Jump to content

Blocare usi spate automata si deschidere din butonul central


sebastianjercan
 Share

Postare recomandată

sebastianjercan

Salut,

Nu reusesc sa setez masina sa se inchida usile din spate automat (sa nu pot fi deschise din interior) la 15km/h si apoi sa le deschid din butonul de pe usa de deschidere a usilor.

Am fost la un service VW si mi-au spus ca nu se poate asa ceva. Mie mi se pare o tampenie pentru ca cineva poate deschide usa accidental in timpul mersului. Va rog sa ma ajutati prin a ma ajuta sa o setez.

Mersi

Modificat de sebastianjercan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu ca se pot bloca, dar nu doar cele din spate. Pe principiul totul sau nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

automat nu se pot inchide dar se poate face manual, ca sa nu poata fi deschisa decat din exterior. pe lateralul usii ai un locas unde bagi cheia de plastic si o blochezi, in caz ca ai copil mic sa nu o poata deschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acolo se blocheaza astfel incat sa nu se poata deschide din interior, pentru protectia copiilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incuiat/Descuiat la viteza de 15 Kmph Claxon/Avarii:

[select]

[46 - Cent. Conv.] (35 - Cent. Locking pentru masinile cu geamuri manuale)

[Adaptation - 10]

Canalul (03..08)

Valorile adaptarilor (1 = on, 2 = off)

[save]

Canalul 03 Auto Lock

Canalul 04 Auto Unlock

Canalul 05 Unlock, horn sounds

Canalul 06 Lock, horn sounds

Canalul 07 Unlock, turn signals flash

Canalul 08 Unlock, turn signals flash

sau de urmarit acest topic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se inchid toate 4 automat dupa ce depasesc 15km/h dar e cam incomod daca ai oameni in masina pe care trebuie sa-i lasi pe undeva, trag de clapeta disperati sa iasa din masina, iar eu de multe ori uit sa le deblochez usile inainte sa opresc. Cred ca voi dezactiva optiunea asta, apropo, prin vag-com se face.

P.S: nu stiu cum a ajuns sa lucreze un asemenea mecanic la VW, mereu ma mir de ce mai aflu sau descopar in tara asta, zi de zi.

Modificat de undan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu reusesc sa setez masina sa se inchida usile din spate automat (sa nu pot fi deschise din interior) la 15km/h si apoi sa le deschid din butonul de pe usa de deschidere a usilor.

Intri la 46 convenience si ai long coding, acolo bifezi autolock si autounlock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal all, la mine se inchid automat dupa 15 km pe ora dar pot fi deschise din interior.

Din exterior nu pot fi deschise, trebuie sa apas eu butonul de pe usa. Ceea ce ,cred eu, nu e tocmai ok.

@Al Bundy scuze ca nu am mai dat un semn de viata dar nu am uitat (nu am timp) :(

Am sa incerc sa gasesc o cale sa ma achit /revansez fata de tine .

Scuze si multumesc pentru intelegere

Modificat de radu sarbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salutare! Am o problema cu blocarea ușilor din interior. Eu le blochez din buton,dar dacă cineva din spate trage de mâner o deschide, iar lucru asta nu îmi place pt ca fiu-miu ,care sta în scaunul lui, ajunge la mâner, iar dacă trage de el, deschide ușa, cu toata blocarea făcută de mine. Pot face cumva sa nu mai poata fi deschise ușile din spate, decât atunci când le deblochez eu? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, la modelul tau, nu - asa sunt gandite aceste modele - doar sa le blochezi mecanic - protectia copil - si sa deschizi numai din exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Asa se si face cand ai copii. Faci usile sa se deschida doar din exterior. Cum,  scrie in manualul masinii.  (Inclusiv Dacia 1300 din 1969 avea posibilitatea asta). La Octavia asa se face, probabil si la masina ta la fel:
"Siguranţa pentru copii împiedică deschiderea din interior a uşilor din
spate.
Uşile din spate sunt echipate cu o siguranţă pentru copii. Siguranţa pentru copii se activează
şi se dezactivează cu cheia autovehiculului.
Activarea siguranţei pentru copii
– Rotiţi cu cheia de contact fanta din uşile din spate în sensul săgeţii .
Dezactivarea siguranţei pentru copii
– Rotiţi cu cheia de contact fanta spre dreapta, contrar sensului săgeţii."

   In plus, fara legatura cu copii,  poti seta ca usile sa se inchida singure cand masina are 15 Km/h, nu trebuie sa apesi pe buton de fiecare data. Folositor impotriva hotilor la semafoare. Cand scoti cheia, usile se descuie automat.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele masini ai comanda electrica, pentru acest lucru - de asta am zis ca la masina lui, nu are altfel cum - decat mecanic.

Touareg, Phaeton, etc - au comanda electrica in acest sens - ai pe consola sofer buton dezactivare maner deschidere interior si geam - il apesi si nu se mai deschide usa din interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc! Voi încerca aceasta procedura. Am găsit ceva și în cartea masinii. Sigur o sa meargă și îl calmez pe obraznic :)

Screenshot_2017-09-19-22-48-10.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa se face - nu se va mai deschide din manerul interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!