Jump to content

Sfaturi radiere autoturism vandut


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

Topic deschis in numele colegului Sanchi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am vandut o masina care era pe numele meu...am facut decat act de vanzare-cumparare intre mine si respectivul.L-am lasat cam 1 an de zile cu masina pe numele meu.L-am sunat zilele trecute ca sa vedem cum facem cu actele,dar surpriza..nu mai are numarul acela!Intrebarea mea este..cum o pot radia?.Pareri?Cum se procedeaza mai exact?Tin sa mentionez ca nu ma nici un act(carte sau talon)A mai fost cineva in situatia asta?Merci!

Modificat de sanchi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu poti lua legatura cu acea persoana s-ar putea sa fie cam problematic. Masina se radiaza la sediul administratiei pentru taxe si impozite de pe raza sectorului unde ai domiciliul.

In mod normal ti-ar trebui o fisa de inmatriculare (ce contine si date din CIV) care odata completata si vizata de ei, cum ca tu ai platit impozitul (sau o parte din el pentru a.c.) si impreuna cu o alta hartie emisa de ei (nume, date auto, etc) face dovada ca masina a fost scoasa din evidenta lor avandu-te pe tine ca proprietar.

Cred ca poti sa mergi acolo si sa le explici ca tu nu ai acea fisa de inmatriculare acum pentru ca pur si simplu nu ai dat de proprietar dar ca totusi trebuie s-o radiezi. Prezinti o copie a contractului de vanzare-cumparare ce ramane la ei si ar trebui sa fie ok. Un moment nasol o sa fie cand si daca actualul proprietar doreste sa o inmatriculeze pe numele lui.

Apropo, ai scris la vremea respectiva pe talon, Instrainat la data de lui xulescu?

P.S. De curiozitate, ce capacitate cilindrica avea masina? Daca e peste 2500cc, e lesne de inteles de ce nu te-a mai contactat nici el. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul este 2000cc.Nu impozitul ar fi o problema mare,ci amenzile care le poate lua Xulescu(rovinieta mai ales+cine mai stie ce).Eu stiu ca iti trebuie CARTEA masinii cand te duci sa o radiezi.Pe talon parca nu a scris ca e instrainata.Nu ma intereseaza ce se va intampla cu masina,eu 1 an de zile l-am tot suntat si i-am dat mesaje.Are numarul meu,adresa mea,sa ma contacteze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urat, am patit-o si eu:

acum cativa ani,am vandut masina unui intermediar, care la doua zile, a facut schimb cu un alt intermediar, care a vandut-o in targul de sambata unui... evident, alt intermediar. acesta s-a folosit vreo luna de ea. in acest timp am fost pe la politie sa vad ce pot face , eu sau ei. raspunsul: eu, pot sa-l bat la cap, amenint,... , sa inmatriculeze masina; ei-- NIMIC.

am avut noroc ca, la vreo luna, dupa ce si-a rezolvat unele probleme, acesta a vandut-o unui om de buna-credinta (ce frumos suna, da' ce fericit eram eu la vremea respectiva, fiindca mi-am putut rezolva problema), care a inmatriculat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nici macar o copie dupa cartea de identitate? Cu acea copie si cu actul de vanzare, cumparare actualizat, o poti radia. Daca nu o ai, ea se afla la primarie si cu o pila la financiar, poti face rost de copie. Am avut si eu aceiasi problema si asa am rezolvat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU am absolut nimic.Am aflat ca o pot radia doar cu contractul de V-C.(personal nu sunt asa de sigur ca merge)Sa fie adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

contractul de vanzare cumparare contine, in subsol, si certificatul de radiere in baza caruia fostul proprietar radiaza masina

daca tu nu ai certificatul de radiere banuiesc ca o poti radia doar cu contractul v/c

ContractVanzareCumparare.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat primul chenar il am,nu am partea cu Radierea..foarte bun raspunsul tau,merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am vandut un autoturism in 2003, iar datorita unor imprejurari nu s-a mai efectuat radierea. Ulterior, masina a fost instrainata de 2 ori. Undeva in intervalul 2006-2010, la primarie nu mi s-a mai solicitat impozitul anual. Pt acest motiv am crezut ca ultimul proprietar a radiat masina cu "pile". In 2011, surpriza, la taxe si impozite sunt anuntat ca am de platit 250 de lei pt respectivul autoturism.

Am facut demersuri la politie si am primit raspunsul ca s-a prelucrat cazul si este in atentie. Intre timp am identificat locatia masinii si am vorbit cu actualul posesor. Acesta este de acord sa faca radierea insa nu vrea sa plateasca impozitul pe ultimii 4 ani, de cand detine masina. Apoi am mers la seful de post din localitatea respectiva, l-am instiintat despre acestea, insa mi-a spus ca atata timp cat masina este in curtea omului, nu are ce sa-i faca; cu alte cuvinte il urmareste in trafic.

Mi se pare absurd...daca omul nu mai scoate masina din curte, este normal sa se perpetueze aceasta stare de nelegalitate? Acum vreau sa revin cu o adresa la politia rutiera judeteana in care sa le indic adresa unde se gaseste autoturismul. Insa imi pun urmatorul semn de intrebare. Daca ei merg acolo si respectivul sustine ca este de acord cu radierea, dar "omite" sa le spuna ca nu plateste impozitul, ce se intampla? Sa precizez refuzul lui de a plati impozitul in adresa si sa solicit expres ca sa-i retina actele si placutele de inamtriculare pt a mi le inmana?

Ati avut experiente asemanatoare?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal Ovidiu

Intrebarea... ar fi daca tu mai ai Contractul de Vanzare-Cumparare ?

Daca da, problema ar trebuii sa fie simpla. Acum vreo luna am patit ceva asemanator cu o masina vanduta prin 2004, si la care m-am trezit cu un impozit de 1300 lei de plata. Norocul meu a fost sotia, care e maniaca la a tine acte, si dupa un "rascol" de o juma de zi, l-am gasit, mers facut copie de pe el, depus la circa financiara insotit de o cerere catre Directorul acesteia si in 5 min masina mi-a fost luata de pe cap(radiata). A contribuit la asta din spusele functionarului de la ghiseu, faptul ca pana in 2004 spre sfarsitul anului(nu am retinut luna) nu era obligatoriu ca acum sa mergi cu fisa de inmatriculare la "impozite si taxe" pentru radiere(vechi proprietar)-luare in evidenta(nou proprietar)

Ce sa zic... succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal Ovidiu

Intrebarea... ar fi daca tu mai ai Contractul de Vanzare-Cumparare ?

Daca da, problema ar trebuii sa fie simpla. Acum vreo luna am patit ceva asemanator cu o masina vanduta prin 2004, si la care m-am trezit cu un impozit de 1300 lei de plata. Norocul meu a fost sotia, care e maniaca la a tine acte, si dupa un "rascol" de o juma de zi, l-am gasit, mers facut copie de pe el, depus la circa financiara insotit de o cerere catre Directorul acesteia si in 5 min masina mi-a fost luata de pe cap(radiata). A contribuit la asta din spusele functionarului de la ghiseu, faptul ca pana in 2004 spre sfarsitul anului(nu am retinut luna) nu era obligatoriu ca acum sa mergi cu fisa de inmatriculare la "impozite si taxe" pentru radiere(vechi proprietar)-luare in evidenta(nou proprietar)

Ce sa zic... succes !

Mda...demarez si eu un "rascol" prin casa, poate o fi pe undeva. Am facut un act de mana pe genunchi la vremea respectiva. Intrebare...Ti-ai platit impozitul de 1300 lei inainte sa ti-o radieze, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut contract din ala facut la o firma din aia care se ocupa cu contracte de vanzare-cumparare gen cele din Vitan sau cum sunt pe langa orice oficiu de inmatriculari auto, nu stiu ce sa-ti zic de "chitanta de mana"

Si de platit, nu, nu am mai platit nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SANCHI,iei un avocat,il dai in judecata,are loc o singura infatisare si hotarirea este trecerea masinii pe numele lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci...vesti noi.M-a sunat tipul acum 2 zile si-a luat angajamentul ca va trece masina pe numele lui(cel putin sa o scoatem de la fiscal,pe urma este treaba lui)pana la sfarsitul lunii.L-am pus oricum in tema cu ce se va intampla daca nu se conformeaza.O sa va tin la curent,ms de sfaturi!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut tuturor ,,, am o problema cu o maisna vinduta , noul proprietar (din aprilie 2011) nu mai binevoieste sa-si transcrie masina pe care i-am vindut-o .nu-l mai gasesc nici la telefon . i-mi pute-ti spune ce e de facut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

actele originale nu le mai am insa am pastrat copii . unde trebuie sa merg sau ce trebuie facut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vin si eu cu intrebare se poate vinde o masina la care nu sant propietar dar am procura + toate actele masini ?

se poate radia masina dupa ce o vand de catre mine sau trebuie propietarul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa va spun ce am patit eu (sunt cam off-topic dar ...):

In iunie 2010 am vandut o masina dar fara C/V. Am facut factura si chitanta la primirea banilor (vanzarea s-a facut de la persoana juridica la PF) dupa care am fost cu o copie a Facturii si a cartii de identitate a cumparatorului la administratia financiara si mi-a scos-o "de pe rol". Acum nu mai platesc impozit pentru ea.

In august anu' asta, am primit un PV de amenda de la CNADR ca m-au fotografiat (de fapt masina) pe la Romanesti si nu aveam rovigneta (mentionez ca la vanzare nu am pastrat numarul de inmatriculare). Tocmai ma pregateam sa fac o reclamatie contraventionala cand, dupa mai multe incercari telefonice, dau de cumparator si aflu ca masina nu a fost reinmatriculata pe numele lui. Adica acea masina apartine de drept/fat si fiscal cumparatorului dar a ramas inmatriculata la mine (vanzatorul din 06.2010). Zilele astea, cumparatorul o sa plateasca amenda de 250RON si nu stiu ce despagubire de 28EUR la CNADR si o sa treaca sa-mi aduca chitantele (zice el!!!).

Aveti vreo idee cum as putea sa fac sa nu mai fie inmatriculata pe numele meu (in afara de cazul in care cumparatorul intelege, intr-un final, sa si-o inmatriculeze pe numele lui)? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Daca ai scos masina de la finante (impozit, primarie sau cum naiba ii mai zice), nu ai nici o treaba

El sigur va lua radare, rovigneta, etc .. dupa nr auto le vei primi tu, fostul proprietar .. dar cu actele de vanzare-cumparare faci dovada ca din ziua °x° nu tu mergi cu masina

La noi inca e o tampenie cu inmatricularea auto (nu ca in DE), adica dupa nr auto te va gasi politia, iar dupa acte fiscale te va gasi la °impozit°

Daca ar fi totul la primarie ar fi ok (o singura baza de date)

Eu toate masinile care le-am vandut am scris pe talon (instarinat la data..), am scos-o de la impozit si atat .. ca se plimba ala prin tara cu nr meu nu ma intereseaza prea tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai dreptate in tot ce-ai scris (mai ales la faza cu mentiunea instrainarii). Numai ca cei de CNADR dau amenda si trebuie sa faci plangere contraventionala in termen de 15 zile la judecatorie. Ei nu accepta pur si simplu o comunicare (documentata deltfel) a faptului ca masina a fost instrainata.

EDIT: :offtopic: Si bunica-miu a luptat in razboi (la cavalerie). Mie nu mi-e rusine ca sunt roman. Mi-e doar ciuda :banghead: .

Modificat de VNB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am vandut in 2009 masina cu C.V. am scos fiscalu i l-am dat a bagat-o la
financiar si el,dar nu fost sa faca transcrierea pe numele lui si
circula si acum pe al meu.probl e ca mi-au venit amenzi de 2000 ron
rovinieta,am fost la cnadnr nimik,politie nimik,cica sa-l dau in
judecata pe cumparator.L-am dat in judecata si am castigat,am obtinut o
hatarare judecatoreasca prin care sa radiez auto de pe numele meu din
circulatie la politie. ok zic eu ma duc la politie si imi spune ca nu
poate sa o radieze fara cartea de identitate,pai cartea e la cumparator
am predat-o la vanzare dar am hot. jud. prin care scrie clar ca o pot
radia. tara romaneasca nu se poate ashea ca degeaba te zbati,facerea de
bine e f.. de mama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!Am un plecat in Italia care a vandut masina cuiva fara sa o radieze iar acesta,dupa vreun an de zile a vandut-o la fier vechi.Acum,el vrea sa o radieze de la primarie si de la Politie dar nu poate.Ce este de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!