Jump to content

VW Golf .:R - The blue rabbit


DarianM

Postare recomandată

Astazi cand am ajuns in Valcea m-a asteptat o mare surpriza.

Am fost chemat la dealer cu pretextul sa mai semnez niste acte dar cand colo venise masina. Desi initial am fost anuntat ca va fi produsa in noiembrie se pare ca a intrat mult mai repede in productie si ieri dupa amiaza a fost livrata la Nurvil.

Dupa cum majoritatea stiti este un Golf R - MY 2012 DSG 4Motion Haldex Gen4 199kw akka 270 CP si 350 Nm.

Ca dotari pe langa cele standard mai am:

- DSG

- Suspensie adaptiva

- Bixenon cornering

- Dynaudio

- Pachet iarna: scaune incalzite, duze incalzite etc

- Pachet lumini: heliomate etc

- Parkpilot cu rear assist: senzori fata/spate si camera reverse

- Privacy glass 65% spate

- Jante 19" Talladega negre echipate cu Dunlop SP Maxx

- Asistent faza lunga

- Ornamente negre

- Media in USB

- Keyless entry si butor start

- Climatronic bi zonal

- Alarma

si cam atat imi aduc aminte, multe altele fiind standard pe R.

Impresii: Am condus cam 80 km in seara asta. Masina se comporta foarte bine, suspensia este geniala pe drumuri stricate in modul confort si sta bine pe drum in sport. Consumul este cam 12.5 mers doar in oras chiar daca traficul a fost ok, astept sa vedem dupa rodaj la cat ajunge.

Masina are 2 fete: una super confortabila, daca accelerezi usor te trezesti in a 6a la 60 la ore in D (sport nu am incercat), iar cand vrei mai multa forta cutia lucreaza perfect cu motorul si trage binisor din ce am putut sa imi dau seama, sa termin intai cu rodajul initial, crescand turele progresiv.

Poze mai jos cateva facute in repezeala la benzinarie in seara aceasta. Altele mai calitative cand o sa am ocazia. Momentan uploadez pe cele facute cu telefonul.

Modificat de DarianM
Link către comentariu
  • Replies 349
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DarianM

    105

  • JUG

    31

  • Kostas

    29

  • xht20

    25

Top Posters In This Topic

Posted Images

O da... inca o masina care trebuie s-o facem fericita ;)

Felicitari pentru achizitie... Surprizele se tin lant in perioada asta a anului la multa lume ;)

Modificat de Kostas
Link către comentariu

Speachless ! sa ai parte de ea si sa te duca sute de mii fara nici o problema ... tot este pur si simplu magnific la ea!

Link către comentariu

Felicitari, o masina completa, alegerea culorii fiind si ea foarte inspirata (aceeasi cu a lui Teff) !

Link către comentariu

Felicitari pentru o super masina! Sa te poarte sanatos!

Hai cu ea pe la intalniri sa o vedem si noi! Si mie imi place foarte mult culoarea asta.

Link către comentariu

O sa fie dar nu atat de curand. O sa fiu in Bucuresti marti seara si o sa trec pe la CP desi nu prea cunosc lumea :)

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link către comentariu

foarte tare masina,sa te bucuri de ea!

singurul minus ar fi dupa parerea mea culoarea jantelor.

Link către comentariu

Dap Silviu poate ne vedem marti seara dupa 22 daca esti in oras.

@Muale: Merci mult. Legat de culoarea jantelor, eu le-am vrut negre, mi se pare ca se potrivesc cu toate ornamentele negre, acum stii cum e, gusturile nu se discuta. :D

Link către comentariu

Faina rau masina. Imi place din orice unghi. Cat mai multi km fara probleme, sa ai rabdare sa ii faci rodajul (e greu cu 270cai sub capota), dar si dupa ce ai terminat, full throttle :icon_thumleft: si fara gropi !

Legat de jante, dau bine pe negru in combinatie cu schema de culori a masinii (rising blue, grila neagra, faruri negre), mai ales ca sunt pe 19", alta culoare le-ar fi facut sa para foarte mari. Oricum 19" pe Golf sunt huge, in opinia mea.

Link către comentariu

Darian....ce sa mai zici la masina asta.."ZA BEST"! Sa te bucure cel putin la fel de mult ca Focusu ST ("portocala mecanica") Parerea mea e ca oricum nu se compara...Grija cu gropile si trecerile peste liniile de tramvai/cale ferata ca "jentanele" astea sunt pretentioase :)

Parerea mea e sa o lasi cat se poate de stock..

Drive safe! :Driver:

P.S.Uploadeaza niste poze mai detaliate cand ai timp!

Modificat de corad0
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!