Jump to content

Prelungire Garantie VW


The_Ego
 Share

Postare recomandată

Deschid un nou topic ca sa impartasim pareri pro si contra acestei prelungiri a garantiei. Merita ea? Adica aproape 400euro pentru inca doi ani, cu obligativitatea de a face reviziile la reprezentanta. Exista cumva alte conditii in cei doi ani in plus fata de ce este acum? Concret care sunt masinile pentru care se poate face aceasta prelungire, cele fabricate exclusiv in 2011?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Geisterfahrer

    16

  • The_Ego

    12

  • drinkatwork

    6

  • DarianM

    3

Beneficiaza de optiune cei ce au achizitionat masina incepand cu 1 ianuarie 2010. Din cate am vorbit eu la PBN nu sunt restrictii sau conditii speciale. Uite si un articol despre asta http://www.promotor....e-4-ani-8862845.

Per total eu cred ca este o investitie ce merita facuta, macar mai stai inca 2 ani linistit :)

Cam astea ar fi si preturile:

  • 199 euro pentru modelul Volkswagen Polo
  • 313 euro pentru modelul Golf
  • 440 euro pentru modelul Passat.

Modificat de drinkatwork
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee pana cand e valabila sau, mai bine zis, pana la ce varsta a autoturismului poate fi prelungita garantia? 1 an de la achizitie, pana la 2 ani?

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiam se prelungeste garantia de la cei 2 ani standard la 4 si sunt acceptate masinilie fabricate de la jumatatea anului 2010 parca(sau de la inceput).

Mie mi se pare o idee ok. Eu chiar am de gand sa fac reviziile la ei asa ca de ce nu as primi ceva in schimb.

Oricum, dupa cum stiti, la cea mai mica modificare garantia se pierde. Si cred ca foarte multi isi vor face un soft la masina macar asa ca nu stiu daca are rost.

LE: detalii aici:

http://www.pbn.ro/news/Volkswagen_introduce_garantie_de_4_ani./Haendler/R10101/?dlr&id=news&news_url=Haendler/R10101/ro/hdlr/eigeneseiten/R10101_A_131857551969.html

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aplica pt masini produse de la 01 ianuarie 2010. Se acorda in aceleasi conditii ca cea de 2 ani si este oferita de volkswagen romania. Am solicitat si eu pt masina mea, costa 397 euro. Am platit si acum astept sa vina carnetul de garantie suplimentara care se aplica de la data de livrare a masinii. Deci de la aceea data o sa am 4 ani garantie. Personal cred ca merita. In timpul asta se pot ivi situatii neplacute si mai ales foarte costisitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat la dealerul meu. Cum scrie si in documentul de mai sus, se aplica pentru masinile VW comandate dupa 1 oct. 2011. Data producerii etc. n-are nici o relevanta aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Extinderea garantiei este aplicabila si pentru toate autovehiculele Volkswagen achizitionate in perioada 1 ianuarie 2010 – 30 septembrie 2011, ca masini noi din reteaua autorizata Volkswagen din Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe...vorbim de chestii diferite. Eu ma refeream la garantia cu care vine acum masina noua, tu la extinderea ei pentru masini deja cumparate. Ca sa simplific, sunt 2 cazuri:

- masinile comandate dupa 1 oct. 2011 au 4 ani garantie (dar si preturile de achizitionare a masinii au crescut ;));

- masinile achizitionate dupa 1 ian. 2010 pot prelungi garantia de 2 ani pana la 4, contra cost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

^^asa este am intrebat si eu la Nurvil Valcea. Costul la GOlf este 313 euro pt 2 ani prelungire. Dar mi-au spus ca aceasta prelungire se poate achizitiona pana la 31 decembrie doar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

313 este cu tva sau fara? ca am citit ca ar fi fara tva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa intreb asta. Dar s-ar putea sa fie fara TVA. Nu mi se pare extrem de exagerat. Trebuie sa vad conditiile de garantie extinsa, daca acopera tot asemenea celor 2 ani deja existenti atunci o sa fie ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe...vorbim de chestii diferite. Eu ma refeream la garantia cu care vine acum masina noua, tu la extinderea ei pentru masini deja cumparate.

m-am grabit, mea culpa :D

Multam DarianM, asta ar fi fost urmatoarea nelamurie. Mi-ar fi parut normal sa iti dea posibilitatea sa extinzi pana la expirarea garantiei standard. Sunt convins ca foarte multa lume s-a aratat interesata de extindere si sper totusi sa modifice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nu imi convine ar fi obligativitatea efectuarii reviziilor la reprezentanta, cu preturile dictate de ei la consumabile si alte mici abuzuri de genul.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca as suporta micile abuzuri decat sa scot din buzunar, spre ex., 2.500 lei pentru inlocuirea modulului de frana electronica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

True. Insa eu ma gandesc ca acum daca ofera 4 ani, inseamna ca se bazeaza ca si masina va avea fiabilitate. Nu cred ca se inhama VW la garantie de 4 ani, daca stiau ca dupa 2 ani vor avea de inlocuit pe garantie chestii scumpe. Oricum vor incerca sa te scoata pe tine vinovat (exploatare necorespunzatoare si alte prostii - asta in Romania), doar ca sa nu beneficiezi de garantie. Asta se intampla si acum la 2 ani garantie, nu mai zic la 4.

Nu zic ca nu merita, ba chiar e foarte buna garantia de 4 ani, dar ma gandesc si pe termen lung pentru ca pare prea tentant sa dai 1500ron pt extindere pt Golf spre exemplu. Trebuie sa fie si minusuri, ceva care sa ii scoata in profit pe ei.

Ca sa beneficiezi de garantie nu trebuie sa faci modificari la motor (doar soft de la ABT nu invalideaza garantia), suspensii, la instalatia electrica a masinii. Asta pentru mine e alt minus.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fie si minusuri, ceva care sa ii scoata in profit pe ei.

Sunt asaltati de chinezi, japonezi etc care dau 5-7 ani garantie si au scazut vanzarile. Mult chiar! Ei primesc in schimb vanzari. De-aia se face acest lucru.

Dar daca aveti de gand sa modificati masina in orice fel sunt bani aruncati pentru ca se va invalida garantia instant...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e vorba de nici o crestere de fiabilitate, pentru ca NU vine de la VW, ci de la importator, Porsche Romania. Mai degraba e o miscare de marketing, sa mai atraga cativa clienti in conditiile in care alte marci ofera demult 5 si chiar 7 ani de garantie pentru masinile noi. Cat priveste extinderea de garantie pt. masinile care nu au depasit 2 ani, asta e o chestie absolut normala, care se aplica in alte tari de multi ani, si nu numai la masinile VAG.

Nu e nimic altceva decat o asigurare pe care o cumperi, ca asigurarea de viata sau altele. Daca pica ceva, plateste de fapt firma de asigurare costurile rezultate, nu proprietarul masinii, VW sau dealerul. Asa e si in Germania cu extinderea garantiei, si peste tot.

Si daca tot am zis germania, m-am interesat deja pentru extindere la 5 ani, asa ca stiu exact cum sta treaba: Masina vine cu 2 ani garantie de la VW, care poate fi "extinsa" pana la 5 ani. Extinderea se incheie separat, intre cumparatorul masinii si Volkswagen Bank GmbH, prin intermediul Allianz Versicherungen adica firma de asigurare. Dealerul VW in cazul asta joaca rolul angajatului de la asigurari. Pot sa pun pariu ca in Romania e acelasi lucru, poate confirma (sau infirma?!) cineva: Ce scrie pe contractul de extindere a garantiei?

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles acum, deci plateste importatorul. Citisem mai sus ca Porsche Romania ofera asta si chiar vroiam sa intreb de fapt cine plateste. Multumesc pentru lamuriri :icon_thumright: . Se bazeaza pe banii adusi de noii clienti care se vor folosi pentru costurile reparatiilor altor masini in garantie :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...(doar soft de la ABT nu invalideaza garantia)..

N-as pune pariu ca asa e, ba dimpotriva :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2 cazuri de garantie extinsa :

- garantia extinsa a producatorului, valabila oriunde in lume, care se achizitoneaza ca dotare optionala la comanda unei masini noi. Vine in 2 versiuni : 4 ani sau 60.000 km si 4 ani sau 120.000 km, diferentiate prin pret

- garantia extinsa valabila pe teritoriul Romaniei, introdusa de la 1 oct 2011, odata cu cresterea pretului masinii. Probabil este suportata de Importator, sau este o asigurare, asa cum a spus mai sus cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva micute precizari:

1) mi se pare o marlanie de cartier ce frizeaza golania, sa nu anunti treaba asta pe site-ul oficial VW, ci pe la tot soiul de dealeri mai mult sau mai putin credibili;

2) pe site nu se precizeaza ca e cu sau fara TVA. De fapt, e liniste totala pe site. In mod normal, asta ar insemna automat ca pretul comunicat sec include toate costurile si taxele adiacente, ca de aia precizeaza peste tot cand se face reclama: cu sau fara TVA. La noi ca la nimenea, 313 Euro. Suni la dealer, "poi, ii 313 cu TVA" Pai cum, ca nu zice nicaieri? "Pai nu asa e normal, sa se anunte pretul fara TVA?" Nu, mai vaca, ca de-aia v-or obligat aia de la CNA sa dati pretul intreg la TV, ca inainte, creau astia impresia ca vand masini la super-pret si cand vizitai "dilăru' " iti mai adauga 19%. In fine, tiganeala suprema.

3) Or descoperit si astia de la VW miezu din dodoasca: Skoda Romania da posibilitate4a achizitionarii unui interval suplimentar de garantie de acu' ceva vreme, Haudi la fel, Seat, la fel. VW a ramas, in mod absolut jenibil de penibil, de caruta cu prosti. Dar asta e alta poveste...

4) garantia asta de 2+2 e din bara in bara si valabila peste tot in lume. Cel putin, asa mi-a zis dealerul VW din Bistrita, de la care am luat masina. Fain ar fi fost daca ar fi aparut un comunicat oficial al VW prin guritza lu' PoRo, care4 sa anunte asa: 2+2 ani costa ....... Euro, pret FARA TVA, valabil pe tot mapamondu' plus pe satelitu' natural.

Am niste nervi pe modul in care intelege PoRo si Brent Valmar sa-si trateze clientii de nu se poate. Mno lasa, numa, daca am probleme in garantie, ata la shoarecii astia de dealeri VW merg. Pentru revizii si achizitii piese, VW Debrecen. Da' pana unde atata nesimtire?

LE: VW anunta cu mandrie ca a extins garantia masinilor Volkswagen la 4 ani. Hai ma, sa muriti voi in praf, asa de generosi ati devenit? A, nu, wait a minute, e iluzie optica: "mandria" ii inclusa in pretul de vanzare. Pai ce era asa greu sa faca faza asta de acum 5 sau 6 ani, ca doar tot un drac era? Mandrie, my ass...

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bwwlan - o mica corectura: De la Skoda nu se poate cumpara garantie extinsa dupa ce ai ridicat masina la dealer. Am incercat asta eu anul acesta cu 1.2 TSI-ul. Am vorbit la fabrica Skoda, dealer-ul compexit si importator (porsche romania). Toate raspunsurile au fost negative. In Germania se poate (cel putin asa am vazut pe forumuri in DE).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!