic deschis de Kostas in care poti solicita detalii privins piesele OEM de pe masina ta.

Roaga-l sa-ti spuna ce ambreiaj ai OEM (dimensiuni) si-ai sa stii exact ce sa cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am schimbat kitul de ambreial complet pe Sach si dupa o perioada de timp sau mai bine zis 1000 km am avut si eu probleme cu blocarea schimbatorului in treata 1 si marsarier.Efectiv nu mai puteam scoate din viteza decit daca opream motorul.Dupa indelungi dicutii cu mecanicul meu,am aerisit instalatia de nu stiu cite ori mecanicul a spus:Ori e rulmentul ori cutia ori placa de presiune.mentionez piese noi sach tot si volant ..Am dat jos cutia am schimbat rulmentul si totul este acum cum era inante.Constatarea...defect de fabrica la rulmentul de presiune.Cum spunea Catalin Paun de rulmentul acela de la capatul cutie de viteze da avea dreptate ca este o problema la cutiile de 6 trepte prima generatie dar asta se observa foarte bine cind e cutia de viteze luata jos si se vede daca axul principal are joc sau nu.Spun asta pentru ca eu am dus si cutia la verificat .Si singura rezolvare ar fi bucsarea sau schimbarea carcasei daca se constata ca are joc mare la axul principal.Sfatul meu daca schimbati kitul de ambreiaj si volant verificati si asta.Preveniti multe drumuri aiurea si nervi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Atunci cand tin piciorul pe ambreiaj,ca e in mers sau relanti,imi trepideaza pedala;simt un joc in pedala.

Din diverse discutii am inteles ca urmeaza sa pice volantaa

Voi ce parere aveti?

Multumesc

Modificat de Dan Stoica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturora, Floturan95 i-mi imi pare rau sa aud ca ai/avut prb. asemanatoare cu cele pe care le-am avut eu, oricum repet sunt inca foarte foarte multi printre noi care sunt pacaliti la service sa schimbe kit-ul de ambreiaj.

Eu l-am schimbat o singura data de cand am masinuta, dar fiindca am mers cu problema din cutie se pare ca a fost afectat volantul "NOU" (am un clincanit in partea stanga in dreptul cutiei si face un picusor urat la plecare cand e rece) nu foarte tare ,dar cred ca am schimb kit-ul si eu din nou.

Intradevar se poate verifica si din jocul de la axul trenului mobil , dar atentie !!! putin joc la alte cutii (chiar si la alte marci) este tolerat ,numai ca aici nu exista loc prea multa toleranta si la mine se vedea putin joc dar toti mecanici au spus ca OK , sa dovedit a nu fi asa, acum ma simt nevoit sa intervin din nou la kit.

Oricum trebuie sa o bag intr-o revizie mai ampla: bucsele toate , kitul (poate) , cred ca si la turbina trebuie sa mai intervin etc.

Apropos consumul de ulei e ceva normal si real la mine de acum :), i-mi imi cam ia 0.5 - 1 l la 5000-6000 de Km .

In rest e OK! , Numai bine.

Dan Stoica , la aproape toate dieselurile se intampla la fel cu acea vibratie in pedala (acum depinde ce vibratii simti tu in pedala),in mod normal cand tii pedala putin apasata nu se prea mai simte, volantul se comporta altfel cand e sa te lase sau e pe terminate tremura masina intrun anumit fel la plecare te smunceste sau vibreaza masina sau etc...

Dupa ce argumente ai adus pana acum nu cred ca e volantul, cel putin din ce ai scris putin mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei cataline asta e pina la urma invatam cit traim ca nimic nu e perfect.Acu ma pregatesc de schimbat cred ceva injector si cred ca o vind.Gata ma supara rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut am si eu un vw touran 2005 1.9 TDI si in mers la 2200-2300 de ture se aude un fel de bazait...nu se aude intotdeauna.

Am si eu nevoie de un sfat... ce sa fie???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna intrebare duda_km5. Exact asa mi se intampla si mie (1,9 TDI, 101 CP, An. fbr. 2003)la turatie de 2.500 rot/min. Cum depeseste aceasta turatie dispare si bazaitul. Problema asta o am de vreo doi ani dar nu s-a accentuat dar nici nu a disparut. Deja m-am obisnuit sa schimb viteza pe la 2.300 - 2.400 rot/min numai sa nu mai aud bazaitul acela.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florine! As vrea sa te intreb, daca stii cumva ce ulei si daca trebuie schimbat in cutia de viteze.Eu am fost la mazinul de piese auto de pe str. Bucuresti si aia de acolo, mi-au spus ca cutia este capsata si nu trebuie schimbat uleiul, asta dupa ce au cautat in programul lor de la vw si citeva telefoane date la altii.Efectiv nu aveau ulei de CV pentru Touran.Astept vesti de la tine.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Dane.Sincer nu stiu ca nici eu nu l-am schimbat.Daca vrei iti dau un numar de telefon a lui Ymy si il suni si iti spune el ce si cum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Dan Stoica , la aproape toate dieselurile se intampla la fel cu acea vibratie in pedala (acum depinde ce vibratii simti tu in pedala),in mod normal cand tii pedala putin apasata nu se prea mai simte, volantul se comporta altfel cand e sa te lase sau e pe terminate tremura masina intrun anumit fel la plecare te smunceste sau vibreaza masina sau etc...

Dupa ce argumente ai adus pana acum nu cred ca e volantul, cel putin din ce ai scris putin mai sus.

Nefiind de meserie nu stiu cum e la alte diesel-uri dar zilnic conduc un logan dci si nu s-a intamplat niciodata ce vad la touran.Am condus si un megane si aceeasi poveste.

Vibratiile le mai pot traduce si in niste "batai ale inimii" care am observat ca iarna sunt mai puternice.In rest masina se comporta normal.Motorul se aude bine,nu vibreaza ,nu tremura,cu demarajul nu am probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!