Jump to content

Cum inlaturam urmele de banda dublu adeziva ?


toni
 Share

Postare recomandată

pe spoiler sunt ceva urme de lipici sau ce mama naibi e (chestia care a invelit masina pe transport. Au dat-o jos dar au ramas urme)

cu ce se ia fara sa stric vopseaua sau sa produc alte pagube?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • toni

    5

  • Zorro Classic

    4

  • KLF

    3

  • Claudiu CC

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

...exista un spray ecologic la Wurth... are miros de lamaie... curata orice adeziv sau urma de adeziv, rasina sau mizerie de-aia neagra de la drumuri.... nu ataca vopseaua... dar nu e recomandat a se da pe plastic inchis la culoare... tinde sa il albeasca dar doar temporar....

Modificat de TOXIC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si spray-ul asta, unde se gaseste (Praktiker, Metro, Selgros...) si la ce pret (aproximativ)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...de gasit se gaseste cred doar la importatorul Wurth... io unul nu l-am vazut pe nicaeri altundeva... cel care il am l-am primit de la un prieten din DE...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut aceasta neplacere si nu am mai reusit sa scot urmele. Eram in campania pt alegeri 2000. Parchez masina in fata la psd galati, stiind ca voi merge si eu in coloana. A durat 5 minute. Cand am iesit imi cautam masina. Era full de afise cu iliescu si nastase. Faptul fiind deja consumat, am mers asa cu masina , apoi le-am dezlipit dar nu am scapat de urmele de banda adeziva. Am scapat de ele cand am vandut acea masina :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am eu un spray de la Mafra.. e foarte bun pt. indepartarea urmelor de adezivi de pe caroserie! L-am folosit si am fost foarte multumit de rezultat!

Cine are nevoie de asa ceva, sa ma caute la intalnirile saptamanale! Vi-l imprumut cu placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

La mine a mers cu un diluant ordinar ramas de pe cand am vopsit masina. Mi-a luat cam cam 2 ore pentru toate usile, intai se uda bine banda dublu adeziva cu carpa imbibata in diluant (solvoxol daca-mi aduc bine aminte) pentru a se prelinge pe tabla si sa inmoaie partea lipita de tabla cat de cat, dupa care se ia la frecat cu simt de raspundere in toate directiile (stanga-dreapta si sus-jos). Eu am scapat de banda si nu a ramas nici o urma de la acesta operatiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Stiu, e veche discutia dar am intampinat si eu aceasta problema si azi am rezolvat-o cu benzina.

La mine nu era ramas doar lipiciul era ramasa toata banda dublu adeziva. Prima data am imbibat bine banda cu benzina, am dat stratul gros cu unghia jos dupa care a ramas lipiciul care la fel l-am dat bine cu benzina, acesta sa inmuiat putin dupa care l-am dat jos frecand cu degetul, toata treaba a durat cam o ora pe toata usa, am folosit unghia si degetul sa nu se zgarie vopseaua, se pot folosi si alte unelte dar mai cu grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc si eu cu benzina/motorina.

am avut pe spate scris Xtreme (de la fostul proprietar) am dat jos si am frecat cu wd40 si un buretel. dar nu s-a luat de tot. plus ca s-a si zgariat fin lacul.

era banda dublu adeziva,buretele s-a curatat dar a ramas lipiciul pe tabla.

cum scap de el? nu as cumpara un tub de spray pt 4 cm de lipici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai cu solutii de degresare puteti da jos lipiciul

dar atentie nu solutii acide (ex triumf) care ard si topesc lacul vopselei

eu folosesc Meglio, e o solutie care se pulverizeaza, cica e facuta in italia, dar curata absolut orice suprafata de mizerii si lucruri lipicioase.

la T5 m-au lasat fara literele TDI rosii in 2006 cand am adus-o, si de atunci pana acum am schimbat de vreo 4 ori literele

de fiecare data ramanea buretul acela auto-adeziv care foarte greu se dadea jos, si numai cu meglio am reusit de fiecare data

si nu a atacat vopseaua sau lacul.

Aba-Ro-MEGLIO-superdegresant-univresal-750-ml~large~360_639_1.jpg

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

si de atunci pana acum am schimbat de vreo 4 ori literele

:offtopic:

Si totusi de ce le pui inapoi?

Ca sa-i dai ocazia unui astfel de animal sa-ti zgarie vopseaua? :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aa dar numai prima oara mi le-au furat, pentru ca erau toate literele TDI rosii (cea mai mare motorizare pusa pe T5)

a doua oara am cumparat litere din alea ordinare, dar care evident ca nu sunt in acelasi "font" cu literele TRANSPORTER, le-am dat jos...

a 3-a oara am cumparat litere TDI cu DI rosu de la dedeman dar care sunt in acelasi font, dupa 2 ani si ceva s-a exfoliat acea vopsea cromata, de arata ca naiba

iar anul trecut am pus iar TDI cu DI rosu, si vad ca totusi au rezistat :D

chiar bine ca m-ai intrebat, nu stiu de ce le pun, le-am vazut prin magazine si am zis ca trebuie sa am si eu TDI mandru scris pe duba :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa ca e "bune" literele , sa nu uite ca are diesel si sa o alimenteze cu benzina :blah: ...just kidding :))

Faza cu diverse solutii +unghiile si "dejtele" am folosit-o si eu la dat jos dublu adeziv de la paravinturi sparte...

Dupa ~3/4h de frecat aveam buricele la "dejte" al' dreacu de sensibile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am scapat de buretele dublu-adeziv de pe portbagaj cu spray-ul asta.

pulverizezi peste lipici,se lasa 10 secunde si apoi se sterge cu o carpa.

post-66542-0-76972100-1300552182_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice solvent prietenos cu caroseria e bun, Decla Flash, Sonax, Einszett Acrysol.

Prin targ am vazut ca foloseau si nitrodiluant :)). Sigur aia probabil nu tin la masini pentru ca nu sunt ale lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

In weekend am dat jos bandourile de pe Golf si am folosit la indepartarea benzii dublu adezive, Adhesive Remover de la Tesa. Cel putin la mine bandourile originale erau montate cu banda dublu adeziva cauciucata care mi s-a parut foarte greu de dat jos. Nu pot sa spun ca a facut minuni, dar nici nu pot sa il compar cu altceva pt ca altceva nu am incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am si eu o problema...am mai vazut intrebarea la un coleg.

De la transport..mi-au ramas niste linii de adeziv (aproxim 5 cm lungime) pe fiecare usa (mai exact pe partea usii din dreptul stapului - pe portiunile acelea negru-lucios).

Cu ce as putea sa le sterg ca sa nu matuiesc negrul acela? Multumesc

(Masina e cea din profil)

Modificat de Claudiu CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca un pic de alcool izopropilic - incerci intr-o zona in care nu se vede....in caz de Doamne fereste.....

Daca nu ai, te pot ajuta eu sa incerci de test sau sa cureti, daca merge - for free.

Numai bine !

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-e frica sa nu se matuiasca negrul acela lacuit..si oriunde as incerca s-ar vedea foarte urat :(

Modificat de Claudiu CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pentru dublu post: am rezolvat cu WURTH. Am fost la reprezentanta Midocar Otopeni pentru numere si baiatul de la service a fost de treaba si mi-a pulverizat putin WURTH pe o carpa. S-au luat instant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de adeziv...unul de la 3M nu s-a luat decit cu decarburol ...atentie la plastice cu asta...il face alb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sticker mare pe luneta cu stealershipu' e varza,s-a incretit.

M-as baga sa il dau jos dar mi-e teama ca se ia cu tot cu traseele de dezaburire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca chiar vrei si-ti sta in git stickerul poti incerca cu un feon dar nu prea mare temperatura...se moaie lipiciul si poate se da os mai usor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!