Jump to content

Cum inlaturam urmele de banda dublu adeziva ?


toni
 Share

Postare recomandată

Am dat jos bandourile laterale care sunt lipite cu banda dublu adeziva si ramas multa pe masina. Aveti vreo idee cum o curatat ?

Cred ca mecanic, dar aveti vreun sfat .. cum? cu ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • toni

    5

  • Zorro Classic

    4

  • KLF

    3

  • Claudiu CC

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multi adezivi se indeparteaza cu alcool sau cu spray-ul ala minune, W40 parca. Incearca si cu putina benzina (asta stiu ca nu dauneaza vopselei)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Benzina este deseori slaba. Va zic din proprie experienta. Recomand un foen (nu unul de par ca si ala e slab) si apoi resturile cu un solvent mai cat de cat de exemplu cel folosit pentru degresare inainte de vopsire. Acesta nu ataca vopseaua din ce stiu eu. Cel putin partea cu foen-ul o garantez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o solutie diluata de diluant cu apa. De la foarte diluat incerci pana cand incepe sa functioneze. Direct cu diluant nu e bine pentru lacul de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu wd40 se ia orice urma de adeziv. La mine a mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut bandouri si am curatat urmele de banda cu benzina.Culmea este k nu ma asteptam sa mearga asa de usor mai ales k banda se intindea de la un capat la celalalt...dar am reusit si nu mi-a lasat nici un pic de urma.Eu merg pe benzina :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu apa calda nu merge, imbunatateste putin dar imi ia o zi intreaga sa le scot; Foenul e cam greu sa-l duc la masina; WD40 nu am, benzina la fel (decat in rezervor :D )

O sa incerc cu diluant in apa si apoi alcool (izopropilic) ca d-astea am gasit prin casa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu un spray cumparat de la Selgros pe care scrie cam ce scrie pe W40 (unge, curata, deblocheaza). Daca ai drum prin zona Victoriei, da-mi de stire si ti-l pot imprumuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scos urmele de la niste stickere cu polish Prevent, nu a ramas absolut nici o urma. Merita incercat si cu benzina/motorina/alti solventi organici, sau (nu radeti) cu Pronto de mobila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Metro e promotie, unul mic (200 ml) costa 8,60 lei. Am cautat in mai multe locuri, nu prea se gaseste peste tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am incercat pe toate fara nici un rezultat. Diluantul in apa si alcoolul nu reusesc sa patrunda in/sub banda, polishul e o pasta si nici el nu reuseste sa faca nimic iar spray-ul de mobila are efect zero.

Pun o poza sa vedeti despre ce e vorba (sunt chiar bucati din acea banda ramase lipite):

img323419jb.jpg

@Zorro Clasic: mersi de oferta, dar o iau si eu un WD40, vad ca prea e bun la toate.

Pana la urma cred ca astept sa vad ce metoda propun cei de la vositorie (3cmc), desi parca vad ca e vorba de benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Destul de complicat de curatat ce ai tu acolo.

La mine au ramas doar 4 urme pe capota acolo unde a fost prinsa funda la nunta.Si le tot am din vara.Nu s-au luat la spalat deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine cred ca merge benzina sau alcool. Daca este scotch, asta iese sigur cu benzina (am incercat si eu si a mers). Inclusiv am inlaturat urme de la stickerul cu RO. Scuze Toni ca folosesc topikul tau in mod absolut abuziv!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Toni: mda, la tine e cazul sa iei masuri drastice, alea cu spray de mobila si polish sunt bune pentru urme finutze - nu pentru ce ai tu acolo :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, dar am zis sa le incerc pe toate :o

@Zorro Classic: stai linistit, sunteti on-topic si asta conteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar o urma de sticker cum o dam jos? :o

Am avut un sticker mic lipit pe luneta, pe interior si l-am dezlipit dar au ramas urme... pe care vreau sa le scot. Recomandati ceva? Ca mi-e cam frica sa nu stric instalatia de dezaburire..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai alcoolul sau benzina nu afecteaza rezistenta aia. De obicei este afectat de frecatul apasat, perpendicular pe "sarma"! Cu atentie, in primul rand! Adezivul de pe stickere se duce relativ usor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

una dintre solutii ar fi sa apelezi la un service .... ha ? ce zici ....? la augsburg avem un silicon degresant pt. care ce ai tu acolo ar fi o jucarie ... :). da-mi un tel .0722656987 si incerc sa te ajut cu o programare . Daca vrei totusi sa o faci cu manuta ta, da un tel si asa :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni...nu trebuie sa te astepti k o anumita solutie sa patrunda in banda ramasa...mai intai trebuie sa scapi de ea si dupa aceea sa cureti lipiciul adeziv.Iti recomand si aici sa cureti cu o spatula mica de plastic (gen buletin :) cu atentie insa) ,bineinteles k se va curata cat de cat, iar dupa aceea sa cureti cu benzina lipiciul.Insa iti trebuie rabdare si....vointa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma a fost inlaturata folosind degresant, o surubelnita si ceva grija. Doua persoane au muncit vreo 2 ore sa curete masina si bandourile, pana la urma a iesit bine.

Asa ca o curiozitate pe bidonul de degresant scria ca indeparteaza bitum, silicon si ceara si era produs de Klar (Policolor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Dar o urma de sticker cum o dam jos? ;)

Am avut un sticker mic lipit pe luneta, pe interior si l-am dezlipit dar au ramas urme... pe care vreau sa le scot. Recomandati ceva? Ca mi-e cam frica sa nu stric instalatia de dezaburire..

eu am obtinut rezultate f bune pt curatat geamurile cu spirt medicinal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!