Jump to content

Bataie directie stg+dr


Extreme
 Share

Postare recomandată

Touranu meu prezinta niste batai destul de urate la rotile fata daca merg incet prin gropi si la franarea scurta si brusca. Am fost la 2 mecanici pana acum si la fiecare am schimbat cate ceva, dar masina face in continuare asa. Precizez ca masina urcat a pe elevator nu prezinta nici un joc la nici o roata.

Am schimbat bieletele anitiruliu si inca ceva.

Ce ar putea sa fie ca nu ii dau nicicum de capat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe elevator nu se vede nimic, inseamna ca ti ceva in portbagaj sau prin numeroasele sertare si locuri de depozitare.

Si eu m-am speriat odata ca auzeam niste pocnituri cand luam curba mai brusca.

S-a dovedit a fi niste CD-uri in sertarul de pe plafon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred! Bataie vine de la roti si e zgomotul acela specific de bucse duse numai ca nu stiu care sunt si nu stiu cum sa aflu ca m-am saurat sa tot schimb piese degeaba.

Am uitat sa precizez dar telescoapele sunt aproape noi nici 20.000 km nu au.Deci varianta asta ar cam pica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_lampard08

Incearca sa verifici bratele :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsele de la bara stabilizatoare? Mai verifica iar strangerea suruburilor la amortizoare daca spui ca la pivoti nu e nimic . Ce piese ai mai schimbat?

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU mai retin exact ce am mai schimbat, ceva bielete dar nu sunt sigur.

O sa incerc sa mai verific si ce spuneti voi. Sper sa ii dau de capat la un moment dat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se poate ca aceasta bataie sa vina si din caseta? Desi sunetele se aud clar atat in stanga cat si in dreapta.

Precizez ca daca masina este oprita iar pe loc misc volanul brusc stanga -dreapta se aude un zgomot ca o bataie atat in interior cat si in exterior undeva in spatele volanului. Ma gadesc la cremaliera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la Transporterul nostru se auzea asa si la service a zis ca a fost rupt un arc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa mai fac. In octombrie sunt programat iar la service, sper sa gaseasca cauza pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cand am luat touran-ul din germania avea o bucsa praf la bratul din stg si m-am hotarat sa le schimb pe toate.dupa 2000 km aveam o bataie ingrozitoare pe fata si am verificat toate componentele dar nu am gasit nimic asa ca am mers in service si am primit numai raspunsuri eronate cum ar fi caseta de directie,amortizoare,flanse,pivoti,etc dar nu am vrut sa ii cred deoarece nu vedeam jocuri si m-am dus la o statie itp si am pus masina pe talere si am constatat ca de vina erau bucsele alea mari care vin in consola defapt juca bratul in bucsa.le-am schimbat din nou si de 35000 km nu mai am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai mers la un mecanic care nu era prea interesat sa ma ajute, a dat o tura cu masina si mi-a aruncat asa in vand ca ar fi flansele de la amortizoare ca cica se aude bataia sus:)) . Acum eu am o intrebare acestea nu se schimba cand schimbi amortizoarele deoarece eiu leam schimbar de vreo 20.000km? Ce sa fac sa le schimb si pe astea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa mai incerci si la alt mecanic inante sa te apuci iar de schimbat la masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

extrem

bataia o ai pe fata ?ai schimbat bucsa mare de la trapez? dupa cum ai explicat intr un post mai sus asa am avut si eu o bataie si stg si drt am sch bucsa mare de la trapez cea din aluminiu si nu se mai aude.[batea la gropi mici]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

aceasi problema o am si eu troncane la gropi mici,la gropi mari totul e ok...bucse la brat is ok,bieletele ok..nu stiu ce ar putea suna...culmea numai la gropi mici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut cj24pap

vezi sa nu aiva joc axu de la trapez in bucsa

verifica bieleta antiruliu[da o jos de pe masina stand in forta nu o poti verifica sar putea sa fie si de acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut !

Exact aceeasi problema am avut-o si eu la Touran-ul meu. Mai multi mecanici au ridicat masina pe elevator si aceasta nu avea nici-un joc.

Intr-un final am revenit la un mecanic cu care am colaborat acum ceva timp si mi-a spus foarte sigur ca sunt bucsele de la bascula ( acelea care fixeaza bascula

cumva pe sasiu <cele mari si patratoase din aluminiu ). La fel ca si voi, schimbasem tot, inclusiv flansele de la amortizoare, bielete antiruliu etc. ... Si, ... surpriza !!! Problema s-a rezolvat ! Explicatia faptului ca masina nu prezenta aceste jocuri pe elevator a fost ca artgiculatiile la Touran si in special directia sunt

prea solide ca sa poata prezenta joc la mana ( totusi masina are 1,7T ), deci va sfatuiesc calduros ca atunci cand stiti ca ati schimbat tot ce credeti ca ar putea genera acele zgomote specifice sa verificati si aceset bucse de la bascula. Eu suplimentar am inlocuit si bucsele de teflon de la suportul balans al motorului, iar acum masina este foarte "legata" . Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

vezi sa nu aiva joc axu de la trapez in bucsa

asta era...am schimbat cele 2 bucse si totul e ok acum,ms de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut pap

ma bucur ca sa rezolvat problema cu bataia

apeleaza cu incredere si pe viitor la sfaturile noastre

acuma sant in cluj

o zi buna si paste fericit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut

sunt mai nou pe forum am si eu o problema si nustiu daca e grava sau nu , cand merg si acelerez in forta se aude un fel de fasait dar asta numai cand e in sarcina daca o scot pe liber nu mai face si am observat ca pe la 130 cand e in sarcina ( accelerez ) se si aude fasaitul si incepe volanul sa trepideze si apoi daca o scot pe liber merge impecabil

sper ca cineva sa ma ajute macar cu o parere , sau poate cineva care a avut aceasta problema multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On-topic: din spusele unui mecanic. Bataile de mai sus au cauza bucsele. Sint vreo 3. Problema e ca daca bucsa aia mare e dusa nu se vede mereu pe elevator. Mecanicii ii verifica jocul si daca nu are zic ca e ok. Dar nu e mereu asa.

@unqlaur: locul potrivit nu e asta. Trebuie un topic nou sau sa cauti ca am impresia ca s-a mai vorbit.

Fisiitul e de la turbina. E ok. Doar sa nu fie foarte puternic.

Trepidatia banui ca apare de la o viteza in sus, Doua lucruri sa verifici in primul rind: prezoanele rotilor sa fie strinse bine si apoi verifica ca rotile sa fie echilibrate corect. Mergi la o vulcanizare sa-ti verifica rotile de pe fata sau spate, depinde unde simti vibratia.

Exista legatura intre vibratia volanului si fisiit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scz ptr raspunsul intarziat , rotile leam echilibrat pe toate, fasaitul nu e de la turbina ptr ca pe langa fasaitul de la turbina se aude si acel fasait , si daca exista legatura intre fasait si vibratia volanului , eu cred ca exista ptr ca dupa ce ajung la 135-140 si continui sa accelerez fasaitul se aude in continuare si incepe si volanul sa vibreze , daca o scot pe liber nici fasaitul nu se mai aude si nici volanul nu mai trepideaza

muktumesc ptr timpul acordat si ptr raspunsurile date

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cauciucurile le-ai verificat sa nu ai vreo bolfa sau poate chiar efectul ,, dintilor de ferestrau" . Face numai cind accelerezi sau si in frina de motor??

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai cand acelerez in frana de motor nu se mai aude nimik si merge frumos

si cum se verifica rotile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dute la un mecanic sau o vulcanizare si spunei sa iti verifice cauciucurile de pe fata sau schimbale daca ai de unde si de proba sa vezi

Sent from my iPhone using Tapatalk

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms frumos ptr sfat asa o sa fac si o sa vin cu un raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!