Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

Salutare. Am o nelamurire...pana acum s-a tot vorbit de ET-ul la jantele Passat sa nu fie mai mic de 42-45 dar un ET de 51 ar fi safe pentru jantele de tabla de iarna? (pe R16 evidente :icon_thumleft: )

Modificat de Park3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ar fi safe in cazul in care ai vrea sa pui lanturi pentru zapada. Exista riscul sa nu treaca lanturile intre pneuri si brate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca jantele de 16 cu ET 45 permit instalarea lanturilor de iarna ?

Specificatia standard la B6 este de ET 42.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu nevoie de un sfat/parere:

Vi se pare un adevar nevoie de a reface geometria rotilor de fiecare data cand schimbi jantele - mai mari sau mai mici ?

Mi-au spus in service ca geometria cu roti de 17'' este diferita de cea cu rotile de iarna de 16'', deci ar trebui sa fac primavara/toamna cate o geometrie.

A mai auzit/patit cineva ceva de genul asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna intrebare. Nu am auzit ca lumea sa faca geometria cand schimba rotile de vara/ iarna.

Daca ai bani si timp, iar tinuta de drum conteaza extrem de mult, probabil ca e recomandat :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. asa mi s-a spus si mie de la autosoft, deci ma intereseaza daca cineva afla niste motive clare pentru care trebuie re-facuta geometria.

stiu ca atunci cand se apuca de geometrie, calculatorul intreaba dimensiunea rotilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Falvyus: e chestie de safety. Uite cazul meu: in martie am dat jos rotile 16'' Adelaide cu pneuri de iarna. Le examinez: uzura uniforma, fara probleme. Masina nu trage stanga - dreapta, volanul e "la mijloc" in mers.

Montez 17'' Macau. Fac 15 000km cu ele si constat ca toate 4, dar mai ales cele din fata sunt uzate spre interior !

Vorbesc la Avia in Pantelimon, cand mi-au facut receptia directa. Explicatia: trecerea de la latime 215 la latime 235 fara modificarea geometriei duce la tocirea pe interior a anvelopei caci roata calca "deschisa".

Ca tinuta de drum e bestial, caci stau rotile ca la BMW pe spate, deschise si in viraje, mai ales alea de viteza mare masina zici ca e lipita de sosea.

In practica, am pe o latime de 2 degete anvelopele uzate in interior...

Iar acum, ma gandesc ca trebuie sa fac geometrie acum, ca sa mai menajez gumele si din nou in noiembrie cand pun 16'', altfel o sa-mi uzeze gumele de iarna pe exterior !

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Legat de geometria rotilor.

Eu faceam in fiecare primavara acest lucru dar din cauza ca diferea ET-ul dintre cele de 16" si cele de 18" .

Acum deoarece am facut upgrade si la franele fata am fost nevoit sa caut roti de 17" pentru iarna, acestea avand acelesi ET cu cele de 18" baiatul de la reprezentanta ca numai acolo fac o geometrie cat de cat calumea a zis ca de acum nu mai trebuie sa fac in fiecare primavara acest lucru deoarece acum nu mai difera decat diametru rotilor nu si pozitionarea axiala .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am jante pe 17 (et 47 daca nu ma insel) si as fi vrut sa-mi iau de 16 tabla pentru iarna (et 42), caz in care ar trebui sa fac 2 geometrii pe an.. ceea ce nu ma prea incanta... :)

Mie imi plac foarte mult jantele mele pe 17 mi-a venit acum un gand sa le folosesc si iarna cu anvelope de iarna (tot 235 45 17).. Eu merg iarna 70 % prin buc si 30 % afara pe DN.. . Deci nu ma deranjeaza ca nu merg puse lanturi de iarna ca nu merg pe drumuri "grele". Mai mult decat atat, in caz ca patesc ceva jantele (le zgarii sau se cojesc..) sunt dispus sa le fac o vopsire care costa 100 euro. Imi asum si ca o sa platesc mai mult pe anvelope...

Mai sunt alte inconveniente pe langa cele de mai sus? E mai joasa masina pe 235 45 17 decat pe 205 55 16? A mers cineva pe 235 45 17 iarna? Impresii? :)

Modificat de alexandru_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e mai joasa cu anvelope 205/55/R16 decat cu 235/45/R17.

Eu de ex merg iarna cu anvelope 235/45/R17 si pot spune ca ai de pierdut doar daca mergi f mult prin zapada afanata... deoarece anvelopa fiind mai lata, ea taie mai putin zapada decat o anvelopa mai ingusta. In rest ai numai de castigat, deoarece in peste 95% din cazuri sa zicem, tot de stabilitate ai nevoie, si, chiar daca esti pe gheata, tot o anvelopa mai lata se comporta mai bine.

Cu anvelopele mai inguste te descurci mai bine prin zapada mai mare... dar de asta ai nevoie cu adevarat doar de 2-3 ori pe an...

Cat priveste lanturile de zapada, acestea se pot pune fara probleme pe roti cu dimensiunea 235/45/R17.

Voila, eu de astea mi-am luat... si nu ating deloc janta atunci cand sunt montate: Pewag Snox Pro

Sunt ceva mai scumpe dar fac toti banii... nu se compara ca si calitate cu cele de 100 lei pe care le gasim la noi in comert!!

Apropos de geometrie, nu are nicio treaba aceasta cu offsetul, latimea si circumferinta jantelor. La geometrie se regleaza unghiul din bielete... deci alt reglaj nu se face!! Cu ce credeti ca se poate modifica acesta in cazul in care se folosesc alte roti? Unghiul rotii se regleaza doar pe orizontala. Pe verticala nu se regleaza absolut nimic!!

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, mi s-a confirmat si mie ieri ca nu e diferenta intre jante 16'' si 17'' la geometrie. Dupa ce de la Avia Pantelimon mi-au spus ca trebuie sa-mi fac geometrie de fiecare data cand trec de la 16'' la 17'' si invers, ieri la Delcar am vazut "pe viu" ca nu e diferenta, adica tolerantele acceptate acomodeaza si 16'' si 17'' in acelasi reglaj. Aveam 3 roti in parametrii si dreapta fata usor "inchisa" de la o groapa minune :( Acum e ok. Cu titlu informativ am platit 80 Ron, ceea ce e foarte ok, avand in vedere ca in BV inclusiv no-name-uri cer 120-150Ron pe geometrie.

@alexandru: am mers eu iarna cu 225/50/17 pe fosta masina.

Inconveniente fata de 205/55/16:

- faptul ca janta e mai predispusa la lovire intrucat e mai apoape de asfalt datorita talonului mai mic.

- ai sanse mari sa "polishezi" janta in zapada inghetata, gheata si prin mizeriile ce le poti intalni cand roata patineaza in zapada adanca. Patit iarna asta in troienele din Bucuresti

- in sleauri adanci de gheata poti ciupi buza jantei daca guma de iarna nu are Rim Protector.

Una peste alta, daca eu as avea jantele pe care le ai tu in avatar, nu le-as baga cu cauciucuri de iarna, e pacat de ele. Pe langa cele de mai sus te vei duce de 2 ori pe an cu ele la vulcanizare/echilibrare, iar la talon de 45 prea multe dat jos/pus sus anvelope poate afecta talonul gumei daca mergi la vulcanizari cu "meseriasi"

@meghitz: la ce te referi cu garda la sol? 235/45/17 are diametru exterior total al rotii aproape cat 215/55/16. Te joci doar din talon, nu din dimensiunea exterioara a rotii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspunsuri colegi. E bine de stiu ca nu trebuie refacuta geometria in cazul schimbarii dimensiunii rotilor. Asa o vedeam si eu dar am spus ca poate imi scapa mie ceva... :)

Jantele, sunt cele de la avatar... si imi place f mult cum arata masina cu ele. Nici nu prea imi vine sa ma gandesc cum arata masina cu alte jante... mai ales de tabla :) O sa ma mai gandesc acum ca am lamurit-o cu geometria, ca nu e nevoie de a fi rafacuta de fiecare data...

Tot ezit la alegerea jantelor/anvelopelor de iarna, insa se apropie momentul. De schimbat anvelopele, o voi face la un service serios, nu la marginea drumului la "meseriasi". Am avut odata o experienta cu zgarierea unei jante la o vulcanizare si de atunci evit sa merg oriunde.

Cu garda la sol cred ca sta cam asa treaba: se pierde din cauza ca dimensiunea jantei scade (de la 17 la 16 - 1 inch = 2,24 cm) mai mult decat creste talonul anvelopei (11,3 cm (55 talon 205 latime) - 10,6 cm (45 talon) = 0,7 cm). Asadar masina e mai joasa cu 1.5 cm... La latime de 215 pe 16, masina e mai joasa cu aprox 1 cm.. Sper ca e bun rationamentul. :)

LE: cred ca cifrele obtinute se impart la 2, pt ca jumate din crestere se duce deasupra axului rotilor si jumatate in jos. Doar cresterea din partea de jos efectueza cresterea gardei la sol. Cresterea de deasupra axului rotilor, nu genereaza crestere doar apropie anvelopa de carenajul aripei... Sper ca si rationamentul asta e bun :D.

Regards!

Modificat de alexandru_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu garda la sol cred ca sta cam asa treaba: se pierde din cauza ca dimensiunea jantei scade (de la 17 la 16 - 1 inch = 2,24 cm) mai mult decat creste talonul anvelopei (11,3 cm (55 talon 205 latime) - 10,6 cm (45 talon) = 0,7 cm). Asadar masina e mai joasa cu 1.5 cm... La latime de 215 pe 16, masina e mai joasa cu aprox 1 cm.. Sper ca e bun rationamentul. :)

LE: cred ca cifrele obtinute se impart la 2, pt ca jumate din crestere se duce deasupra axului rotilor si jumatate in jos. Doar cresterea din partea de jos efectueza cresterea gardei la sol. Cresterea de deasupra axului rotilor, nu genereaza crestere doar apropie anvelopa de carenajul aripei... Sper ca si rationamentul asta e bun :D.

Regards!

Sunt foarte misto jantele tale, din puntul meu de vedere sunt jantele care prind cel mai bine B6-le. Dupa care, ale mele :) :)

E bun rationamentul tau, dar tine cont ca: tabla de 16'' vine cu 215/55/16 ! De unde te-ai gandit la 205/55/16 ?

Ca bani, 4 jante tabla + cauciucuri de iarna decente 215/55/16 sunt cam la aceiasi bani cu 235/45/17 de iarna....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe.. lasa ca nici nu jantele tale nu mi-ar fi rusine ;) Doar ca 5-6 luni pe an o sa-mi lipseasca aceste jante daca trec la tabla si nu stiu daca as putea rezista :icon_redface:

Stiu pe jantele de 16 se pun si 205 si 215... ma rog, la carte parca zice 205 pt 16 tabla si 215 pt 16 aliaj (difera et jantelor: 42 / 45).

E adevarat cu banii.. dar oricum nu ma incalzeste atat de tare ca am in plus (la aceeasi, bani 4 jante de tabla.. care oricum nu-mi plac.. hehe).

O sa mai reflectez...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai mai putea lua in considerare si faptul ca se invarte mai usor volanul cu jante de 16 de tabla.

plus plugurile care arunca cu putere tot ce e pe strada pe masina ta.

a, si muncitorii care mai dezgheata strada cu tarnacoape, lopeti, si nu prea au grija la rotile masinilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@meghitz: la ce te referi cu garda la sol? 235/45/17 are diametru exterior total al rotii aproape cat 215/55/16. Te joci doar din talon, nu din dimensiunea exterioara a rotii.

Omul a intrebat dierenta dintre 235/45/R17 si 205/55/R16 ...fii atent!!

Normal ca 235/45/R17 este echivalent ca si diametru total al rotii cu 215/55/R16

225/45/R17 este echivalent cu 205/45/R17 ...(acestea fiind mai mici un pic decat primele)

s.a.m.d. ....

Sunt foarte misto jantele tale, din puntul meu de vedere sunt jantele care prind cel mai bine B6-le. Dupa care, ale mele :) :)

Iar ale mele prin si mai bine B6-le: :icon_cheesygrin:

post-10565-0-16366800-1346229218_thumb.jpost-10565-0-54728300-1346233719_thumb.jpost-10565-0-89906200-1346229396_thumb.jpost-10565-0-73018000-1346229407_thumb.j

Primul model l-am pus pt vara iar al 2-lea pt iarna.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ca as vrea sa ma laud....

post-52441-0-41545100-1346230196_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Waw... de unde ai tu jante asa frumoase? :P :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat la schimb... bani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu te-am intrebat ce ai dat la schimb... te-am intrebat de unde le ai..!! :P

Off... nu vrei sa imi faci reclama deloc... !!! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe.. lasa ca nici nu jantele tale nu mi-ar fi rusine ;) Doar ca 5-6 luni pe an o sa-mi lipseasca aceste jante daca trec la tabla si nu stiu daca as putea rezista :icon_redface:

Merci ! Stiu ce spui si eu o sa ma oftic cu Adelaide-urile la iarna :)

@meghitz: Nenea, ati trisat :) Alea nu sunt OEM B6 :) Nota 10 pentru jante, ambele modele mi-au placut !

P.S. Daca vrei iti fac eu reclama pentru cauciucuri, sunt multumit. Nu ma rezolvi cu un set nou sau cat mai nou de 235/45/17 de la "reducerile de sezon" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculele sunt cam asa:

la 215/55/16: Latimea benzii de rulare: 215 mm

Inaltimea flancului: 11.83 cm

Diametrul rotii: 64.29 cm

Circumferinta rotii: 201.97 cm

la 235/45/17: Latimea benzii de rulare: 235 mm

Inaltimea flancului: 10.58 cm

Diametrul rotii: 64.33 cm

Circumferinta rotii: 202.1 cm

Diferenta de garda la sol este aproape 0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, fie... de la meghitz le am!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@meghitz: Nenea, ati trisat :) Alea nu sunt OEM B6 :) Nota 10 pentru jante, ambele modele mi-au placut !

P.S. Daca vrei iti fac eu reclama pentru cauciucuri, sunt multumit. Nu ma rezolvi cu un set nou sau cat mai nou de 235/45/17 de la "reducerile de sezon" ?

Da, nu sunt de B6 ci sunt de Passat CC, ambele. Era frumos sa fi avut si noi in patria noastra drumuri pt Interlagos pe 18 inch... !!

In ce priveste anvelopele 235/45/R17 o sa rezolvam problema dar cu un pic de rabdare. Momentan am lista de asteptare pt aceasta dimensiune... :)

Hai ca discutam pe PM...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu sunt de B6 ci sunt de Passat CC, ambele. Era frumos sa fi avut si noi in patria noastra drumuri pt Interlagos pe 18 inch... !!

Da, te inteleg perfect, visam la Chicago 18'', dar am lasat-o balta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!