Jump to content

Headunit-uri aftermarket G4


corliceanu
 Share

Postare recomandată

Mi-am cumparat si eu un pioneer 3730mp si am reusit sa scot vechiul cas, un alfa.

Problema e ca acum nu stiu cum se fixeaza pioneerul pt. ca are clemele invers fata de alpha. Adica la alpha clemele de pe carcasa ies in exterior si astfel sa prind in consola. Ei, la asta nou, clemele sint exact pe dos, in interiorul aparatului, deci nu se fixeaza deloc, si daca plec mai tare, iese casu. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 384
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Inginerul

    28

  • AlexBanu

    18

  • Marian

    16

  • nemet_tt

    12

:scratch:

Pioneer-ul are o sina detasabila. Scoti sina de pe aparat si o bagi in locul pentru casetofon in bord. O sa observi pe acea sina o gramada bucatele de tabla de diferite forme. Acele bucati de tabla trebuie indoite inspre interiorul bordului (cat mai multe dintre ele) pentru o buna fixare a sinei. O data ce acea sina a fost fixata se introduce aparatul care se prinde in acea sina.

Asta este operatiunea. Simplu, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Pioneer-ul are o sina detasabila. Scoti sina de pe aparat si o bagi in locul pentru casetofon in bord. O sa observi pe acea sina o gramada bucatele de tabla de diferite forme. Acele bucati de tabla trebuie indoite inspre interiorul bordului (cat mai multe dintre ele) pentru o buna fixare a sinei. O data ce acea sina a fost fixata se introduce aparatul care se prinde in acea sina.

Asta este operatiunea. Simplu, nu?

<{POST_SNAPBACK}>

L-am pus. Diferenta este extraordinara.Si folosesc in continuare boxele stock. Nu credeam ca pot scoate un sunet atat de mishto schimband doar head unit. Am avut in schimb probleme cu antena de radio, care nu am reusit nicicum sa o bag in mufa de la casetofon. Deocamdata am lasat-o balta, pentru ca RADIO nu mai e de actualitate ptr mine.

Mai ales ca acum masina fara antena arata si mai cool (i-am dat-o jos, desigur :) )

Oricum, recomand oricui Pioneer. Modelul care il am eu este f putin diferit de 3700. Se potriveste insa aproape perfect la culorile de VW.

Daca display-ul era de un albastru PUTIN mai deschis, era la fix. Rosul se pupa la fix cu cel de la climatronic, si in general cu cel din masina ( ca doar e acelasi nu? :) )

Ce ma supara putin este ca as fi vrut sa pot sa il bag putin mai adanc, sa fie oarecum la acelasi nivel cu clima, asa cum era BETA. Dar deocamdata il las asa cum e, pana imi vine iar cheful sa mai schimb cate ceva.

Si asta se va intampla probabil cand voi schimba boxele.

Inca odata, recomand Pioneer, modelul 4700 MP(B) oricui. Foarte, foarte bun. (Singurul neajuns pana acum este ca nu face scroll automat la numele melodiei)

Noodles

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca reusesti sa-l bagi mai mult in bord sa-mi zici si mie cum ca si eu as vrea sa fac asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu un Cd player de vanzare, Blaupunkt modena cd 51 cu fata plina (rabatabila si detasabila), 4*45W ,4 iesiri de amplif, meniu complex si bineantzeles ca display-ul e albastru cu rosu, superb. Ca pret eu zic 100 de euro. Daca te intereseaza, nr meu e 0744559084, Catalin

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

intreb pe cei care si-au pus deh 4700..ca intentionez sa-mi pun si eu.. cat de mult iese in afara? poate posta cineva o poza sugestiva? sa stiu cat voi fi deranjat si eu de asta..:D

multam

p.s. om fi tipicari? :D

exista vreo solutie sa "umplu bordul" ca arata naspa cu spatiul ala acolo si nu cred ca am cum sa las si beta functional acolo..idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar beta parca ocupa un sungur bay, nu doua, nu? Doar Gamma ocupa 2 bay-uri in conola centrala. Daca vrei sa iti ocupi spatiul liber pot sa cumperi de la PoRo un sertarash special pentru acel loc (care este prevazut la masinile cu Alfa). Nu cred ca poate sa coste foarte mult si este chiar util.

O sa postez o poza ca sa vedeti cat iese in exterior, dar mie chiar imi place ca iese putin in exterior. Ar fi urat sa intre tot in interior, tianand cont ca are marginile rotunjite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@postman fac eu diseara o poza si ti-o arat :offtopic:

spatiul gol nu cred sa deranjeze, mie-mi convine ca mai pun una-alta inauntru (banuiesc ca nu e locul gol ramas in urma unui casetofon scos, ai partea aia neagra cu captuseala, nu?)

@istef si gamma ocupa tot un singur bay, doar delta ocupa 2 bay-uri

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge car kitul original pe un mp3 player? Dupa cum se stie Gamma are o intrare speciala pt asa ceva ... mp3 playerele din comert au asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..de spatiul ala cu captuseala vorbeam...mie unul nu prea-mi place..dar daca se poate pune un sertar care sa fie cat de cat estetic o sa caut...

abia astept pozele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit ca au aparut niste mp3 playere cu memorie pe card, care se alimenteaza la bricheta si transmit prin radio. Ii prinzi frecventa la radio si asculti mp3-uri. :P A vazut cineva asa ceva ? Sunt tare curios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum am promis...

pict12546pk.th.jpg

pict12556ja.th.jpg

pict12563yv.th.jpg

Diferenta de culoare nu este asa de mare, a batut blitzul diferit. Este aproape insesizabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

YES! ice_2k..

now we're talking..:beerchug:

arata bine. multam de poze. imi iau si eu maine...doar de pura curiozitate...nu ca pare iesit prea mult..este el de felul lui mai lung decat bay-ul?

oricum, multumim de amabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca e mai lung decat bay-ul dar dupa ce fixezi in bay sina pe care sta el (pe care nu o poti baga mai inauntru, scuze de exprimare :lol:) cand bagi cass-ul inauntru ajunge exact la nivel cu restul. Dupa care vine si fata casetofonului... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu stie nimeni ceva legat de car kit? Daca se poate folosi pe Pioneerul asta?

Mersi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca are un fir pentru car-kit. Dar rog pe cei care au exact modelul asta sa se uite in cartea tehnica sa confirme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am tot cautat un Mp3 care sa se potriveasca cu consola centrala Golf 4, cel mai apropiat a fost http://www.blaupunkt.de/7645160510_main.asp , dar se pare ca nu il gasesc aici, vreau sa intreb daca a vazut cineva la noi prin magazine acest model? let me know please ....

Blaupunkt fiind divizia de Car Audio a grupului Bosch am vorbit cu ei si mi-au spus ca au rame speciale pt VW si in felul asta se potriveste bine in consola.

De fapt si modele originale VW sunt facute tot de Blaupunkt...

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu stie nimeni ceva legat de car kit? Daca se poate folosi pe Pioneerul asta?

Mersi  ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Stiu ca se poate. Iti spun mai pe seara sau maine, trebuie sa citesc manualul.

Noodles

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca se poate. Iti spun mai pe seara sau maine, trebuie sa citesc manualul.

Noodles

<{POST_SNAPBACK}>

Super, astept un semn de la tine cu ceva vesti bune, pt ca ma bate si pe mine gandul al un mp3 player, se pare ca e mult mai comod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sebica tu ai pe ea gamma si changer? poate facem un skimb, ceva... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sebica tu ai pe ea gamma si changer? poate facem un skimb, ceva... ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Gamma si single cd-player.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ah, pacat... sunt foarte multumit de pioneer-ul asta dar imi place si mai mult cum arata gamma + changer in bord...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ah, pacat... sunt foarte multumit de pioneer-ul asta dar imi place si mai mult cum arata gamma + changer in bord...

<{POST_SNAPBACK}>

Si mie imi palce mai mult celel orginale, si am tinut f mult sa le am ... insa deja, nu mai stiu ce sa fac cu cd-le prin masina, ma gandeam ca ar muuult mai comod un mp3 player. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!