Jump to content

Distributie Passat B7


kacsabacsi78
 Share

Postare recomandată

Buna  ziua. De curand mi-am cumparat un Passat  2011 cod motor CFFB din germania la 230 000 kmsi nu stiu daca a fost schimbata distributia ,

Cum pot afla daca a fost schimbata ,ma poate ajuta cineva cu un nr de telefon la reprezentanta din Cluj?

Este mai dificil de schimbat o distributie la motoare CR decat la PD-uri ,m-as lega sa o schimb eu ,pentru ca am mai schimbat la Passat-uri la prieteni,

 cat si la vechea mea masina un Golf 4.

Multumesc
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este mai dificil de schimbat. Important este sa ai cale sa nu sara de la pozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma postarii de mai jos am ajuns la reprezentanta VW din Ploiesti care au concluzionat ca este pompa de apa.

Avand in vedere ca masina este inca in garantie o sa merg saptamana viitoare sa schimb pompa de apa si daca tot umblu in zona si cureaua de distributie plus rolele.

Din cauza ca antigelul a ajuns si pe cureaua de accesorii doresc sa o schib si pe aceasta. In afara de cureaua de accesorii trebuie schimbat si vreun intinzator care lucreaza impreuna cu aceasta(da exista unul)?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la un mecanic cu al meu 2.0 TDI 143 CFFB,  masina are in prezent 77.000 km si 5 ani. Acesta mi a recomandat sa schimb distributia, am refuzat pe moment pt ca stiu ca se schimba la un nr mai mare de km, respectiv 180.000. Mi a invocat totusi faptul ca au trecut 5 ani de folosire si ar trebuie schimbata. Ce spuneti sa fac? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributia se schimba la numar de km (180/210 mii ) sau la numar de ani (7).

Poti face o inspectie vizuala, daca prezinta orice urme, crapaturi sau altele asemenea, trebuie schimbata cureaua. Ceea ce se intampla este imbatranirea materialului, se rup dinti, sare de la punct si...mai departe restul e can can. 

In concluzie, mecanicul nu e tampit. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta au spus clar, de mai multe ori, ca distributia se schimba NUMAI la nr. de km. indiferent de varsta. Asa scrie in cartea masinii si asa spune reprezentanta. Passat-ul lui tata are 11 ani si 110 mii km si nu a schimbat distributia si totul e ok. Golf-ul meu are 9 ani si 120 mii km si nu am schimbat distributia si totul e ok. Chestia cu nr. de ani e o gaselnita a mecanicilor care fac reparatii dupa ureche.

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune in balanta costul unei distributii si  costul provocat de o curea rupta si vezi daca merita sa-ti asumi riscul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fosta masina, cureaua cf cartii se schimba la 90mii sau 4 ani parca. Inca de cand am facut revizia de 5 ani, mecanicii ma tot intrebau daca am schimbat-o altfel trebuie s-o schimb. Au tot tinut-o asa pana la revizia de 9 ani si 79mii km si am decis asta dupa ce ultimul mecanic mi-a zis: scoti 1000 lei acum sau 10000mii de lei, dupa noroc.

Oricum cand am schimbat cureaua nu parea deloc imbatranita, fara fisuri/crapaturi intre dinti si/sau dinti deteriorati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update la problema cu pierderea de antigel...

Ieri am avut programare in service si s-au schimbat kit-ul de distributie, pompa de apa si cureaua de accesorii.

Operatiunea s-a facut la Avia Motors Pantelimon, a durat 4 ore si a costat cu totul aprox. 1600 RON. Pe langa cele de mai sus se mai adauga manopera, un tub de spray de curatat frane, 2L de antigel si 2L de apa distilata.

Am optat ca toate piesele sa fie OEM pentru a scapa de o grija in zona respectiva.

On 1/3/2017 at 1:25 PM, cristi511 said:

Distributia se schimba la numar de km (180/210 mii ) sau la numar de ani (7).

La Passat B7 cel putin nu se specifica numarul de ani ci doar 210.000Km. Dar, sunt intr-adevar multe necunoscute la mijloc si ar trebui verificata din ce in ce mai des odata cu trecerea anilor sau apropierea de nr. de Km la care se schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 03.01.2017 at 1:49 PM, bogdan_ said:

La reprezentanta au spus clar, de mai multe ori, ca distributia se schimba NUMAI la nr. de km. indiferent de varsta. Asa scrie in cartea masinii si asa spune reprezentanta. Passat-ul lui tata are 11 ani si 110 mii km si nu a schimbat distributia si totul e ok. Golf-ul meu are 9 ani si 120 mii km si nu am schimbat distributia si totul e ok. Chestia cu nr. de ani e o gaselnita a mecanicilor care fac reparatii dupa ureche.

 

On 03.01.2017 at 3:14 PM, tavone85 said:

La fosta masina, cureaua cf cartii se schimba la 90mii sau 4 ani parca. Inca de cand am facut revizia de 5 ani, mecanicii ma tot intrebau daca am schimbat-o altfel trebuie s-o schimb. Au tot tinut-o asa pana la revizia de 9 ani si 79mii km si am decis asta dupa ce ultimul mecanic mi-a zis: scoti 1000 lei acum sau 10000mii de lei, dupa noroc.

Oricum cand am schimbat cureaua nu parea deloc imbatranita, fara fisuri/crapaturi intre dinti si/sau dinti deteriorati.

Motor din grupul VAG,interval de schimb conform autodata 120 mii km sau 4 ani .Distributie conti cu role ina,dupa 60 mii km si 5 ani s-a facut praf,reparatia motorului depaseste 1000 € .

Succes!

1.JPG

 

3.JPG

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Zile lu' astia de la autodata sa dea un mail la vw si sa anunte sa nu mai tina lumea distributia 210mii (la motoarele TDI CR) asa cum scrie in cartea service !! Sunt zeci de milioane de masini vw care au 200k km si care nu au distributia inlocuita (cele care au scapat de problemele de la pompa apa!!) ... dar sigur nu au programul autodata 2001 !! E adevatat ca suntem in 2017 dar nu multi au auzit de update ... cat despre licenta nu are rost sa mai vorbim .

Pana la urma fiecare isi intretine masina cum doreste . OEm , aftermarket, Conti, Dayco sau alte marci mai bune sau mai rele la 60 mii sau 90 mii nu mai conteaza . Cati dintre noi apuca sa schimbe  a 2-a distributie la aceeasi masina ? - 0.1% sau poate mai putin . Noi (romanii) suntem consumatori de masini de mana a - 2 a in general ( sa nu sara in sus cei 18 - 19% care cumpara masini noi - bravo lor !!! ar cumpara si ceilalti daca ar putea) si luam masinile deja bine rulate . Prima grija distributia ( ok prima data - urmatoarea ar fi la alti aprox 150k km dar asta inseamna intre 3-7 ani de rulai in ro - iar in ultimul timp nu prea mai tine nimeni 5 ani o masina sh ) plus ca acum pretul unei distributii este ridicol de mic - aporx 100- 150e, plus manopera . La banii astia nu vad de ce nu am face distributia la fiecare schimb de ulei !?!

Si ca incheiere doresc sa CONFIRM spusele colegului excalade . Am inlocuit distributia la un G6 combi 2012 anul trecut  la 180mii - ce sa zic piesele care le-am scos erau impecabile !!! si am pus kit conti cu role ina . Cam la un an a venit noul proprietar la revizie si a solicitat si o inspectie la distributie . Recomandare : schimbat urgent cureaua ca dupa 1 ani ai apox 15k km era praf !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Când este precizată o limită de timp, trebuie respectată. Dar nu e cazul la B7.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este cazul numai daca se utilizeaza piese originale....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, EEXCALADE said:

In kit-ul OE o sa gasesti dayco,conti si ina?

Asa e dar e alt standard. Tot piese din astea iti pune si la reprezentanta - nu isi permit dupa 1an sa-ti puna alta noua pe garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar crezi ca dayco are linie de productie pt VAG  si alta linie de productie pt AM ?Ambele sunt made in Italy

Retine ca la o distributie prima data cedeaza rolele mici care sunt 99% INA,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@EEXCALADE

Da cred. E vb de materiale. Nu tine neaparat de linia de productie. E aceeasi piesa doar ca materialele sunt altele (sa tina mai mult conform standard vw). Nu am auzit ca vw sa aiba propria fabrica de piese - tot la producatori apeleaza. Acestia respecta standardele/normele vw. E vorba de garantie. Repet - nu isi permit sa schimbe pe garantie piese.

Ina sau dayco sau conti pentru productia de serie fac piese pentru consum, deci dupa 1 an(garantia lor in general) incep sa cedeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masinile din grupul VAG ai sa gasesti piese marcate doar INA ,si repet la o distributie cedeaza prima data rolele mici .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5 ianuarie 2017 at 1:13 PM, identitate78 said:

Ieri am avut programare in service si s-au schimbat kit-ul de distributie, pompa de apa si cureaua de accesorii.

Operatiunea s-a facut la Avia Motors Pantelimon, a durat 4 ore si a costat cu totul aprox. 1600 RON. Pe langa cele de mai sus se mai adauga manopera, un tub de spray de curatat frane, 2L de antigel si 2L de apa distilata.

Am optat ca toate piesele sa fie OEM pentru a scapa de o grija in zona respectiva.

 

Deci, pana la urma cat a costat cu totul?

Cat a fost manopera?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am acum factura la indemana dar intreaga operatiune a costat ~1600 RON.

Aceasta suma include:

-kit distributie OEM(aprox 1200RON);

-pompa de apa OEM(~150 RON cu pompa la schimb--aici am platit 60% din pretul oficial deoarece inca sunt in garantie DasWelt Auto)

-curea accesorii(~200 RON)-aceasta am ales sa o schimb pe banii mei deoarece picase antigel pe ea;

-antigel 2L+ apa distilata 2L

Manopera am platit doar la cureaua de accesorii deoarece contractul de garantie pe care il am specifica acest lucru(eu platesc 60% din piese si 0% manopera).

Sper ca acum am reusit sa fiu mai exact.

Daca aveti si alte intrebari nu ezitati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara dragi colegi,sunt pe cale sa cumpar un vw passat b7 ,05/2014,1.6 105 cai,CCAY cu 186k km ,majoritatea facuti in autostrada(eu sunt in Italia)Are toate reviziile facute in reprezentanta(masina a fost in leasing)astazi am fost la reprezentanta si am vazut si istoricul masini,coincide cu tot ce e scris acolo.Ce ma frapat pe mine atunci cand am verificat cartea service am vazut caci nu avea cureaua de distributie schimbata asa ca le-am cerut detali,iar ei mi-au zis ca se schimba la 210000km.Nu imi venea sa cred asa ceva asa ca am intrat pe forum si am citit acest topic de la inceput la sfarsit(aveau dreptate cu cureaua).Ce ma ingrijoreaza pe mine si de acea am intrebat un mecanic la reprezentanta si va intreb si pe voi daca este cineva care a schimbat distributia aproape de 210000km(in cazul ca nu a cazut pompa de apa cum mi-a zis si mecanicul).Cei care au acest tip de motor ce probleme mai deosebite ati intampinat cu acesta?O alta chestie, acest mecanic mi-a zis caci sunt cam multi km pentru o masina din anul acesta si cu acest tip de motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e vorba de motor cayc ,personal as ocoli motoarele 1.6 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@EEXCALADE  recomanzi asta din auzite sau ai motorizarea asta? ;)

@gryg39 am variant 1.6 tdi fab 2011 cumparata la 167k si acum are 204k in 2 ani. Intr-adevar distributia se face la 210k. Eu am facut la 185k pt ca pierdea la pompa de apa. In rest nu am avut probleme cu egr, pompa de inalte(din ce gasesc pe net cele mai multe cazuri au fost la 2.0) sau injectoare. Am schimbat de 2 ori incuietoarea la hayon si cam atat defectiuni.

Km sunt multi dar si eu masina cam in aceleasi conditii am luato ca timp/km.

Discutii legate de motorizare gasesti in alt topic in care se discuta daca e submotorizat. Eu sunt de parere ca nu e si ca la 105cai isi face treaba mai mult decat suficient.

Multa bafta si mai ales noroc.

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 85000km a inceput sa piarda pompa de injectie pe la ax, 4000lei plus tva, inlocuit si distributie+p apa.

Alte 2 masini cu aceeasi problema km mai multi, a curs motorina pe cureaua de acc care s-a rupt ajungand la distributie rupand cureaua/sarind de la punct. Din ce stiu eu au fost reparate gratis(inlocuit motorul).

Alt 1.6 la 280000km era umed deja pe langa pompa, proprietarul a zis ca mai degraba o vinde decat sa o repare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@davidut5. ....masina noua dupa 30 zile spart un semering ceva (nu stiu exact ce si cum) si aruncat uleiul afara .... cand e sa se intample nu scapi. Nu e o regula.

De asta zic ....bafta si noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!