Jump to content

Curatare EGR motor Benzina


Razvanvl
 Share

Postare recomandată

Buna ziua!

Imi poate spune si mie cineva cum se poate curata EGR-ul la un Audi A3 8L 1.6 2003 BFQ? Am vrut sa il curat si eu preventiv insa m-am uitat si este foarte greu Spatiul este foarte mic si are si niste "tevi de cupru" si se ajunge foarte greu la piulite. Daca ati putea sa imi explicati si mie cum se face (DIY) ar fi foarte frumos.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se demonteaza si se curata cu spray de curatat clapeta,eventual daca ai posibilitatea sa cureti si conductele de legatura eventual terminatiile in care iti intra egr.Mai e varianta sa il bagi cateva ore in carburol ..dar doar partea incercuita de mine..zona lui de lucru.Atentie la demontarea lui si la dispunerea

garniturilor.

post-64586-0-04059800-1319024115_thumb.j

post-64586-0-49682900-1319024124_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns!

Cum se curata stiu...insa nu stiu exact operatiunea de demontare a lui.

M-am uitat si este foarte greu de dat jos, iar spatiul este cam mic.

Ce ma intereseaza pe mine este cum se poate da jos,are si niste "tevi" pe langa el si nu stiu exact operatiunea.

La vechiul Astra G era foarte simplu de demontat insa aici imi cam prind urechile.

Astept in contiunare niste sfaturi de la cineva care a facut aceasta operatiune.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am senzatia ca trebuie desfacuta mai intai conducta..si abia apoi iti iese egr.

post-64586-0-58018300-1319025918_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cred si eu.

Tocmai deasta spuneam si eu ca imi trebuie niste sfaturi de la niste colegi care au facut aceasta operatiune pentru a sti exact de unde trebuie sa incep, ce trebuie sa demontez pt a savarsi aceasa operatiune.

:icon_thumleft:

Modificat de Razvanvl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a facut nimeni aceasta operatiune?

Nici macar un coleg cu VW 1.6 nu poate sa ne explice si noua in ce consta aceasta operatiune (pas cu pas)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Multumesc pt torial colegu' gabyte00 dar nu se potriveste cu ce am eu. Acolo este mult mai usor de lucrat :D

Deci sa inteleg ca pana acum nimeni nu a desfacut un EGR de pe 1.6 BFQ? Cine are acest tip de motor stie ca EGR-ul este pozitionat mai nasol,dedesubtul racordului de la debitmetru la clapeta ("burlanul" negru).

O sa fac curand si niste poze sa va arat exact cum este motorul.

In continuare astept sfaturi, pareri care m-ar putea ajuta, iar daca sunt de la cineva care a mai facut aceasta operatiune pe acest tip de motor ar fi super. Nu cred ca nu este cineva care sa nu fii curatat EGR-ul la acest tip de motor.

Modificat de Razvanvl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Pana la urma s-a inhamat careva sa curete EGR-ul la BFQ? Am si eu acelasi tip de motor si e cam aglomerata zona egr-ului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ati rezolvat pana la urma??? Cum se scoate EGR-ul??



Multumesc pt torial colegu' gabyte00 dar nu se potriveste cu ce am eu. Acolo este mult mai usor de lucrat biggrin.png


Deci sa inteleg ca pana acum nimeni nu a desfacut un EGR de pe 1.6 BFQ? Cine are acest tip de motor stie ca EGR-ul este pozitionat mai nasol,dedesubtul racordului de la debitmetru la clapeta ("burlanul" negru).
O sa fac curand si niste poze sa va arat exact cum este motorul.



In continuare astept sfaturi, pareri care m-ar putea ajuta, iar daca sunt de la cineva care a mai facut aceasta operatiune pe acest tip de motor ar fi super. Nu cred ca nu este cineva care sa nu fii curatat EGR-ul la acest tip de motor.

Ai rezolvat? Cum se scoate EGR-ul? MS!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

a curatat careva EGR ul la BFQ pana la urma? as vrea sa il curat si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am acelasi motor, iar cand am curatat clapeta de acceleratie, am facut imprudenta de a nu curata si EGR. Bine, un lucru OK, deoarece nu aveam VCDS si nu puteam readapta.Deci, dupa parerea mea, pentru a curata EGR, trebuie demontata si clapeta. Eu am vazut ca ai mai mult spatiu de lucru, acces facil la suruburi dupa demontare. Cine vrea sa curete EGR, sa demonteze si clapeta si eventual sa o mai curete si pe aceasta o data :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat ca din EGR iese o teava, sa inteleg ca se da si aceasta jos iar garniturile se schimba

Modificat de alinworm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teava se da jos pentru a putea avea acces si se curata si aceasta. De ce vrei sa cureti EGR? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza asta:

 

5 Faults Found:

17811 - EGR System: Regulation Deviation

        P1403 - 35-00 - -

17811 - EGR System: Regulation Deviation

        P1403 - 35-10 - - - Intermittent

17526 - Oxygen (Lambda) Sensor Heating; B1 S2: Open Circuit

        P1118 - 35-00 - -

18047 - Accelerator Position Sensor 1/2 (G79/G185): Implausible Signal

        P1639 - 35-10 - - - Intermittent

16524 - Oxygen (Lambda) Sensor B1 S2: No Activity

        P0140 - 35-10 - - - Intermittent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare...

Mi-am curatat EGR-ul...este mai anevoios de demontat dar merge.

Am scos suruburile ce fixeaza teava de la EGR la clapeta de acceleratie, apoi am desfacut EGR-ul cu tot cu "ciuperca" aia in care intra aerul de la pompa de aer secundar si apoi pe masa am detasat EGR-ul...ca sa nu indoi teava ce vine din evacuare

Modificat de Razvan_79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am dat azi clapeta de acceleratie si am curatat-o frumos cu 2+2 Carb Cleaner! Curata f bine, a iesit ca noua! Apoi am incercat sa dau si EGR jos, aici belele mari fiindca nu am putut din cauza  celei de-a 2-a teve ( prima merge la clapeta de acc) care merge de la EGR undeva in jos la evacuare. As putea sa dau jos si piesa atasata de EGR , cea din imagine, fara sa am probleme?  fde dat a 2 a teava jos e destul de dificil fiindca ar trebui sa ma bag pe sub masina.

post-96840-0-72119800-1381587938_thumb.j

Modificat de alinworm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

le am dat jos pe ambele! la egr am masurat pinii si am obtinut urmatoarele rezultate!

post-96840-0-33943200-1382375405_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat cu EGR-ul, am ramas doar cu eroarea asta :

 

17526/P1118/004376 - Oxygen (Lambda) Sensor Heating; B1 S2: Open Circuit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!