Jump to content

Schimbare nume proprietar in Cartea de Idetitate si in Talon


gHapciu
 Share

Postare recomandată

salutare.

Am si eu o intrebare. Vreau sa cumpar  masina fratelui meu si nu stiu cum e mai bine sa procedez tinand cont ca vreau sa ies cu ea din tara pentru o perioada foarte lunga de timp.

1. Prima varianta, si pe care mi-o doresc ar fi sa o inmatriculez pe numele meu, dar nu stiu la ce sa ma astept si imi este si un pic groaza de toata bataia de cap ce o implica acest lucru.

2.  O alta varianta ar fi cu contract de comodat, in engleza, si numele meu  trecut pe asigurare la nu stiu ce rubrica......

Stiu ca de la politistii din statele vecine , dar si de la noi, poti sa te astepti la orice, si vreau sa fiu cu toate in regula

Va multumesc pentru informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! Am un VW Passat care este inmatriculat pe numele meu, vreau sa trec masina pe numele tatalui meu deoarece m-am saturat sa platesc 6 mil asigurare pe jumatate de an. Cum pot trece masina pe numele lui fara sa fac act de vc sa umblu iar sa o inscriu sa ii fac identificare numere ? Ceva gen donatie sau nu stiu daca stie cnva sa ma ajute....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea poti, E posibil sa scapi de identificare  - un amic a facut acelasi lucru si la politie i-au zis ca nu mai era nevoie de identificare deoarece era vanzare-cumparare intre rude de gr. 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa il intrebi pe amicul tau cum a facut mai exact ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce mi-a relatat la vremea respectiva, a facut: act de vanzare cumparare, identificare RAR, fisa fiscala..tot dosarul complet. La politie cand a depus dosarul i-au spus ca nu mai era necesara identificare RAR, fiind vorba V/C intre rude de gradul 1 (tata-fiu). Asta se intampla prin 2009. Cumva identificare RAR este pentru a proteja cumparatorul de a nu avea surpriza ca la urmatoarea ITP sa constate ca nu corespund seriile din acte cu cele de pe masina etc.

Acum, nu stiu cat te-ar ajuta faptul ca ai putea sa scapi de aceasta identificare (bani si timp) oricum toate cheltuielile cu reinmatricularea + RCA pe numele tatalui vor fi sub valoarea RCA pe numele tau. Nu esti singurul, am colega care acum un an a luat masina(corsa 1.2)  fiicei (24ani) si anul acesta cand a expirat RCA-ul si a vazut cat are de platit au ajuns la aceeasi concluzie: masina pe numele unuia dintre parinti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu o intrebare.As dori sa-mi cumpar o masina pe care sa o folosesc aproximativ un an de zile dar fara sa o trec pe numele meu dupa care sa o dau la dezmembrari sau sa o vand intreaga/bucati pentru a recupera din investitie. Bine inteles ma gandesc la o masina cat mai ieftinapentru ca am sa circul cu ea aproximativ 400km/luna. M-am gandit si la varianta unei masini inmatriculata in afara romaniei dar aici deja ma cam sperie gandul in care proprietarul o radiaza fara sa stiu si pot avea probleme.

M-am gandit la un golf2 sau un polo 6n de prin 94-96 daca gasesc la un pret bun.

Intrebarea e cam ce acte trebuie sa fac sau cum sa procedez sa nu am probleme in tot acest timp tinand cont ca vreau sa fie cu toate actele in regula in cazul in care ma opreste politia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

contractul de comodat presupune un comodant si un comodatar.

asta presupune ca proprietarul sa vrea sa incheie acest contract dupa care, la finalul perioadei, sa-si preia bunul sau sa-l vanda efectiv.

 

ce vrea el si anume "sa-mi cumpar o masina fara sa o trec pe numele meu" este practic imposibil.

 

ori o cumperi, si atunci e pe numele tau, ori transferul de proprietate nu se face si tu esti numai utilizator urmand ca la finalul perioadei convenite proprietarul sa faca ce doreste cu bunul sau.

de asemenea, desi comodantul da comodatarului dreptul de folosinta cu titlu gratuit, toate cheltuielile firesti ce decurg din exploatarea bunului revin acestuia din urma

 

de fapt, de ce ai vrea sa faci asta? sa-ti iei o masina dar care sa nu fie pe numele tau?.

poti merge cu "procura"...insa masina nu va fi a ta, ca si la comodat.

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua ,

Am si eu o problema/intrebare daca ma poate ajuta cineva

Este cam vechi thread-ul dar nu am putut deschide altul..

 

Am masina trecuta pe numele parintilor ,dar intre timp acestia au divortat si au schimbat buletinul si bineinteles numele (adresa este aceeasi ,doar numele difera)

Eu la actele masinii ce anume trebuie sa schimb ?

Numele vechi apare in :

 

1) Cartea masinii

2) Certificatul de inmatriculare

3) Asigurarea RCA

 

Trebuuiesc schimbate toate 3 pe noul nume ? Care este procedura pentru fiecare in parte ? Si ce taxe trebuie platite ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!