Jump to content

Consum TDI 170 cai


mariusx
 Share

Postare recomandată

mers pe rosu cu becul galben ... ?

Modificat de sarbul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tin eu consumul, la gram, de la primul plin. din pacate, am doar 140 CP (combi, cutie automata)

mdeci: 16163Km, facuti cu 1265.5l - o medie generala de 7.48 l/100

consumul maxim intre doua plinuri: 10.5 l/100 (mers preponderent in oras - cam 75-80%).

consumul minim 'normal' intre doua plinuri: 6.1 l/100 (98% autostrada, mers foarte bland).

consum minim absolut intre doua plinuri (absolut exceptional, coboram din munti: 5.6 l/100)

ca idee, CB e chiar amuzant, pe el vad si absurditati de genul 4.8 l/100.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sarbul Mers cu acul de combustibil in zona rosie si cu becul galben aprins (care simbolizeaza o pompa de benzinarie).

Sper ca am fost mai clar acum...

@adso Ai cumva motor PD ? CR 170 consuma o idee mai putin din ce am observat eu... La mine media pe 9000 km (la pompa calculat la mililitru) este de 6.45 cu un maxim de 8.52 (preponderent Bucuresti) si 5.7 in afara...

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nsm - mi-a placut mult exprimarea , sper ca ai prins gluma ( si nu te-ai suparat )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am suparat :icon_thumleft: E adeavarat ca suna funny ptr cineva care citeste dar nu stie despre ce e vorba :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cineva care citeste dar nu stie - bravo ; asa deci ?

poti merge cu becul galben aprins , dar sa nu fii pe rosu ; sau , poti sa mergi pe rosu , fara becul galben aprins ...

Modificat de sarbul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adso se pare ca si tu spui ca consumul afisat de producator nu e corect. Dar macar isi pastreaza proportia ?

Eu am combi cr 170 si 4x4 si masina are abia 2200 km si consumul pana acuma a fost destul de decent.

Adica am scos dus intors iasi - botosani - iasi + ceva localitati prin botosani (drum cu o singura banda si destul de multe curbe) consum de 5.7-6 % real.

Cred ca diferenta e intre cutia manuala si cea automata, mai ales ca daca mergi econom cu una manuala diferenta e si mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As zice ca abaterea e vag constanta. Insa nu pot spune ca aplic o corectie de x% si dau de consumul real.

Si eu cred ca e cutia automata 'de vina' pentru consumul sporit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum eu zic ca consumul e in parametri specificati de producator.

Sunt cateva avantaje la cutia manuala, trucuri sa reduci consumul : lasata pe liber in anumite situati si frana de motor folosita in abundenta, mai ales in treapta a 6-a ( :D ).

Dar aceste trucuri nu prea merg pe autostrada .. dar norocul nostru ca nu avem asa ceva :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-as trece inapoi pe manuala decat daca ar avea consum de 2 l/100 in orice conditii :D

Si pe autostrada am impresia ca dsg e etajat altfel, mai putin 'economic'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

170 M6, 200 kg bagaj (inclusiv sofer), 140 km/h, cruise control, buc lehliu (de la podul peste centura pana la iesire), 5.6 l/100.

Apropos, pe ceas 140, pe CB 140, viteza medie, 134 ???? Mentionez ca am resetat CB dupa ce am ajuns la 140 (pe bord) si am citit valorile inainte sa incetinesc pt a iesi din A2.

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare : cat poate sa fie diferenta de consum intre Sup 2,0 TDI , 170 , 4*4 , manuala vs acelasi Sup , dar DSG si fara 4*4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine consuma asa:

1. In afara in conditiile in care merg cam cu 140km/h cat de cat constant, dar depasind mult, obtin un 6.7l/100km

2. In oras in conditiile in care am o viteza medie de 11-12km/h adica mai mult stau, obtin un 12l/100km

Daca e sa compar cu A6 3.0TDI Quattro anterior, am un consum mai mic cam cu 20%, deci pot sa trag concluzia ca motorul V6

este mai eficient daca raportam la putere sau la cilindree. Insa conteaza si valorile absolute si eu zic ca are un consum bun

pentru puterea de care ma folosesc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baieti, mai lasati consumul asta, care fie vorba intre noi, este decent, tinand cont de masa masinii si caii putere, si bucurati-va de placerea de a conduce.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vezi ca s-a scumpit motorina :D ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

serios ca si mie mi se pare o discutie fara sens legata de consum la o masina de peste 20.000. va vin si eu cu un mixt de 8.5 de alto 101 la 6.2, asta e , e mult dar nu ne mai plangem atat.

oricum sunt uimit de ce s-a discutat aici si ravnesc putin la acest motor, dar doar putin. bv voua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara am venit de la un prieten din Chitila pana la mine in Tei la ora 22:00. Consumul pe bc a fost 4.8 l/100. E recordul meu personal cu Superbul in oras.

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super consumul tau! Adevarul ca Chitila este in panta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quino eu nu am vazut pe nici unul pe acest topic sa se planga de consum.

Este doar o discutie, iar eu nu vad nici o legatura intre pretul de achizitie al masini si faptul ca doresti sa mergi econom.

Ca un consum sa fie cat de cat corect calculat trebuie facut pe dus intors. Adica A - B - A. Chiar daca drumul A - B nu e acelas cu B - A.

msn consumul ala din oras a fost mai mult de extraurban :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deoarece a venit frigul si am racit :frigbaitata: am lasat bicicleta si am luat Superbul zilnic la serviciu. (12 km : Zona Lacul Tei Buc - Preciziei Bucuresti care reprez capatul Bucurestiului in Vest la ora de maxima aglomeratie 8:30-9)

Sapt asta consumul a fost astfel:

Luni 0 l/100 deoarece am mers cu bicla :))Durata : 35 min

Marti 6.4 l/100 Durata: 33 min

Miercuri 6.5 l/100 Durata: 27 min

Joi urmeaza ...

Seara a consumat 7.5 l/100 (e muult mai aglomerat si multe blocaje)

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva un consum real la dsg 2.0 175cp urban?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La DSG 2.0 TDI 140CP consumul urban variaza intre 9-11 cu trafic mediu sau aglomerat, nu pun la socoteala noaptea cand e pustiu

Eu am passat b7 dar ma gandesc ca nu ar trebui sa fie diferente notabile..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Bucuresti la o viteza medie de 12km/h ( adica incet rau ) pentru o ora si 10 min. de condus dimineata am un consum de 12l/100km

Daca urc la 15km/h atunci am 10.5l/100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!