Jump to content

Skoda Rapid 2011


120 L
 Share

Postare recomandată

  • 2 months later...

Un fel de Audi A3 Sportback, dar mai ieftin. :) Frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Dupa multe cautari, ce sau intins pe mai mult de 12 luni, m-am hotarat :RO flag: , am semnat pentru un Rapid, 1.2tsi 105cp. Dupa un test drive cu o octavia 3 (al reprezentantei) si un rapid (prieten), cu aceasi motorizare, alegerea a fost simpla. Departajarea a fost decisa de putere/greutate, insonorizare si pret/dotari, toate fiind in favoarea rapidului. Ce este suparator, perioada mare de ateptare, 7-8 saptamani, care nu sunt garantate :tuktuk: , dar ................  ! Foarte placut surprins de profesionalismul si ajutorul dat de cei de la Auto Grup Constanta, care chiar te fac sa te simti client, si nu un cumparator de morcovi in piata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Insonorizarea Rapidului mai buna decat la Octavia 3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate a vrut să spună sonorizarea. :D

 

P.S. Aşteptare uşoară.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar, Rapid 1.2 TSI mai silentios decat Octavia 1.2 TSI?

 

Nu ma intelege gresit, si eu le-am condus pe amandoua la test drive iar Rapidul face zgomot mult mai tare decat Octavia, printre altele si acesta a fost un motiv pentru care am ales Octavia si nu Rapid. (vezi motor pe lant vs motor pe curea kevlar)

 

Oricum, felicitari pentru alegere si asteptare usoara!

Modificat de mobert
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanpiatra

Autogrup nu e in insolventa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu contrazic pe nimeni, impresiile fiind strict personale. Adevarat ca o3 este peste rapid, la multe capitole, si poate si insonorizarea este mai buna, dar nu la cea pe care am conduso eu. Sa tinem cont ca era o masina de test drive, condusa de diversi, versus o masina nou nouta, care are 3 saptamani la ora actuala. Ce ma baga pe mine in ceata, este lantul !!! La reprezentanta mi s-a spus ca este pe curea, pe forumuri toata lumea e in polemica, unul ca este pe curea, altul ca e pe lant, altul ca doar la o3 are curea ! In fine, ramane de aflat,

 

Habar nu am daca este in insolventa, dar nu prea cred, caci o firma in insolventa nu prea mai poate sa emita facturi, de nici un fel .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai polemica este data tot de acesti INCOMPETENTI agenti de vanzari care ori din nestiinta de cauza (desi ma indoiesc sa nu fi fost la curs) ori din nesimtire mint clientul cu nerusinare. Si uite asa vin colegi pe forum care au auzit de buna de la consilier informatia ca Rapid are curea si o dau si ei mai departe.

 

Octavia 2 / RAPID / POLO / Fabia / Yetti / Golf 6 / Jetta - au vechiul motor 1.2 TSI - 8 valve - distributie lant

Octavia 3 / Golf 7 / New Leon - noul motor 1.2 TSI - 16 valve - distributie curea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil, dar sincer nu am auzit acel rontait specific lantului, ce face un benzinar sa sune putin a diesel. Oricum maine se duce sotia cu niste acte aditionale, si am puso sa intrebe din nou. Oricum, pentru mine nu prea conteaza, caci daca face figuri il schimb in fiecare an daca e nevoie. Am garantie 6 ani, si vrajjjeala din service cu mine nu prea tine; lucru patit si cu renaultul, cu un zgomot venit de la geamurile electrice, unde raspunsul primit a fost " e normal sa faca asa", si sau trezit cu o plangere de necomformitate a produsului, si in secunda doi am fost chemat si remediata problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanpiatra

puso, conduso, mai are si o [cenzurat] pe acolo! Sau o za de lant!

E lant frumos la skoda rapid, dar nu-i bai, sa iti confirme consilierii ca s-a remediat problema!

6 ani garantie? 2 sunt suplimentari dati de dealer sau cum?

Modificat de bogdanpiatra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se rezolva si la noi doar cu o plângere era vis. Din pacate problema persista ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanpiatra # - Da, corect, mai facem si greseli, si chiar repetate, scuzabil posibil, dupa 15 ore de muca ! Scuze pentru deranjul optic :icon_thumleft:  

 

Am platit pentru extra-garantie, dar nu mai stiu exact cat, ceva in jurul a 300 de euro, dar nu bag mana in foc. Ideea cu 2 ani dati de dealer, e putin marketing, pentru ca am vazut aceasi perioada de 4 ani garantie si in germania si olanda. Acum ori toti fac la fel ca romanii :RO flag: , ori producatorul a schimbat ceva, cel putin la vag, care in ultima vreme a pierdut foarte mult din clientii vechi, datorita scaderii calitatii. Fiabilitate la 1.2 a devenit notorie acum 2-3 ani, la fel si vechiul 2.0 diesel, cu injectoare de lut si vestitul imbus (tija) din pompa de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o clarificare : Rapidul este pe lant !; un nou model, care in "viata lui" nu o sa pateasca nimic. :lol: . Mai in serios, noul lant are acelasi fabricant, cu cel ce doteaza passaturile, si vine cu o garantie de 300 tkm. Pe langa lant, mai sunt modificate si fuliile de la axul cu came si vilbrochen, pentru silentiozitate. Banuiesc ca forma dintilor ! Si a mai fost ceva, care sotia nu mai stie, caci i s-a umplut ram-ul :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vroiai sa spui 300.000 km garantie pentru noul lant? Dupa 300.000km ce se intampla, trebuie schimbat? Cureaua de la noile 1.2TSI de pe Octavia se schimba acum la 210.000km deci nu mai e un avantaj transmisia pe lant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Octavia 2 / RAPID / POLO / Fabia / Yetti / Golf 6 / Jetta - au vechiul motor 1.2 TSI - 8 valve - distributie lant

Octavia 3 / Golf 7 / New Leon - noul motor 1.2 TSI - 16 valve - distributie curea.

  

Posibil

Revin cu o clarificare : Rapidul este

Amice, ceri pareri, ti se spune clar si detaliat, dar tu nu, batman, batman!

Cine nu vrea neaparat clima pe masina si un buget pana in 13mii, familie, Rapid este o alegere excelenta.

Am ajuns la dealer pt rapid. Cand am pus dotarile dorite de mine, am ajuns la 2mii k sub octavia.

Am schimbat macazul spre octavia: platforma moderna, putin mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu garantie propiuzisa, ci atata ar fi durata de viata, pentru lant. Acuma cat de adevarat este o sa vedem . Personal sunt adeptul curelei, chiar daca trebuie schimbata la 60 tkm.

 

Warlock@ -  . Stiu sigur ca am dreptul sa selectez validitatea informatiilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Dupa ultimile "stiri", date de noii propietari de rapid, de pe alte forumuri, 1.2 tsi are curea in dotare, nu lant (alt cod motor), si s-a adeverit ca masina are platforma modulara, MQB. Era logic sa fie asa, noua platforma e mai usoara, deci mai putin "material". Confirmarea personala pot sa o dau prin octombrie, deoarece sunt ghinionistul, care asteapta masina fix 10 saptamani, dar intre timp parasesc tara, sotia fiind norocoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in nici un caz nu este pe platforma MQB. Doar Audi A3 , VW Golf 7, Octavia 3 si Seat Leon sunt pe platforma MQB. Urmeaza sa apara VW Passat.

Modificat de katanaro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-8103-0-45520800-1406710465_thumb.jp

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Volkswagen_Group_petrol_engines#1.2_R4_TSI.2FTFSI

 

 

te asteptam cu o fotografie a motorului! poate atunci te vei convinge ce motor ai sub capota!

 

 


Si in nici un caz nu este pe platforma MQB. 


 Confirmarea personala pot sa o dau prin octombrie

pai, sa va bucurati de ea, sigur nu va va dezamagi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ warlock - multumesc.        Nu o fii MQB, dar este un derivat al ei, A05+, despre care, chiar va rog sa prezentati detalii, caci eu nu am gasit, doar cel din reprezentanta mi-a spus ca este asemanator cu cel prezent pe O3. Pana la urma, ar fi prostie din partea producatorului, sa aibe posibilitatea reducerii greutatii sasiului si subansamblelor, si sa nu o faca. Si logic vorbind O3 este cu 150 kg mai grea decat rapid, in conditiile in care gabaritul depaseste cu 10 cm in latime, si 20 cm in lungime, rapidul.

 

Motorul vine cu un nou cod CBZF, si cel putin in anglia toate au venit cu acest motor, de la finele anului trecut. Se prea poate ca pentru piata romaneasca sa epuizeze stocul, si deabia dupa sa apara si la noi; dar exista deja clienti romani cu acest motor, cel putin asa au afirmat ei. Restul e cancan :D .

 

Promit ca revin cu poze, cu scuzele anticipate, caci nu o sa fiu eu fotograful :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CBZF nu exista.

 

Rapid MY2014 si MY2015 tot CBZA si CBZB are in dotare, adica lant.

 

post-17228-0-60429700-1407098748_thumb.j

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!