Jump to content

Distributie Passat B7


kacsabacsi78
 Share

Postare recomandată

Passat B7 2011, aprox 80 mii km. Cand ar fi indicat sa schimb distributia?

 

Din zona dreapta fata, se aude un "zumzait" la ralanti...

Modificat de Retzius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

210 mii km ,daca tine pompa pana atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la ce poate fi acel zgomot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la curea conti ,role ,pompa ......Posteaza o inregistrare cu  zgmotul ,altfel e imposibil de ghicit

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. Alte pareri legate de distributie?

 

L.E  A schimbat cineva distributia dupa 5 ani la Passat B7 ? Posesori de B7 nu de CC sau alte modele !

Modificat de Retzius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

identitate78

Ce fel de pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat de sigur esti de cei 80 k km? De zumzait, zumzaie toate intr-o mai mare sau mai mica masura, chiar cu distributie schimbata... Multe variabile in afara de uzura: umiditate, temperatura, cat de instinsa e cureaua, calitatea rolelor etc.

Parerea este sa o schimbi daca nu esti 100% sigur de rulajul si istoricul masinii. Daca nu, in mod normal 210000 km, reprezentantele din Romania recomandand mai repede, deh, suntem o tara speciala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt unicul proprietar. Doar de la o vreme face asa...inainte nu se auzea nimic ciudat.

Modificat de Retzius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

identitate78
13 hours ago, EEXCALADE said:

De la curea conti ,role ,pompa ......Posteaza o inregistrare cu  zgmotul ,altfel e imposibil de ghicit

Daca nu dai mai multe detalii este foarte greu ca cineva sa te ajute cu o parere cat mai aproape de adevar.

In legatura cu distributia in documentatia oficiala nu exista limita de timp ci doar de Km: 210.000. Totusi, exista destule(prea multe) care au necesitat schimbarea distributiei inainte de termen din cauza problemelor la pompa de apa. Eu de exemplu am schimbat distributia din cauza pompei la ~165.000Km si 4,5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, Retzius said:

Passat B7 2011, aprox 80 mii km. Cand ar fi indicat sa schimb distributia?

 

Din zona dreapta fata, se aude un "zumzait" la ralanti...

Si la mine se auzea ceva cam de 1 an (un cș - cș-cș) si nu am dat importanta . La ultima revizie in ianuarie l-am rugat pe mecanic sa se uite de la ce vine zgomotul . A banuit ca e de la transmisie dar cand a dat jos cureaua tot se auzea asa ca a zis ca e de la o rola de la  distributie  . A desfacut capacul a dat cu un spay lubrifiant ptr rulmenti pe rola cu rosu si pe inca una nu am vazut care si de atunci au trecut 4 luni si nu se mai aude nimic . Plus cureaua dupa aproape 6 ani (7/2011) arata ff bine . Am intrebat daca sa o schimb la 120k ca in vara ajung la km astia si face si 6 ani vechime . Recomandarea a fost sa nu o schimb acum ... poate la 150-180k  .

2017-03-08 13.10.40.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc skodita100 !

 

Ai schimbat cumva pompa de apa  ? Sau se schimba odata cu distributia?

Modificat de Retzius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am schimbat nici o pompa . Daca e sa inceapa sa piarda antigel pe la pompa atunci daca tot umblu la distributie schimb si kitul . Pompele au cazut destul de des la 2.0 cffb la 1.6 cayc nu prea am auzit . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

identitate78

...si la 2.0 CFGB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la CFFB-ul meu a cazut pe la 18XxXX km... Am schimbat tot kitul. In mod normal se schimba pompa si cureaua daca e mai devreme, eu eram deja relativ aproape de rulajul recomandat pt schimbare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Costel Diaconu

Aseara mi sa aprins Check coolant, m-am uitat la motor umezeala in scut si imprejurimi pe unde a aruncat cureaua, concluzie Pompa de apa, deci saptamana asta ma pregatesc de tot ce tine de distributie, 

Motorizare CFFB,  km. 183k.

Autodata spune ca la 210k se schimba.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa este ... se mai intampla . La 180k km e destul de ok daca poate fi ok ca ti se strica masina !! 

Update la schimbare distributie la nr km / vechime . Reprezentanta zice ca nu se mai da o limita de timp la curea deoarece cureaua nu mai contine ... cauciuc parca si nu se mai invecheste . Ramane doar rulajul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Costele, vine ai venit in club :)

Cam asa era si la mine, dar nu mi-a mai ars de filmare. Este clar ca 210000 e un interval prea mare (cureua poate rezista, dar pompa se pare ca nu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru ca urmeaza sa fac ceva drumuri mai lungi si sa scap de griji si surprize neplacute,  am hotarat sa fac distributia. Am fost la Avia pantelimon, toate bune si frumoase, am stat langa masina pe toata perioada lucrarii. S-a schimbat chit distributie, pompa de apa si curea de accesorii.

La 183000Km cureaua si rolele de la distributie cit si pompa de apa se prezentau bine, uzura normala...untitled.thumb.JPG.8c1ed1f80e5edf68a2c4a7f5cdd27e37.JPG

, insa cureau de la accesorii  avea urme de imbatranire si fisuri.

Acum am o nelamurire referitoare la tensionarea curelei, rola intinzatoare la cureaua veche era tensionata ca in poza de mai sus, cu acul in extremitatea din stang. La cureaua noua, mecanicul a intins cureaua pana la marginea din dreapta in ideea ca se mai lasa. Este corect?

Intreb pentru ca de de vreo doua zile, pe accelerare, a aprut un "zgomot" pe plaja de turatie 2200-2400rot/min ca un "tarait" fin metalic. Zgomotul nu este permanent, apare aleator cu motorul cald sau rece. Ma gandesc sa nu aiba legatura cu intindere curelei

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In imagine intinzarorul e pus bune ,2mm mai in dreapta si e perfect.

Noul zgomot poate fi de la cureaua conti si/sau prea tensionata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e prea tensionata daca a intins cureaua pana la marginea din dreapta,cu motorul cald acul tre sa fie in ,,golul,, ala

posteaza o poza cu motorul cald

 

la minutul 8,semnul se pune pe marginea din stanga ,exact ca in poza ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri!

@ionut10a, greseala mea... nu am facut nici o peoza cu intinderea noii curele. Da, cureaua a fost intinsa pana la extremitatea din dreapta!

Acum ca sa inteleg si eu, care este legatura intre intinderea curelei si motorul cald / rece?

Mai pot merge cu ea asa? sau sa fac o programare pentru verificare.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, Dyngo said:

Acum ca sa inteleg si eu, care este legatura intre intinderea curelei si motorul cald / rece?

la cald acul intinzatorului se misca spre dreapta cu 3-4mm,deci cureaua se mai strange din cauza caldurii

se poate merge si asa dar apar tensiuni in plus asupra curelei,pompei de apa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://youtu.be/fAi667H7M2Y

In videoclipul de mai sus (de la min 11.00) vad ca tipul intinde cureaua tot pana in extremitatea din dreapta...

oricum o sa vorbesc sa faca o reverificare sa vedem de unde provine zgomotul

Modificat de Dyngo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am schimbat kit distributie, pompa apa, curea, role, intinzator, ulei motor+filtre si ulei cutie de viteze+filtru. Piesele le-am cumparat de la Tracom Constanta, toate pe original, mai putin curea transmisie(Contitech) si intinzatorul (Litens) pentru ca nu le aveau in magazin pe stoc. Piesele m-au costat 2.492 RON(am atasat poza factura), iar manopera 650 RON + 66 RON antigel HEPU P-999 G12 si apa distilata din service, pentru ca uitasem sa le cumpar din magazin. Deci toata afacerea s-a invartit la 3208 RON...nu stiu daca e mult sau putin, dar eu cred ca e un pret bun fata de cat mi-ar fi luat la reprezentanta pentru piese + manopera.

Factura 27.06.2017.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!