Jump to content

Filtre ulei si benzina Fabia 1.2 HTP


cav
 Share

Postare recomandată

Undeva sub capacul de plastic in care se afla filtr.de aer,pe partea stanga un fel de capac negru cu un mot hexagonal de 28-30 cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrul de ulei se afla acolo:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrul de benzina ar trebui sa fie la fel ca la toate celelalte fabii, adica in fata rotii din spate dreapta privind in directia de mers, deci opus soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa banuiesc si eu, dar nu am zis inca nimic. Mai caut. Cum gasesc, cum informez.

In orice caz, daca este ca la Fabia 1.4 MPI este cam asa (imagine de ansamblu, inclusiv un detaliu):

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Cum aflu daca filtrul de benzina are regulatorul de presiune in el sau este separat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai te apleci sub masina si te uiti la el. Care are regulator separat, se vede, e prins cu o clema de filtrul de benzina. Filtrul cu regulator incorporat are 3 tevusti care ies/intra in el. Cel cu regulator extern are doar 2.

Se vede bine in poza lui horatiu (acolo e unul cu regulator incorporat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar putea avea Skoda lui @vex alt filtru decat cel cu regulator? Daca exista regulator separat, la ce model este? Asta implica fie linie de retur de la motor, fie filtru cu 2 iesiri (si o intrare, evident :rolleyes: ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, o sa ma uit. Oricum trebuie sa-l schimb.

Cand o sa-l scot pe cel vechi, curge numai benzina de pe "teava" sau tre sa astup furtune pe acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curge doar benzina de pe "teava", sa ai o carpa pregatita. Si atentie la ochi, sa nu improaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si furtunele care intra in filtru cum se scot?

Am inteles ca au o clema pe care se apasa...poate cineva sa dea detalii? (maine il schimb)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca furtunasele au la capat ca o mufa patratoasa...pe o latura are doua gaurele iar pe cea opusa o banda albastra. Care este procedeul de demontare?

Cine a mai schimbat filtrul poate imi da o "mana" de ajutor. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut

Stiti cumva cam cum s-ar comporta motorul cu fitru de benzina "relativ infundat" avand in vedere ca nu s-a schimbat nici odata in cei aprox. 35.000 de mii de Km?

Pentru a nu mai dechide un nou topic.

Am sesizat un lucru ciudat la masina mea (dupa o perioada mai indelungata sa zicem dupa 2ore de la oprirea motorului si incuirea masinii atunci cand descui masina si deschid usa se aude pompa de benzina pentru o perioada scurta).Este normal a-ti patit si voi asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, m-am linistit dar de filtru de benzina ce parere ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!