Jump to content

EGR la motoarele pe benzina


toni
 Share

Postare recomandată

Intrebare intrebatoare: eu am EGR? Daca da, unde este situat?

Am inceput sa-mi pun intrebarea dupa ce am vazut ceva legat de EGR pe forum si ma gandesc ca dupa 5ani si 130k km poate are nevoie de o curatare/intretinere.

In plus nu sunt foarte multumit de cum merge motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproape sigur ai EGR. E un cilindru de metal de aprox. 7 cm lungime / 3cm diametru situat in spatele blocului motor, pe langa admisie.

La mine din pacate nu e (numai) murdar, e dus de-a binelea. In SOTE costa 50E - sunt curios pe piata noastra...

Exista coduri de eroare pt. EGR (eu tot primesc unul), un grup de masura cu valori normale precum si o procedura de adaptare (basic settings).

Daca ai ELSA si VAG-COM, te descurci. Daca nu, vorbim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare intrebatoare: eu am EGR? Daca da, unde este situat?

Am inceput sa-mi pun intrebarea dupa ce am vazut ceva legat de EGR pe forum si ma gandesc ca dupa 5ani si 130k km poate are nevoie de o curatare/intretinere.

In plus nu sunt foarte multumit de cum merge motorul.

<{POST_SNAPBACK}>

La motorul 20VT n-ar trebui sa tina distributia variabila loc de EGR?....

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorul 20VT  n-ar trebui sa tina distributia variabila loc de EGR?....

~Nautilus

<{POST_SNAPBACK}>

Pai cum ar putea face asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe EGR il omoara mersul subturat (in oras). asa ca daca ai un stil de condus mai sportiv nu vad de ce te ingrijorezi

P.S. un defect al EGR iti aprinde "check engine"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am un stil de condus undeva la jumatate, nici sportiv nici subturat, dar neavand masina de noua imi pun diverse intrebari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum ar putea face asta?

<{POST_SNAPBACK}>

Tinand supapele de admisie si evacuare deschise simultan, pentru o perioada foarte scurta de timp.

Re: Would I be disappointed with an AGU?

--------------------------------------------------------------------------------

AndrewB 06-22-2005, 3:02 AM

I don't believe the VVT has any effect upon output power. It's not like Honda's VTEC, which is variable lift as well.

1.8T VVT seems to be purely for emissions control. Look at the table of features for the various 1.8T engines - all the EU4 emissions compliant ones are VVT, whereas the non-VVT ones are only EU3...

Last week I was working at Nissan, and talking to one of their engineers about VVT on the Nissan engines (sad, innit? ). He said that the purpose of their VVT is to hold the inlet and exhaust valves open simultaneously, under certain conditions, to recycle exhaust fumes and hence lower the emissions.

I suspect the 1.8T is the same, because the VVT engines have no greater power/torque rating than the non-VVT ones.

Here's the table of 1.8T engine codes that appeared on the Briskoda forums (and probably elsewhere!) - check the correlation between VVT and EU4, it's almost 100%

MKIV (MK4) Golf & Bora Discussion

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul meu:

- e E4

- are VVT

- are si EGR (pe care, din pacate, acum trebuie sa il schimb)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce este EGR ... este prezent si la motoare aspirate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EGR = exhaust gas recirculation

DA, este prezent si la aspirate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi ... cum se comporta cand e murdar ... sau cum spunea o alta persoana "dus de-a binelea ?"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
pe EGR il omoara mersul subturat (in oras). asa ca daca ai un stil de condus mai sportiv nu vad de ce te ingrijorezi

P.S. un defect al EGR iti aprinde "check engine"

ce cod genereaza.

Are legatura cu p0420?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s_c: EGR pt mine costa 100 euro la Augsburg probabil e acelasi pret, daca gasesti mai ieftin anunta-ma si pe mine!

Modificat de crash
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Zilele trecute mi s-a aprins un martor portocaliu pe bord... la carte zice ca sunt probleme la evacuarea gazelor si ca sa ajung urgent la service. E grav? sau a fost benzina proasta si e suficient sa bag banzina mai buna? (pe care btw unde o gasesc :D)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Este foarte probabil sa fi fost din cauza benzinei. Ce benzina folosesti?

FSI-urile sunt mai pretentioase si ar fi cazul sa pui o benzina cu CO de 98. Ideal ar fi sa pui OMV Carerra 100.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 12 years later...

Salut am un polo din 2006 1.2 54CP 40kw unde am eur la ia daca poate cineva sa imi zică 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut, unde este EGRu la 14. TSI DIN 2008? MA poate ajuta cineva sa il localizez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod motor ai? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 09.07.2021 at 10:43, CS20GTI a scris:

salut, unde este EGRu la 14. TSI DIN 2008? MA poate ajuta cineva sa il localizez?

motor, BMY

On 10.07.2021 at 11:37, F l o r i n a scris:

Ce cod motor ai? 

BMY

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!