Jump to content

Instalare subwoofer


Razvanvl
 Share

Postare recomandată

Buna seara dragi colegi!

Chiar daca masina mea este dotata din fabrica cu sistem audi Concert (difuzoare fata-spate + un mic subwoofer) doresc sa mai completez linia audio cu inca un subwoofer. Acesta este unul activ (300w rms daca nu am insel) il am de la vechea masina si se aude foarte frumos, altfel luam altul :)

A mai facut cineva aceasta operatiune? As dori un sfat cum pot trage cablul de la baterie pana in spate, exista vreun dop ceva? Cablurile pe unde le pot ascunde?

Orice sfat ar fi binevenit! Daca se poate si poze ar fi super.

Va multumesc!

P.S: Masina este un A3 8L 5 usi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

In primul rand pot doar sa iti descriu operatiunea care a avut loc la mine (poze nu mi-a trecut prin gand sa fac) . Dat jos capac plastic de sub volan , cautat un dop cu cauciuc care sa fie cat de cat liber sa treaca un fir destul de gros prin el (cel de alimentare) , dat jos ornamentul de la pragul fata si spate , leagat cablu la statie pe sub bancheta si legat alimentarea intre woofer si statie prin 2 mufe de tip RCA in statie si 2 in casetofon . Stiu ca este o descriere destul de vaga fara poze dar sper sa te ajute sa iti faci o idee . In principiu procesul , la mine cel putin , a fost realizat de un electrician care se ocupa cu asa ceva si a durat 1h jumatate pentru ca nu aveam boxe pe spate si le-am pus .Iar ca pret a fost 60 de ron .

Bafta !

:mop:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asa e instalat si al meu de aproape 4 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are rost sa te complici tu cu montajul ; te duci la un atelier electic si intro jumate de ora esti gta ( si al meu tot activ ii subu ,cu tot cu cablul ala gros a fost 1 mil montatul acum 1 luna)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te inteleg Alin, dar electronistul meu este unul foarte bun,munceste si pana la 1-2 noaptea sunt masinile gramada la el la poarta, omul chiar stie ce face, dar dupa cum spuneam este foarte ocupat, iar in lipsa lui si din pasiune as dori sa fac eu aceasta operatiune (am mai tras cabluri pt sub si pe vechiul astra G unde nu a fost prea greu, am dat jos un dop de cauciuc din spatele bateriei pe unde am dus cablul in masina si l-am tras pana in spate prin ornamentele din praguri care se desfaceau foarte usor, in max 30 min cred ca am fost gata), dar la Audi nu stiu care este procedura, de aceea am cerut si parerile colegilor (care intotdeauna mi-au dat cate un sfat si le multumesc), iar daca mai au si ceva poze ar fi fost grozav.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nimeni nu ma poate ajuta cu vreun sfat, idee ceva?

Pe unde as putea trage cablul de + in masina? Am vazut in spatele bateriei un dop mic oare pot sa il trag pe acolo? (am sa fac si o poza).

Are cineva idee cum pot desface ornamentele de prag,acelea de plastic din interior ca sa pot masca cablurile?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa desfaci sertarul bordului (plasticele de sub volan, unde ai si mufa de diagnostic). O sa vezi acolo un dop. Plasticele de pe praguri nu stiu exact cum se scot, dar sunt sigur ca cu un varf de surubelnita se pot demonta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms PDTA, am sa desfac si plasticele sa vad dopul :)

Intre timp trebuie sa ma documentez cum pot scoate ornamentele de prag fara sa stric ceva :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu sunt rookie in domeniu. Se poate instala un subwoofer fara amp? Am un Blaupunkt de 250W RMS si pe masina am RCD 510. Stiu rolul amplificatorului dar nu stiu daca e in stare sa scoata ceva RCD-ul fara amp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Radhoozzz: rcd-ul scoate pt 4 usi, daca-i mai pui si un subwoofer, pe langa faptul ca abia daca o sa-l miste, o sa-ti scada puterea pe restul difuzoarelor si o sa-l si suprasoliciti :)

subwoofer fara amplificator nu pune nimeni

@Razvanvl: Pragurile se scot "in sus", cu grija sa nu rupi suportul de cleme (care e de plastic, clemele fiind metalice) :) se baga ceva si se face parghie dinspre interiorul masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate...doar daca sub-ul este activ, adica are amplificator in el. Altfel, cel pasiv nu merge. Sigur, cu RNS-ul fara amp, nu rezolvi nimic. Se gasesc amp-uri SH, la preturi convenabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e activ. Ramane sa gasesc un amp. Eram doar curios :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am un subwoofer cod 8L0 035 381 G, de la un Audi A3, 2002, 1.6 benzina. As vrea sa il montez pe un Golf 5. In el intra vreo 8 fire. Cum as putea sa imi dau seama daca este un sub activ? Cam care ar fi legaturile firelor in cazul in care este activ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am aflat ca este un sub activ. acum incerc sa gasesc felul legaturilor! Nu vreau nici sa fac teste aiurea si sa risc sa il prajesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salut,as dori sa stiu daca pot pune un subwoofer la un audi chorus 3 și o interfață usb.

Subwooferul este after market, nu este original,care este locul muzei în casetofon dar si al interfeței?Mai am nevoie de alte mufa speciale?

O zi buna

 

20080227092130_img.jpg

Modificat de bebeadi35
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!