Jump to content

Rugina aripa dreapta golf 4


airbase
 Share

Postare recomandată

Salutare, imi puteti spune cam cat ar costa la o vopsitorie sa-mi faca coltul asta de prag? am vazut ca e buba lor sa aiba rugina pe partea dreapta

17776700_1329431327139080_965181649_o.jpg

Modificat de ionutb94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cat rau e afectat pragul. Eu am asteptat atat de mult incat facuse gaura de la rugina si am facut-o fortat dupa ce mi-a luat politia talonul. M-a costat 200ron tinichigiul care mi-a confectionat un cap nou de prag din tabla aripii care a trebuit si ea schimbata cavera ruginita rau pe interior. Scurgerile se infunda si se aduna mizerie in interorul aripilor care ruginesc. Am scos o galeata de pamant din aripa dreapta. Urmeaza sa o fac pe stanga ca deja iese rugina prin aripa. La pretul tinichigiului se adauga vopsitul cam 200-300ron / reper.                

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Saptamana trecuta mi.am pus aripi AM: firma daneza KLOKKERHOLM, calitate A+, zincate, made in Cehia, pret 250 lei bucata.

S.au potrivit perfect pe masina si sunt aproape la fel de grele ca cele originale.

Fiind zincate, sunt sigur ca vor rezista destul de mult.

In plus, vreau sa cumpar Teroson (vopseaua aia cauciucata) si sa dau usor cu pensula pe buza aripii (latura aia mica de 1cm), pe partea interioara, dar si in capul de prag. Plus o plasa in partea de sus, sub parbriz, ca sa nu mai ajunga frunze si alte lucruri mai marisoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti vopsea din aia groasa  la spray, in Vitan. Daca vrei iti trimit poza mai tarziu sa stii ce sa cauti. In interior mai bine ii dai cu ceara de cavitati dar dupa vopsire si montat pe masina, gasesti tot acolo si tot la spray. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Dupa ce m-a rezolvat gheata, de mi-a indoit usa cand am deschis-o, la prima spalarea dupa gerul ce a fost, am descoperit ca pragul e mancat.

Cum pot rezolva? As vrea s-o fac acasa, daca a mai patit cineva si imi poate spune ce chit e necesar.

Poza: https://imgur.com/9a0bTxf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo este munca de tinichigiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curata si aripile pe interior la baza, sa vezi cum stai si acolo. Daca deja e gaurit nu e de chit, sau e dar pt o perioada foarte scurta iar rugina va avansa cu siguranta,gaurile vor fi mult mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa trec totusi pe la un tinichigiu.

Era o pata miiiiica de tot asta vara, cand a ajuns asa nu-mi pot da seama... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ce marca de aripa recomandati?

klokkerholm  sau  prasco sau van wezel  sau stiti voi alta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OE noua sau sh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JulianoDamin

Poti lua Klokkerholm, dar cele la 250-270 lei, nu pe alea de 100 lei. 

Apoi cumpara un spray cu zinc si unul de Teroson. Dupa vopsire, da 2-3 straturi de zinc, apoi 2-3 de teroson. Atat pe interiorul noii aripi, cat si in capul de prag si pe bucata aia verticala de deasupra.  Si sa nu pui inapoi buretele ala de pe mijlocul aripii, din interior. 

Da, sigur, cele mai bune sunt alea OE, dar e vreo 700 lei una. Iar alea sh....foarte, foarte greu gasesti una in stare perfecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JulianoDamin

Sper sa mearga linkul. Eu le.am gasit la ePiesa acum un an si jumatate. Fratele meu si.a luat luna trecuta, de la Bardi Auto. Sunt cele zincate, facute in Cehia, parca.

https://www.bardiauto.ro/webshop/autoalkatreszek/szemelygepjarmu/VOLKSWAGEN/GOLF/1999/1_9/D/chassis-lampak-bowdenek/sarvedo-es-tartozekai/wing

Modificat de JulianoDamin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Am ajuns in faza in care trebuie sa schimb aripa dreapta-fata la Bora variant 2002. 
Am cautat prin zona o aripa SH in stare buna, nu e de gasit... si parca n-as vrea sa dau 800 lei pe una OE noua. In magazinele de piese auto am gasit ceva la 100-130 lei dar nu sunt decat niste bucati de tabla pe care nici macar vanzatorul nu mi le recomanda.
In linkul postat de JulianoDamin, am vazut ca pentru Golf exista si o varianta de aripa zincata... pentru modelul meu n-am gasit asa ceva.
Ma puteti ajuta cu o informatie, un link? Mi-e greu sa cred ca intre ceva OE si cele de 100-130 lei, nu ar exista si o varianta de mijloc...

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O poti incerca pe asta. Nu stiu ce sa.ti zic despre calitatea ei, dar sunt sigur ca nu e la fel de proasta ca cele de 100 lei. 

https://www.autokarma.ro/piese-auto-vw-bora-berlina-1j2-1998-2005-1-6-16v-77-kw/caroserie-auto-aripa/aripa-vw0813003-prasco?name_filter=Aripa&grupa_produse=VW BORA Berlina (1J2) (10.1998 - 09.2005) 1.6 16V%2C 77 KW&grupa_order=1 

In plus, ca sa iasa treaba bine, da.i pe interior cu un spray zinc si unul teroson, insistand la capul de prag si in partea de jos a aripii (spray.urile alea mi.au ajuns pentru 2 aripi).

Modificat de JulianoDamin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

@JulianoDamin, multumesc pentru link.
Azi am primit aripa, e altceva... nu flambeaza si nu iti este frica s-o apuci mai serios ca se "sifoneaza" ?.
Tinichigiu mi-a spus (fara ca eu sa apuc sa amintesc ceva de zinc sau teroson) ca ii va aplica un tratament cu zinc si o vopsea insonorizanta hidroizolanta antifonica cauciucata bla bla bla de prin Germania si pe care o foloseste de ceva vreme si este foarte multumit de rezultate.

Multumesc pentru ajutor.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super. Ma bucur ca ai rezolvat. Drumuri faine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare. M-am hotarat sa vopsesc total Golful si sa ii fac tinichigeria. In acest proces o sa am nevoie de doua aripi fata si un prag dreapta. Noi sunt scumpe pe original. 750 de lei o aripa., OE second hand nu mai gasesti fara rugina din dezmembrari avand in vedere vechimea masnii.

Am ramas sa aleg aftermarket intre doua: Klokkerholm sau Van Wezel. Ce sa iau?

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

originala. restul sunt niste glume

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cu pragul ce face...tot original ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit aripi la 100 bucata si pragul la 152 de lei la Autokarma pe Klokkerholm. Cine o sa faca masina a zis ca se vor imbina destul de bine. Am pus si o cerere de oferta de pe dezmembrari. Mai am timp sa ma documentez si sa ma decid pana in 25 luna asta cand duc masina.

Aveti idee care producatori aftermarket au aripi cu tratare de zinc? La 100 de lei bucata Klokkerholm ma indoiesc ca au tratare de zinc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cele aftermarket marea problema este grundul cu care vin tratate, este ordinar, spre deosebire de elementele OE care au un grund depus electrostatic (e-coat). Daca meseriasul tau este decis sa faca treaba buna il va inlatura si va folosi un grund epoxy sau etch bun. Atunci elementul va avea viata lunga, altfel ruginesc repede chiar si zincate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Prag tot oe, ca doar despre asta vorbeam.

Ala presupun ca se gaseste mai des in dezmembrari. se taie, sudeaza, vopseste. De preferabil intreg ca sa nu se vada trecerea de la stratul ala cu aspect mai "zgronturos". Vezi unde aduc masini din italia, acolo gasesti chiar si golf 3 fara rugina, garantat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cerut oferta de 3 zile pentru aripa pe un site mare de dezmembrari. Oferte zero. Azi am sunat la un dez local destul de mare sa ma conving. Tipul de acolo a zis ca din 60 de Golfuri dezmembrate la toate a aruncat aripa dreapta ca era ruginita. Clar second hand OE nu e o varianta.

Am comandat azi o aripa dreapta Klokkerholm normala 9523312 (ca mai au un cod pe dreapta cu o varinata zincata 9523314A1 care nu se gaseste niciunde) si un prag drept tot de la aceasi firma. Din poveste din poveste, un amic mi-a recoamdant o firma din judet unde as putea sa le duc eu sa le faca in baie de zinc. A zis ca ei la firma lor au avut nevoie de zincare la niste tevi si au apelat la firma respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/3/2019 at 9:42 PM, marius1982.11 said:

Prag tot oe, ca doar despre asta vorbeam.

Ala presupun ca se gaseste mai des in dezmembrari. se taie, sudeaza, vopseste. De preferabil intreg ca sa nu se vada trecerea de la stratul ala cu aspect mai "zgronturos". Vezi unde aduc masini din italia, acolo gasesti chiar si golf 3 fara rugina, garantat.

Stii cum arata un prag nou original la golf 4 si cat costa ?

Ce vorba e asta sa ia prag din dezmembrari cand poate lua unul af care pica destul de bine.Ce draq carpeala lasinata este asta sa iei un prag sh ?

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!