Jump to content

Golf 6 - Demontare faruri si bara


GabiB77
 Share

Postare recomandată

Cum sa dai bara jos pentru proiector? Merge scoasa grila si ai acces apoi la proiector. Grila din mijloc nu are treaba cu proiectoarele, acolo e nevoie da bara data jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum a zis un coleg mai sus - " manualul de utilizare "

Pagina 102 din "Caietul 3.3 - Sfaturi si intretinere" este detaliata operatiunea de schimbare a proiectorului (nu se da nicio bara jos)

Daca nu ai manual, da un PM cu adresa de mail si t-il trimit eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce se da o grila de la proiector jos se observa mai bine cum e prinsa bara. Se scoate fara mari probleme.

 

10869085283_4e9c7df48b_b.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grila de proiector este prinsa cu surub sau doar in cleme si trebuie smulsa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar in cleme, trebuie sa tragi finut, dar serios, mai intai de langa grila centrala si apoi continui spre proiector, ultima e in capat, inspre aripa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am patit o chestie.am lovit o vrabie :( care a intrat prin grila dintre proiectoare pana la radiator.am incercat sa o apuc si a cazut in spatele grilei de plastic mai jos cumva pt ca nu se mai vede. Aveti idee cum sa o scot? Daca trebuie data jos grila aia dintre proiectoare se trage pur si simplu de ea sau e o alta metoda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este vorba de grila centrala ai 2 metode:

1.bagi o pisica sa se ocupe

2.demontezi partea de sub  bara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel am patit si eu. Eu am departat un pic grila centrala de bara (in partea de jos, partea de sus nu am reusit sa o desfac), dupa ce le-am demontat pe cele de la proiectoare, si am apucat-o cu un patent sa o trag afara. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit cu varianta 2 a lui TDR :D . Masina ridicata pe elevator, defacute cele vreo 8 suruburi sub scutul de sub bara, se distanteaza si ai acces acolo.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...
GeorgeValeriu

Salutare. 

Vreau sa schimb bara fata deoarece am o ureche de prindere rupta și îmi sta puțin ieșita inafara, nu se alineaza cu aripa. Am găsit pe internet o bara completa cu spălătoare pentru faruri și senzori, dar mașină este un golf 6 an 2010, a mea este golf 6 an 2013. Se potrivește bara de pe un golf 6 an 2010 pe un golf an 2013?

IMG-20190731-WA0001.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se potrivește 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista, ma refer din fabrica nu modificate ulterior, spalatoare faruri si pe masini fara xenon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

explicatia fiind? de ce sa pui spalatoare pe masina cu halogen?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista spatoare de faruri, înainte de a se monta becuri xenon, pe mașini de serie... Pentru a curata farurile. În general (dar nu numai) sunt în pachetele de echipare pt tarile nordice. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 8/4/2019 at 11:45 PM, Mistery said:

explicatia fiind? de ce sa pui spalatoare pe masina cu halogen?

Este un feature de siguranta, confort pentru orice masina.  Gandeste-te iarna, toata mizeria aia aruncate de masinile din fata obtureaza iluminatul maxim. Ce preferi: opresti din timp in timp sa stergi farurile sau lasi spalatoarele sa-si faca treaba singure?

La cele cu xenon este obligatoriu, deoarece intensitatea luminoasa este mult mai mare si se creeaza un efect de halou deranjant pentru ceilalti participanti la trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, la al meu golf 6 farul de pe stanga este foarte galben si se cojeste. De asemenea mai are si o bucatica de plastic de culoarea masinii inauntru (probabil o bucatica de bara). Masina a fost lovita de fostul proprietar pe partea stanga si reparata (nu foarte bine). Farul are ambele cleme rupte, este prins cu soricei. 

Intrebarea mea este daca merita sa cumpar un far (nou, dezmembrari, olx, am vazut ca este in jur de 300 lei) sau sa merg cu el la un polish? Am vazut ca exista pe net 'kituri' de reparare a farului, acele 2 cleme. Merita reparat? Presupun ca trebuie desfacuta partea din fata a farului. 

Nu stiu care operatiune ar fi mai costisitoare dpdv al banilor si al timpului: reparare + polish sau inlocuire

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau mai de calitate..? Înlocuiește acel far, ca nu e scump, modelul tău... Dacă vb de far halogen simplu 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin sau mai de calitate presupun ca te referi la optiune calitativa. Eu voiam oricum initial sa il schimb (da, far halogen simplu), dar am vazut acele kituri cu cleme si ma gandeam ca ar fi acelasi lucru dar cred ca tot acolo ajung, polishul fiind ~150, kitul 50-100, mai pun 100 si iau far. 

Multumesc pt reply

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Bara fata se potriveste de la variant la hb si invers ? Am inteles ca aripile fata nu se potrivesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din câte știu nu se potrivește, au și alt cod, gen pt variant este cu 1k0, iar pt hatch este cu 5k0, și diferența este la.zoma de imbinare cu aripile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu , elementele de caroserie frontala nu se potrivesc de la variant la Hb ( aripi fata , bara , capota ) . La fel este valabil si ptr usi , de haion nu mai vb . In schimb se potrivesc elemente de caroserie de pe golf 5 la golf 6 ( numai ptr variant ) si aici amintim usile si haionul . De acea in general la dezmembrari sunt mai scumpe elementele frontale de caroserie ptr golf 6 variant. Sunt mai putine si evident mai scumpe . Daca gresesc asupra informatiilor va rog scuze .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutari! Lampa stanga spate de pe un Golf 5 Variant se potriveste la un Golf 6 Variant?
Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare, vin cu o intrebare la voi.

Exista diferente intre farurile de golf 6 hatchback si cele de variant?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Eventual da-mi seria sasiu, daca vrei sa te ajut cu un cod de piesa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!