Jump to content

Schimbare nume proprietar in Cartea de Idetitate si in Talon


gHapciu
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Mă aflu în următoarea situație:

Mașina este pe numele fostei prietene, actuala soție.

În urma căsătoriei, ea a luat numele meu. Este necesară modificarea talonului si a CIV? Sau este suficient actul de căsătorie care să dovedească despre cine este vorba.

Nu este un proces foarte greu de făcut, însă nu aș pierde aproape o zi, pe la Financiar, apoi pe la Pipera.

Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal este ca ea sa isi schimbe permisul (daca are) si talonul, buletinul probabil l-a schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea consoarta si-a schimbat toate actele pe numele meu, inclusiv talonul, dar la CIV a ramas pe vechiul nume

la politie i-au zis ca numai daca o vinde trebuie trecut si in CIV urmatorul posesor...

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumnata a procedat la fel ... trebuie schimbat tot, la controale Politia nu accepta documente partiale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea consoarta si-a schimbat toate actele pe numele meu, inclusiv talonul, dar la CIV a ramas pe vechiul nume

la politie i-au zis ca numai daca o vinde trebuie trecut si in CIV urmatorul posesor...

Cred ca un politist care a zis asta era obosit, sau asa o fi la voi, am o colega in aceeasi situatie si i-a trecut schimbarea de nume si in carte.

Cand te duci cu ea la ITP si ai talonul pe un nume si CIV pe alt nume ce faci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, păi buletinul l-a schimbat. Mai are permisul, talonul și CIV.

Mi-e un drag de pierdut timpul pe acolo... Dar asta e.

E distracția maximă, că trebuie să trec pe la Financiar să îmi dea nu-știu-ce hârtie și cu aia merg la Poliție să opereze modificările.

Pe lângă astea, taxă de talon, taxă de permis, împuternicire pentru mine, că eu voi alerga...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar satisfactia e maxima cand vezi toate actele cu numele tau de familie :)) glumesc

stiu cazul unor prieteni care au divortat si el si-a cerut numele inapoi, asa ca ea (doctor in kuweit) a trebuit sa vina acasa sa-si schimbe toate actele din romania, apoi toate actele in kuweit.. etc s-a chinuit 2 luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mai lungesc un pic. Oricum va trebui făcută, până în Martie când expiră RCA-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar trebuie schimbate toate actele , asa am patit si eu la schimbarea adresei de domiciliu (acelasi proprietar dar alta adresa ) ;

Inarmeaza-te cu rabdare ca o se te tot plimbe baietii de la inmatriculari dupa tot felul de hartii si chitante si adeverinte ...

spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Update: Am trecut pe la Poliție pentru informații și mi s-a confirmat că dacă a schimbat doar numele (nu și domiciliul), nu trebuie să mai pierd timpul pe la financiar.

Așa că am scăpat de jumătate de zi pierdută pe acolo.

Acte necesare:

Formular

Copie CI + original

Copie act căsătorie + original

Talon

CIV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

revin si eu cu o dilema .. eu am schimbat domiciliul si vroiam sa stiu daca trebuie sa schimb talonul si permisul pt. aceasta?

Schimbarea de domiciliu s-a efectuat in acelasi oras.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Trebuie să le schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic pana nu schimbi buletinul, nu schimbi niciun act la masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Toate actele se fac pe numele proprietarului,nu conteaza cine o foloseste.Daca te prinde radarul in mers amenda vine la adresa proprietarului.Daca vrei sa iesi din tara ai nevoie de imputernicire legalizata la notar.Nu trebuie sa ai nimic la mana ca folosesti masina altei persoane,atata timp cat ai actele masinii la tine si sunt in regula.(ITP,RCA,Rovigneta)nu sunt expirate.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina e inmatriculata in BUC nu poti lua cu actele ei loc de parcare in alt oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in piatra poti cumpara loc de parcare cu orice numere.. important e sa dovedesti ca locuiesti in zona unde soliciti locul de parcare

asa sunt si numere de italia, germania, spania si din toata romania :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina anterioara a fost, ca si la tine, pe numele tatalui meu.

Am iesit cu masina din tara de cateva ori (Bulgaria si Grecia) si nu m-a intrebat nimeni la granita de procura, chiar a fost oprit de politie - la bulgari, bineinteles.

Din ce imi mai aduc aminte, procura era necesara in cazul masinilor inmatriculate pe firme si am impresia ca doar pana sa intram in UE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am si eu o problema.


 


am cumparat de curand un golf 4 alh,toate bune si frumoase,initial am vrut sa o inscriu pe numele meu,dar am avut niste probleme si nu am mai inscriso.problema este urmatoarea:1proprietarul din talon este din bacau iar cel de la care am cumparato este din brasov,si cel din bv sa trecut pe spatele talonului la rubrica instrainat,a doua problema este ca am gasi in acte un cv prin care cel din bacau a mai vandut masina altuia inainte sa io vanda celui din bv.iar eu acum circul cu asigurarea pe numele celui din bv,ce risc daca ma opreste politia.am uitat sa mentionez ca masina am inregistrato pe numele meu la financiar. va multumesc si astep rasuns cat mai repede ca stau cu frica in san.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca masina nu ii pe numele celui din bv cum ii asigurarea pe numele lui? Cred ca ai habar de noua taxa si faptul ca trebuie sa platesti taxa de inmatriculare pentru masina (asta in cazul in care s-a recuperat taxa sau a fost inmatriculata inainte de 2007).

Daca ii pe talon trecut numele celui din bv teoretic cel din bv avea 30 de zile la dispozitie sa treaca masina pe numele lui.

Cam incurcata combinatia ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gorgo

 

e destul de "groasa" situatia ta.

 

In primul rand cat mai urgent fa-ti rca pe numele celui din talon ( cel din bacau). daca lovesti pe cineva rca-ul celui din brasov e ffff posibil sa nu despagubeasca. Legea e foarte complicata in speta asta si efectiv nu are rost sa risti complicatii.

 

In al 2lea rand de inscris masina pe numele tau banuiesc ca nu poti din cauza taxei. Asa ca esti "condamnat" sa ramai asa cu ea mereu.
Pana o inscrii (daca o vei inscrie vreodata) ai grija sa NU arati talonul cand esti oprit in trafic. Le spui ca l-ai uitat acasa si vei lua amenda doar pt lipsa actelor. Daca il arati si politistul vede ca pe talon scrie instrainat, si au trecut 30 de zile de la acea data iti va lua talonul, chiar si numerele masinii si nu mai ai ce face cu masina aia. Singura sansa e sa o inscrii (adica automat sa platesti taxa de medu).

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandesc sa fac rca pe numele celui din talon(bacau) si sa circul cu copie rca si copie talon.ce sanctiuni risc.

Modificat de gorgo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru ca si cum nu ai avea talonul la tine. Chiar daca ai copie actele trebuie prezentate in original. daca ai copie poti lua amenda. eventual doar sa te rogi de politist sa te ierte

vezi sa faci copie doar dupa fatza talonului nu si dupa spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!